Amfinin Sesi Bozuldu

Yunusgr

Paylaşımcı üye
Herkese merhaba,
Uzun süredir kullanmakta olduğum amfimin sesi bozuldu. Önce tek kanal sonra ikisi de.
Kısık seste çok belli olmuyor ama sesi açınca bass ve vokal seslerde seste patlama oluyor, bazen komple ses kesiliyor? Entegrelerin yenisini alıp değiştirmek sorunu çözebilir mi?

Entegrelerin hemen önündeki dirençler biraz kararmış gibi duruyorlar.Bunlardan da şüpheleniyorum. Devreden söküp ölçtüm ama hiçbir değer göremedim.
IMG_2740.JPGIMG_2739.JPG

Nerelerdesin YAMYAM herif. :p
Merak etme anfiyi hallederiz.

Amplinin çıkış entegreleri okunmuyor. Adını yazıp bir de datasheet dosyası ekleyebilirsen birlikte mıncıklarız.
PARDON NOT:
Dirençlerin değeri belli olması lazımdır.
Benim buradan okuyabildiğim kadarıyla 0.5ohm civarı olmalıdır.
Ölçü aleti ile hiçbir değer okuyamıyorsan dirençler yanmış olabilir.

Nerelerdesin YAMYAM herif. :p
Merak etme anfiyi hallederiz.

Amplinin çıkış entegreleri okunmuyor. Adını yazıp bir de datasheet dosyası ekleyebilirsen birlikte mıncıklarız.
PARDON NOT:
Dirençlerin değeri belli olması lazımdır.
Benim buradan okuyabildiğim kadarıyla 0.5ohm civarı olmalıdır.
Ölçü aleti ile hiçbir değer okuyamıyorsan dirençler yanmış olabilir.

Artık burdayım abi :D
Entegreler SLA 4061. SIP12 türde olan entegreden. Kaç W çıkışı var datasheetlerine baktım ama kafam basmadı :confused:

Ekliyorum datashit dosyasını :D

Ekli dosyalar

• sla4061_ds_en_3.pdf
    381.5 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Ben de baktım.
Bunlar özel darlington çıkış transistör paketleri imiş. Yani belli voltajda belli akım verebilecek çok yüksek kazançlı transistörler.
Bu transistörlerin ortalama akım kazancı (hfe) 5000 imiş.
Demekki beyzden 1mA akım geçirirsen çıkıştan 5A akım alabilirsin.
Ancak 5A akım alabilmenin de belli şartları olduğu için normal koşullarda bu akımı çekemezsin. Ortalama 3A gibi anladım.
Besleme gerilimi doğrultusunda ve transistörlerin Pt değeri doğrultusunda çıkıştan elde edebileceğin güç gördüğüm kadarıyla çok ta fazla olmayacaktır.

Ben de baktım.
Bunlar özel darlington çıkış transistör paketleri imiş. Yani belli voltajda belli akım verebilecek çok yüksek kazançlı transistörler.
Bu transistörlerin ortalama akım kazancı (hfe) 5000 imiş.
Demekki beyzden 1mA akım geçirirsen çıkıştan 5A akım alabilirsin.
Ancak 5A akım alabilmenin de belli şartları olduğu için normal koşullarda bu akımı çekemezsin. Ortalama 3A gibi anladım.
Besleme gerilimi doğrultusunda ve transistörlerin Pt değeri doğrultusunda çıkıştan elde edebileceğin güç gördüğüm kadarıyla çok ta fazla olmayacaktır.

Yani tahmini kaç W çıkışı vardır? Bunu ölçmek lazımdı tabiiki ama ampli şu anda bozuk :D
Toroidal trafodan 15V-0-15V olarak 2A çıkışlar direkt doğrultma devresine oradan da ampliye gidiyor. 24V ile 4V 0.2A çıkışlar da ön tarafa ekran kısmına gidiyor.
Dirençleri değiştirdikten sonra yine ses bozuk çıkarsa bu sefer entgrede mi sorun vardır?
Entegrelerin tanesi internette 40 TL civarı. Yani değiştirmek istesek 80 TL harcaması var. Bunu tamir etmek mi daha mantıklıdır yoksa o paraya yeni ampli yapmak mı? Kafam karışık.

2X15V 2A ise ve hoparlörün 4 ohm ise...
15VpX0.7=10.5V 4 ohm hoparlör için az oldu. Yani max güçte 2.5A gereklidir.
Kabaca 10V 2A desek Po=20W civarı olacaktır.
Çıkışların bozuk olma ihtimalini en son araştırmalıdır.
Çünkü çıkışları bozan etkeni önceden tespit etmeden yeni çıkışlar bağlarsan onlar da bozulabilir.
Dirençler değer göstermiyor demiştin.
Ohmmetrede kısa devre gibi göstermesi lazımdır. Kısa devre göstermiyorsa dirençler yanmış olabilir. Ancak böyle bir uygulamada bu dirençler nasıl konulursa konulsun çıkışa etki etmesi lazımdı. Çünkü bu dirençler akım yolunda olması lazım.

Dirençleri tekrar söktüm ve ölçtüm. Bu sefer iki dirençten 0.9Ω değer çıktı 0.5Ω çıkması gerekirken :D
Diğer ikisinden herhangi bir değer ölçülmüyor. Denemek için iki entegrenin önüne de önce sağ kanala sonra da sol kanala sırayla 0.9Ω değer çıkan dirençleri lehimledim entegreler çalışıyor. Sadece dirençlerin ikisi bozulduğu için ses düzgün çıkmıyor gibi görünüyor şimdilik. 4 tane bu dirençten alıp yenileyeceğim. Sonuçları yazarım tekrardan.
0.9Ω çıkan dirençleri aynı entegrenin önüne lehimledim ve sonuç tek kanalı kurtarmış oldum.
Sadece L (Sol) kanalını kurtarmış oldum aslında. Center bağlantısında seste hala biraz kusur görünüyor. Diğer tarafı tamir edince düzelir diye düşünüyortum.
IMG_2741.JPG

Böylece arızanın dirençlerde olduğu belli oldu.
Aynı dirençlerden 4 tane alıp takabilirsin.

Abi selam 0.5 ohm karbon direnç bulamadım ama 0.47 ohm 5W taş direnç taktım sanırım yanlış yaptım.

Ses farklı çıkıyor biraz. İnternetten sipariş vereceğim eğer bunlar uygun değilse.

Kanalın birinde bass sesler baya az çıkıyor diğerine göre, bunu da dirençleri takınca fark ettim. Eskiden var mıydı bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri