Arçelik 6040 E Kapanıp Açılma Sorunu

Merhabalar elimde 6040 E arçelik bulaşık makinesi bulunmakta. Power açınca ve başlat tuşuna basınca yıkamaya balıyor gibi 1-2 sn lik bir ses çıkarıyor ve kapanıp açılıyor tekrar tekrar bu sorun devam etmekte. Sorunun kartta olduğunu düşündüm siz değerli ustalarımdan bilgi almak istiyorum Kartın datasheet de bulamadm 220 nerden vercem bulamadım

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-04-01 at 17.50.00.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-01 at 17.50.00.jpeg
    93.3 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Image 2022-04-01 at 17.50.01.jpeg
    WhatsApp Image 2022-04-01 at 17.50.01.jpeg
    87.4 KB · Görüntüleme: 22
şu an yeni fark ettim siyah röle sağ tarafında hafif şişmiş ve patlamış ölçüm yaptığımda normalde 400 ohm çıkması gerekirken 0.370kohm değere vermekte
WhatsApp Image 2022-04-01 at 19.31.36.jpeg

Son düzenleme:
Besleme tarafındaki arızadan dolayı röle bozulmuş. Elinizden geliyorsa tamir edin. Yapmazsanız gonderin tamirini yapalım.
220 nerden vereceğimi bilemedim datasheet bulamadım notebok kart tamiri yapıyorum ekipmanlarım var besleme arızası olduğunu nerden anladınız ve hangi parçaları değiştirmem gerek kutuplu ve kutupsuz kondansatörler röle vs vs detaylı açıklar mısınız

rölenin orada 2li soket var sen söktün tahmin et ama araya seri lamba girmeden sakın enerji verme

tam anlamadım ustam evet orda ikili soket var oraya mı verim 220 yi
orası mı bilmiyorum ama en olası yer orası görünüyor. makineyi fişe tak on-oftan aç soketin diğer ucunu ölç. doğrusu bu ben kart tamir ederim. doğruysa oradan 220 verirsin ama araya lütfen seri lamba gir.

tam anlamadım ustam evet orda ikili soket var oraya mı verim 220 yi
Hayır hocam ordan verme. Orası ısıtıcı çıkış hattı. 2 li soket direk ısıtıcı ya gider. Dışardan enerji vermenede gerek yok. Mavi kutupsuz kondansatörleri değiş. Büyük olan yerine 1.5 uf tak. Kutuplulari aynisiyla değiş. Tabi roleyide. Tak ondan sonra calisir

Hayır hocam ordan verme. Orası ısıtıcı çıkış hattı. 2 li soket direk ısıtıcı ya gider. Dışardan enerji vermenede gerek yok. Mavi kutupsuz kondansatörleri değiş. Büyük olan yerine 1.5 uf tak. Kutuplulari aynisiyla değiş. Tabi roleyide. Tak ondan sonra calisir
diyotlar ve direnç harici üstü komple yenile diyorsun yani ustam doğru mu büyük olan 1 uf yükseltmem gerek anladığım kadarıyla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri