Amplifikator icin kutu ve panel tasarimi

Bunalmis

Usta Üye
Elimde bir suru ilerlemesi gereken proje varken bunlarin arasina bir de amplifikator ekliyorum.

24 sene once aldigim Sony FH-B55CD cihazim iyice dokulmeye basladi.

Radyosu cekmiyor, CD ve Teyp unitesi bozuldu.

Muzigi artik sadece internetten dinler oldum.

Bu amacla amplifikator olarak bu cihazi kullaniyorum ve sesinden/gucunden memnunum.

Neyse;

Bir amplifikator kutusu yapayim ve amplifikator olarak Sony den sokecegim guc katini yerlestireyim diyorum.

Guc katini modul olarak yapmislar. Fakat bu modulu aynen kullanirsam on panelin 100mm yukselikte olmasi gerekiyor.

Bu da gozume fazla gorundu. Modulu dagitirsam panel yuksekligi 60mm olabiliyor. Bu da sanki dusuk olacak.

O panelde sadece power on/off butonu, volume, tiz, bas potansiyometreleri, loudness on/off butonu bir de PPM gosterge olacak.

Sinyal girisi olarak da sadece PCnin kulaklik ses cikisi olacak. Yani bu amplifikatoru PC'ye baglamak uzere yapiyorum.

Kutuyu kendim yapacagim. On ve arka paneli 10mm kalinliginda (evet yanlis degil ) aluminyumdan isleyecegim.

Diger kenarlar mutfak tegahlarinin malzemesi olan mermeritten olacak.

Power on/off icin kullanacagim buton asagidaki yada farkli led renginde olacak.
edli-yayli-buton-metal-ledli-switch-swion-579-68-O.jpg

Ayni sekilde loudness on/off icin de ayni butonun farkli renkte isildayanindan kullanacagim.

Potansyometrelerin dugmelerini aluminyumdan tornada kendim isleyecegim ve volume olani avucu dolduracak kadar buyuk olacak.

Su anki sorunum oncelikle cihazin en boy ve yuksekligine ve on panelin nasil yerlesime sahip olacagina karar vermek.

Projelerin arasinda zamanla ilerleyecek bir calisma olacak ve ara ara gelismelerden bahsedecegim.

Cihaz boyutlari ve on panel yerlesimi icin onerilerinizi dikkate alacagim. Estetik, guzel bir sey olsun istiyorum.

On paneli frezede isleyecegim, tel fircadan gecirip CNC ile yazilari oyacagim ve yazi iclerini boya ile belirginlestirecegim.

Son düzenleme:
1.jpg

Yukaridaki cihazin guc kati asagida.

2.jpg

3.jpg

Modulu aynen kullanirsam derinligi 100mm olan kutu yapmam sart.

100 mm yuksekligindeki panel uzerinde cok az pot vs barindiracagi icin guzel gorunmeyecek.

Modulu soker trafoyu ayirir ve trafosunu cevirirsem 60mm yukselige sigacak.

1.jpg

Son düzenleme:
Power modul 3 karttan olusuyor.

Amplifikator kati, dogrultucu kati ve digerini bilmiyorum.

Ses sinyali 4 pinli bir konnektorden giriyor.

Kartlardan birisinde 15 pinli yassi kablo konnektoru var. Burdan digerkartlara besleme gerilimleri vs gidiyordur.

Besleme transformatoru anladigim kadariyla surekli olarak 220v ile besleniyor. Power on dugmesinin 220v ile alakasi yok.

Cihazin servis manuelini buldum. Fakat guc kati ile ilgili kismi goremedim.

https://servicemanuals.us/sony/audio/fh-b55cd.html

Is basa dustu.

Mevcut cihaz ses kati vs calistigi icin konnektor sinyallerini ve voltajlarini inceleyerek konnektordeki pinlerin ne ise yaradigini cozecegim.

Module 220v verdigimizde power on/off butonu olmamasina ragmen amplifikator katina derhal +25v ve -25v besleme gidiyor.

Bu durumda mute gibi bir sinyalle amplifikator susturulmus olmali.

Neyse Amplifikator sinyal 4 telli blendajli bir kablo ile geliyor. Ucunda 4 pinlik konnektor var. Kablonun bir tarafi amplifikator kartinda. Diger tarafi volume potansiyometresinin bulundugu karta gidiyior.

Pinlerin ne ise yaradigi asagidaki fotoda mevcut.

1. pembe (1. kanal ses sinyali)
2. Siyah (Blendaj gnd)
3 Beyaz .(2. kanal ses sinyali
4 Sari (Kulaklik takili switchi)
Kulaklik takilinca acik devre olduguna gore yapacagim amfide bu ucu dogrudan GND'e baglayacagim.

1.jpg

Amplifikator modulunden muzik setine 15 pinli bir konnektor uzerinden yassi kablo gidiyor.

Bu konnektor asagidaki fotoda mevcut. Pinlere kafama gore numara verdim.

Simdi bu pinlerin neler oldugunu tespit edecegim.

1.jpg

Son düzenleme:
Pin 1, 3, 5, 7: GND
Pin 9: GND seviyesinde (Ne oldugu su an icin belli degil)
Pin 11: -18v DC uzerinde binmis 50Hz gerilim -13v ile -24 v araliginda saliniyor.
Pin 13: -18v
Pin 15: -24v

Pin 2 : GND seviyesinde (Ne oldugu su an icin belli degil)
Pin 4: Standby da iken +4.8V, On butonuna bastiktan sonra GND seviyesinde
Pin 6: On butonuna bastiktan sonra -7v cikiyor.
Pin 8 ve 10: On butonuna bastiktan sonra +12.8v cikiyor.
Pin12: On butonuna bastiktan sonra +5.8v cikiyor.
Pin 14: +11.8v Surekli olarak var.

+5.8V cihazin lojik devreleri icin kullaniliyordur.
+12.8 ve -7v analog devreler icin kullaniliyorur.

-18v, -24v ve AC binmis -18v muhtemelen fluorasan displeyde kullaniliyordur.

Modul 3 karttan olusuyor ve birisinin ne oldugunu bilmiyorum demistim.

Onemli bir sey degilmis. Besleme katindan amplifikator katina voltajlari bu kart ile vermisler.

Fotosu asagida. Guzel bir Yildiz GND noktasi yapilmis. Fotoda sari daire dikkatinizi cekecektir.

1.jpg

Son düzenleme:
15 pin konnektore hic bir sey bagli degilken 220V besleme verildiginde amplifkator dogrudan calismaya basliyor ve tum voltajlari uretiyor.

4 Nolu pine 15K uzerinden 12V uygularsam voltajlar gidiyor amplifikator mute durumuna geciyor.

Dolayisi ile artik modulun nasil calistigi belli oldu.

220V u hic anahtarlamiyoruz. 14 nolu pinden gelen 12V ile amplifikatoru kontrol edecek on/off devresini besleyebiliriz. 4 Nolu bacagi 5V da tutarsak amfi off olacak. GND yapinca on olacak.

4 Nolu pine 15K uzerinden 12V uygularsam 4 nolu pin ancak 2V seviyesine yukseliyor bu bile modulu on/off yapmaya yetiyor.

Isin guzel yani sistem on yapildiginda hoparlorlerden pat pat sesini engellemek icin hic bir sey yapmaya gerek yok.

Son düzenleme:
Dizayn konusunda çok sade anlaşılır bir panel dizaynı dusunmussunuz. Benimde elimde blaupunkt markasının micronic A60 modeli amplifikatör mevcut. Stereo bir ampli. Gucude tatminkar boyut olarakta kompakt bir cihaz.

Bu cihazin paneli feyz alinabilir. Önde bas tiz Balans ve volume potansiyometreleri bir adet kulaklik soketi ve birde loudness tuşu var.

images (7).jpeg

Tam istedigim sadelikte. Ton kontrol volume kontrol vs icin sterio pot kullanmak istahimi kapatti. Digital kontrollu ton kontrol volume kontrol yapayim diye dusunuyorum.

Bu kez de tek bir encoder, bir tane de buton bir de mini LCD ekran koymam yetecek. Fakat elimi atar atmaz mesela tizleri ayarlamak varken dugmeye bas, tiz moduna gec, encoder ile tizi ayarla tekrar butona bas tmam de de yorucu olacak.

Su siralar yurtdisindayim doner donmez bir seye karar verip baslamam gerekecek.

Siz ne dersiniz panelinde sadece bir buton, kocaman bir de rotary encoder, bir de minik LCD ekran olan amfi cok mu itici olur?

Klasik potansiyometreleri tercih ederim.

Ancak dijital kontrollü bir anfi de fena olmaz.
Dijitalde de ayri bir buton koymadan butonlu rotary enkoder ile bir ekran olması 10 numara olur. Bir tane de açma kapama anahtari yeterli olur. Butonlu enkoder bekleme ekranında sabit volum kontrolu sağlar. Butona basılınca menü ile bas tiz ayari yapabilir.

Bu amacla kullanilabilecek kaliteli bir encoder onerin var mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri