Anten kablosunda kopukluk

Taham

Üye
Aracımın FM çekiminden memnun değilim farklı antenler ile de denedim. Biraz araştırınca iki tane anteni olduğunu gördüm. Biri normal tavan anteni, diğeri de kendi amfisi olan cama lehimli anten.
Tavan anteni çalışıyor. Fakat amfili olan teşhis cihazında hata gösteriyor, multimetre ile kontrol ettiğimde de akımı iletmediğini gördüm.
Resimde torpido altındaki ek yeri var. Solda radyodan gelen kablo sağlam. Fakat sağdaki tavan döşemesinin altından arka cama kadar uzanan kablo da akım yok.
Yaklaşık 2 m uzunluğundaki kablodaki kopuk veya kırık yeri nasıl tespit edebilirim?
anten.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
2xbc547 transistör 9v pil ve pil başlığı bakır bobin 3-4 santimetre fazla kalın olmayacak şekilde bir yayda kullanabilirsin şimdi bc547leri şu şekilde birleştireceksin 1. transistörün emiter bacağını 2. transistörün kollektör bacağına 1.transistörün base bacağını 2. transistörün emiter bacağına bağlayacaksın
1. transistörde kollektör bacağı 2. transistörde base bacağı açıkta kalacak daha sonra kollektör bacağına 220 ohm bir direnç bağlayacaksın direncin öbür ucuna bir ledin artı ucunu bağlayacaksın lede direk -'yi pilden vereceksin daha sonra en başta emiteri kollektöre bağladığımız bacağa ise + boşta kalan base bacağına ise yay şeklinde sarılmış iletken bir metali bağlayacaksın

devre bu kadar
yanlış bilmiyor isem kablodan akım geçirerek üzerinde dolaştır led yanmayı kestiği yerde kopukluk var

kaba taslak paintten çizdim şemayı uamrım anlaşılır olur onun dışında bağlantı noktalarını temizleyip deneyebilirsin

Ekli dosyalar

• resim_2022-01-13_000532.png
    resim_2022-01-13_000532.png
    17.3 KB · Görüntüleme: 15
Şu hazır cihazlarla kontrol olmaz mı?

Ekli dosyalar

• IMG_20220106_074842~01.jpg
    IMG_20220106_074842~01.jpg
    216.2 KB · Görüntüleme: 13
Şu hazır cihazlarla kontrol olmaz mı?
İnanın hiç bilmiyorum internet üzerinden bakabilirsiniz benim bi ara denk geldiğim bu vardı aklıma gelince yazayım dedim olmadı kablonun yanından tamamına açacak bir parça kesin kopuğu bulduğunuz yerden bağlayınnyada kesin daha sonra izole bant ile etrafından dolaşın

Benimki ile aynı model araçta sorun şöyle bulunmuş. O bölgeye yoğunlaşacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri