Arçelik çamaşır makinesi durum okuma

Merhaba arkadaşlar,

Arçelik 5063 FYE model bir çamaşır makinem var. Makinanın durumunu anlık olarak okuyup akıllı ev sistemine aktarmayı düşünüyorum. Bunun için makinanın üzerindeki ledlerin yanıp yanmadığını ve hangi yıkama programında olduğunu okuyup arduino gibi bir mikroişlemciye aktarmam gerekiyor. Kontrol kartını söktüm ve çeşitli ölçümler yaptım. Cihazın üzerindeki düğmeyi çevirince 0-5 V aralığında çıkış değerleri değişiyor. Bu sayede hangi yıkama programında olduğunu anlayabildim ancak ledlerin yanıp yanmadığını ölçümlerle anlayamadım çünkü sürekli değişen değerlerde voltaj veriyor. Kırmızıyla işaretlediklerim ledler. Toplam 7 tane. Sarı ile işaretlediklerimse bu 7 ledi kontrol ettiğini düşündüğüm 2 transistör.
$_86.jpg

Sonra kendimce devre şeması çıkarmaya çalıştım:
devre şeması.png

Transistörlerin giriş ve çıkışlarını ölçüyorum ve ışıklar değişmese bile voltaj değişiyor.

Sizce bu ışıkların durumunu nasıl okuyabilirim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Her lede 45 derecelik şeffaf film (asetat, pleksi vb.) bunun karşısına ldr veya benzeri foto alıcı, çevreden etkilenmemesi adına ekranla, kapla. Umarım bunları yapacak düzeyde optik bilginiz vardır.

LEdlere seri opto, seri dirençlerin değerinde oynama yapman gerekebilir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Şu anda benzer bir sistem kullanıyorum zaten ama makinanın dışına takmıştım ve kötü gözüküyor.
ldr-modulu-fotosel-isik-sensoru-teknoartshop-robitshop-5.jpg

Sadece 3 ledi okuyordum (kapak, yıkama ve bitti). Ama yukarıdaki ledlerinde okumak istiyorum. Aynısını yukarı yapsam bu sefer düğmeler ve yazılar kapanıyor.
IMG_20200427_143055.jpg

Dediğiniz gibi okuma yapmak için içeride yer yok diye düşünmüştüm ama birkez daha değerlendireyim. Belki herşeyi içeri sığdırma şansım olur.
Aslında ben kontrol kartından belki bir şekilde voltaj yoluyla okuyabilirim yada üstündeki çipin seri haberleşmesi aktifse ordan okurum diye düşünmüştüm ancak pek mümkün değil sanırım.

İlerleme var mı, mevcut ledlerin akımını bilmiyoruz fakat herhalde 2mA gibi düşük de değildir. Tek lede bunu uygulayın sıkıntı yaşamazsanız diğerlerini de dönüştürün;
1588066953893.png

Hocam merhaba,
Biraz geç bir cevap oldu ancak ilgilenebildim.
Optoküpler ile yapamadım. Sizin ilk öneriniz üzerine yoğunlaştım. Ancak anakart üzerinde uygun yer olmadığı için ldrleri kapağın iç kısmına monte ettim. Resimleri ekliyorum. 2-3 gündür kullanıyorum şimdilik bir sorun yok.
Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20200711_163727.jpg
    IMG_20200711_163727.jpg
    326.6 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20200711_220904.jpg
    IMG_20200711_220904.jpg
    461.5 KB · Görüntüleme: 9
Tam böyle bahsetmemiş / kast etmemiştim ama sonuç almış ve başarılıysa devam derim :).

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri