Arçelik FASTEXT Mini Tv Sürekli Sigortası Yanıyor..(ögrenciyim acemiyim yardım edin)

icazet

Üye
Merhaba arkadaşlar KONYA/seydişehirden yazıyorum üni2.sınıf programlama okuyorum küçük yaştan elektronik merakım vardır. boş zamanlarımda anfi devreleri.led baskı devre vs..vs.. işlerle ugraşmayı severim.bi arkadaşım tv verdi parçaları sana lazım olur diye neyse tv arçelik fastext diye netten bi resmini bulmuştum alta koyarım..

BM0b19.png

tvyi açtım kartı inceledim sigorta yanmıştı.degiştirdim fişe soktum tık yok.. 400v 63uf kondansotrun arızalı oldugunu tespit ettim sıvı falan akmıştı... degiştirdim ve bi tanede 3.9megaohm direncin sorunlu oldugunu gördüm onuda bulamadıgım için aynı tür 2 direci seri bagladım 4.02megaohm falan çıktı ama sorun olmaz dedim. fişe taktım güm sigorta gitti.. baglantınları kontrol ettim falan bayagı ugraştım 4-5 sigorta yakmışımdır sonra sinirlendim bakır teli sigortaya lehimledim çünkü biyerlerden sökecek sigorta kalmamıştı :D neyse fişe taktım :D güm KL13L termistörü ve bi tane bakır yol yanmıştı. bakır yolu bakır telle tekrar yaptım. kl13l benzeri bi termistör bulup yerine lehimledim bu sefer o lehimledigim parça gene yandı :D kafayı yemek üzereyim sabahtan beri ugraşıyorum..illa kl13l mi olması lazım ?????? teşekkürler bu televizyon çok hoşuma gitti önde scart girişleri çok işime yarıyacak arkadaşlar playstation için birebir yanii anlaşıyınız için teşekkürler İNŞALLAH yaparız..

kapasitor neden bozulur!
onu bulsana guzelvkardesim.
anahtarlama transistorune bak. sizinti yaparasa ya da sinyal ureteci entegresine bak.
bir ihtimal trafo goctu ise gecmisnolsun 20 dolar en dandik tv trafosu.
bobin arizasinda tum saseyi degistirmek daha ucuza gelir bana guven:)

kapasitor neden bozulur!
onu bulsana guzelvkardesim.
anahtarlama transistorune bak. sizinti yaparasa ya da sinyal ureteci entegresine bak.
bir ihtimal trafo goctu ise gecmisnolsun 20 dolar en dandik tv trafosu.
bobin arizasinda tum saseyi degistirmek daha ucuza gelir bana guven:)

sayın abim o kadar bilmiyorum..anahtarlama transistörü nerede neyse ben sabah detaylı resimleri atacam inşallah 400v kapasitor akma yapmıştı evet.

tuplu tv lerdeki bobinler.
en once degasus bobini bulunur, ptc ile kontrol edilir. o da tupun etrafindaki bobine gider, ptc yapisi geregi cok iscak bir arkadas oldugu icin genelde soguk lehim olur renk karisir.
ikinci bobinimiz ise ana besleme diye gecer.
uzerinde kodlar falan vardir. koca kondansatorun yakininda bir kopru diyot, bir tane entegre ve bir tane transistor bulunur. iste o entegre ac sinyal uretir transistor guclendirir trafoya girer. eger bu hatta sprun varsa kapasitor siser. misal kopru diyot ariza yapmissa. bence kapasitoru, sinyal uretici arkadasi ve anahtarlama transistorunu sok ve kopru diyotun cikislarinda ac var mi bak. belki sadece o bozuk. ki o bozuksa sinyal ureteci ve transistoru de goturmustur.
ha eger trafo rahmetli ise at copeeeee. arcelik grundig parcasi kullanir. telesan trafodur buyuk ihtimal. cok cok cokcok pahali.

tuplu tv lerdeki bobinler.
en once degasus bobini bulunur, ptc ile kontrol edilir. o da tupun etrafindaki bobine gider, ptc yapisi geregi cok iscak bir arkadas oldugu icin genelde soguk lehim olur renk karisir.
ikinci bobinimiz ise ana besleme diye gecer.
uzerinde kodlar falan vardir. koca kondansatorun yakininda bir kopru diyot, bir tane entegre ve bir tane transistor bulunur. iste o entegre ac sinyal uretir transistor guclendirir trafoya girer. eger bu hatta sprun varsa kapasitor siser. misal kopru diyot ariza yapmissa. bence kapasitoru, sinyal uretici arkadasi ve anahtarlama transistorunu sok ve kopru diyotun cikislarinda ac var mi bak. belki sadece o bozuk. ki o bozuksa sinyal ureteci ve transistoru de goturmustur.
ha eger trafo rahmetli ise at copeeeee. arcelik grundig parcasi kullanir. telesan trafodur buyuk ihtimal. cok cok cokcok pahali.
abi bu saatte ilgilenip yanıt yazdıgınız için çok teşekkür ederim.Allah razı olsun ben yarın detaylı resimleri çekerim ona göre hareket ederim neyi sökecegimi anlamadım televizyon az kullanılmış ben açtım inşallah sadece diyottur..

est.
bak simdi anlasilmayacak bir sey yok. tv beslemesi ilk anda 2 ye ayrilir.
ilk durak ptc ile degasus bobinine, o da tv etrafindaki kaloin hatta gidiyor.
ikinci ise kopru diyotla o koca kondansatore, ordan da sinyal ureteci ne ise ona. ufak bir entegre olur, misal tda4605 bununla ac bir sinyal tekrar uretilir.
kopru diyotla ordaki smps trafosunun onundedir,
anahtarlama transistoru ise gelen minicik ac sinyali bir amfi gibi yukseltir, bu guclendirilmis akim smps ye aktarilir, yani yapacagin, oncelikle kopru diyottan emin olmak, bunun icin de yeni bir sigorta:) sonra kopru diyotla trafo arasinda yari iletken ne varsa sokeceksin, kopru diyottan ac degil dc ciktigina emin olacaksin.
sonra elindeki komponentlere bak. kisa devre olmuslar mi?
bir termistor yanmis. o ntc mi?
oyle ise tv nin sinyal uretecisinn korumasi olabilir,

est.
bak simdi anlasilmayacak bir sey yok. tv beslemesi ilk anda 2 ye ayrilir.
ilk durak ptc ile degasus bobinine, o da tv etrafindaki kaloin hatta gidiyor.
ikinci ise kopru diyotla o koca kondansatore, ordan da sinyal ureteci ne ise ona. ufak bir entegre olur, misal tda4605 bununla ac bir sinyal tekrar uretilir.
kopru diyotla ordaki smps trafosunun onundedir,
anahtarlama transistoru ise gelen minicik ac sinyali bir amfi gibi yukseltir, bu guclendirilmis akim smps ye aktarilir, yani yapacagin, oncelikle kopru diyottan emin olmak, bunun icin de yeni bir sigorta:) sonra kopru diyotla trafo arasinda yari iletken ne varsa sokeceksin, kopru diyottan ac degil dc ciktigina emin olacaksin.
sonra elindeki komponentlere bak. kisa devre olmuslar mi?
bir termistor yanmis. o ntc mi?
oyle ise tv nin sinyal uretecisinn korumasi olabilir,

aynen ntc..ilk degasus bobinini bildim tüpün etrafında sarılıydı onun baglantısı çıkarsam ne olur ? belki düzelir habide abi ilk defa televizyon tamir ediyorum ben :D her fişe takışta ödüm kopuyor abi.. yemin ederim evde kim varsa gönüllü fişi ona taktırıyorum :D :D ben geriden stanby oluyormu ona bakıyorum :D

aynen ntc..ilk degasus bobinini bildim tüpün etrafında sarılıydı onun baglantısı çıkarsam ne olur ? belki düzelir habide abi ilk defa televizyon tamir ediyorum ben :D her fişe takışta ödüm kopuyor abi.. yemin ederim evde kim varsa gönüllü fişi ona taktırıyorum :D :D ben geriden stanby oluyormu ona bakıyorum :D
ntc ise sinyal uretecinin ya da baska bir seyin koruyucusudur.
ayni degerde takmalisin. ayrica taktigin direnc de sorun yaptirmis olabilir. tam o deger olmasa da daha yaknini bul, olmadi 5m bir trimpot bul ayarla.
onun baglantisi dedigim gibi kopru diyotla sadece ptc nin uzerinden gecen akimla alakasi var, sojsen de sorun dhzelmez. hatta duzelttin o bobini soktun bu sefer renkler karisir:)
ptc, 3 bacaklidir tv lerde, iki bacagindan gecen enerji, o yanan kondansatore gider, bu ptc yi sicak tutar. bu sayede degasus bobii yanmadan kisa bir sure calisir mantigi bu.
sen, dedigim gibi anahtarlama transistorunu sok bak, kisa devre mi? sinyal ureticiye bak,
ha transistor diyorum da bazen ikisi de entegre cikabilir misal smr40200 gibi.
bak iste ya sinirimi bozma:) trafodan onceki yari iletkenler.

sinyal ureticiye ihtiyacin yok ki:)
sadece sokeceksin transistoru bakacaksin kisa devre mi?
transistor ve sinyal ureticientegreyisokunce kopru diyot bosa cikacak. o zaman fise takip bakacaksin. 220 volt dc geliyor mu diye.
220 aldin, bu sefer de ac voltaja bakavcaksin ayni yerden voltaj geliyor mu? geliyorsa kapasitor takili oldugu halde kopru diyot bozuktur. ha bak, kapasitor de takili olmali.
eger dc duzgun filtrrleniyorsa bu durumda yapacagin transistore bakmak kisa devre mi? kisa devre ise degistir, degistirmisken obur entegreyi de degistir. garanti olsun.
ikisini de degistirdiginde tvyi calistir. yine o parcalar yanarsa parcalari tekrar degistirip trafonn sekonderini borddan ayirmalisin. eger bu sekilde trafo gene parclaari yakarsa trafo rahmetlil yok yakmiyorsa trafonun gidisinde bir sey kisa devre. ki trafoya anahtarlama transistorunu anca eht de bir ariza bozdurabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri