analog değerlerde matematiksel işlem sorunu

s_orsoglu

Üye
merhaba önemli bir sorunum var analog değerleri alıp plc de formül yapıcam ama bitürlü başarmadım. sorun şu hattan geçen çözelti miktarını ölçen 1 adet debi ve aynı çözeltinin yoğunluğunu ölçen 1adet yoğunluk değeri var bu iki analog(0-20 ma) değeri alıp plc ye (s7 200) işlicem ve plcde bu iki analog değeri ve sabite çarpıp (debi x yoğunluk x 1.22 = katı miktarı) çıkan değeri anolog çkışa 0-20 ma olarak atamak istiyorum. defalarca denedim plc çarpmayı yaptıktan sonra simulasyonda deniyorum 0-20 ma analog çıkışı verdiremiyorum 0-40 ma lere kadar çıkıyor yada düzgün bir liner çıkış alamıyorum analog girişlerin dğeri yükseldikçe analog çıkış sapıtıyoo. bilgisi olan arkadaşlar bu konuda yardımlarınızı esirgemeseniz sevinirim bu programı nasıl yazıcam bi türlü çıkamdım işin içinden teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Yazdığın programın kodunu foruma eklemelisin...

yazdığım program bu biraz üstün körü ama

toplama yaparken 0-20 ma normal çıkış veriyor ama çarpmada sorun yaşıyorum düzgün bir çıkış alamıyorum

Ekli dosyalar

• adsız.jpg
    adsız.jpg
    93 KB · Görüntüleme: 104
  • adsız2.jpg
    adsız2.jpg
    93.4 KB · Görüntüleme: 68
Moderatör tarafında düzenlendi:
simülasyondaki durumuda böyle bunun nasıl yazıcam yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• 3.jpg
    3.jpg
    89.3 KB · Görüntüleme: 52
merhaba sen iki analog değeri çarpıp analog çıkışa yazmaya çalışmışsın
tabiki analok değerler yükseldikçe çarpmanın sonucuda büyüyor ve 32762 değerini geçiyor senin analog çıkışa yazabileceğin maksimum değer zaten 32762 dir aynı zaman da bir word alanının ala bileceği maksimum değerdir bu
sen önce analok girişlerden gelen değerleri tektek içeride işleyip ondan sonra çıkan sonuçları toplayıp çıkışa yaza bilirsin

Son düzenleme:
biraz daha açarsan sevinirim

arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum daha açık ve net yazarmısınız

senin analok çıkışın 1 wodr büyüklüğünde bir çıkış
yani senin anolok çıkıştan 10 volt veya 20 ma ala bilmen için çıkışa 32762 değerini yazman
gerekiyor
şayet senin plc içerisinde yapmış olduğun işlemin sonucu bu değerden büyükse ve sen bu sayıyı illede analok çıkışa yazmakta ısrar edersen çok anlamsız sayılarla karşılaşırsın ve plcnin çıkışından doğru bir değer okuyamazsın

sen vermiş olduğun resimde yapmış olduğun işlemi yerine analok girişlerden gelen
degerleri topla sonra budeğerleri 2 ile böl ve analok çıkışa öyle yazmayı dene
alacağın sonuç daha iyi olacaktır

Otomasyon"https://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&objId=27043397&ehbid=27043396&query=EM223+scaling&load=treecontent&lang=en&siteid=cseus&aktprim=0&objaction=csview&extranet=standard&viewreg=WW"]https://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&objId=27043397&ehbid=27043396&query=EM223+scaling&load=treecontent&lang=en&siteid=cseus&aktprim=0&objaction=csview&extranet=standard&viewreg=WW[/URL]

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri