Amper-voltmetre Bağlantısı

kaygısız

Usta Üye
Tek göstergede amper-volt metre işlevini yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Yapım için gerekenler: bir mikro ya da mili ampermetre, size uygun gelen resimdeki anahtarlardan biri, bir şönt direnç bir de öndirenç (normal direnç). Öndirenç yerine hesap sonucu bulunan değerde trimpot kullanılırsa voltmetre kalibrasyonu hassas bir şekilde olur. Şönt direnci kendiniz yapacaksınız veya yakın değerde bir şönt direnç alıp ona da uygun değerli seri (ampermetreye) trimpot bağlayacaksınız. Ben şöntü bakır iletkeni (uygun en ince kesitte) kurşun kalem üzerine yay gibi sarıp hazırlamıştım. Doğru ölçen bir ampermetre ile de seri bağlayarak eşit gösterdiği yeri tam tespit etmiştim. Bunu yaparken ampermetreyi şöntsüz sakın çalıştırmayın yoksa hasar verebilirsiniz. Elinizde voltmetre veya ampermetre var ise onları da kullanabilirsiniz. İsteyenlere nasıl yapabileceklerini anlatırım. Güç kaynağınızın çıkışına şemanın giriş yerini ekleyip çıkıştan bağlantınızı alırsınız. Anlaşılmayan yada eksik kalan yerleri de açıklarım. Alıntı değil kendi tasarımımdır. Alıntı yapanlar sitemizi kaynak göstersinler.

voltampermetre.jpg

Son düzenleme:
@kaygısız Şönt olayına meraklıyım anlatırsan sevinirim, bir de analog yerine digital bağlamak mümkün, digitali bağlayınca içerisindeki şöntü atıyor muyuz?

Kadmesi uygun ise yani ölçme alanı yeterli ise şöntü kullanabiliriz. Şönt ile ampermetre ölçü alanını genişletiriz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri