Analog Sinyalerin Skala Edilmesi

tam olarak fc105 i eklediğinizde ne hata veriyor?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Girmis oldugunuz sayi tiplerini kontrol edin fc105 i secip f1 e basarak hangi sayi tipleriyle scale edebileceğiniz yaziyor

Sayı tiplerine dikkat ediyorum. Yanlış veri tipi yazdığımda kabul etmiyor. 312C PLC kullanıyorum. Bir arkadaş işlemci destekmeyebilir dedi. Başka bir sitede analog değeri MOVE elamanı ile MD değişkenine atamiş daha sonra FC105 analog girişine bağlamış. Bunu denemek istiyorum.

Arkadaşlar problem çözüldü. Sorun CPU da. Sanırım siemens 312C bu bloğu desteklemiyor. 315-2DP ile tek seferde çalıştı. FC blok içine FC105 SCALE elamanı yerleştirdim, girilmesi gereken değerleri girdim. Analog giriş bağladım OB bloktan FC1'i çağırdım ve yükledim sorunsuz çalışıyor. Konu ile ilgilenen herkeze teşekkür ederim.

plc'ye gelen analog değer 0-27648 aralığında sayıdır siemenste bunun basit komutu var normx ve scala x aynı anda kullandığınızda istediğiniz aralığa scala yapabilirsiniz.

başka plc marka ile yaptığınızda aşağıdaki formul oluşturulur

1-OUT = (VALUE – MIN) / (MAX – MIN)

VALUE= Analog okuma adresi
MIN =0
MAX=27648
OUT=Sonuç 1

daha sonra scalandırmak için

2-OUT = [VALUE ∗ (MAX – MIN)] + MIN

VALUE = Sonuç 1'deki değer
MAX = scalandırma max değeri örnek 100
MIN = scalandırma min değeri örnek 0

0-27648 değerini 0-100 arasına oranlamış olduk aynı anda 4-20mA veya 0-10 V arasında oranlayıp gelen değeri akım veya voltaj aralığınıda okuyabilirsiniz.
27648 ile 32767 aralığı sensör arıza veya bağlantı yok
Not: Basit bir fonksiyon blok oluşturup bütün analog girişlere uygulayabilirsiniz

JQnNLo.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,046
Son üye
premier92

Yeni konular

Geri