Akıma gore devreyi kapatan devre.

qnedim

Üye
Merhaba. Elimde 60 Amper EFB aku var. 14.4 volt ve 3 Ampere sabitleyerek sarj edilmesi gerekiyor. 14.4 volta ulastiginda , cekilen akim azalacak ve 600 miliampere geldiginde, voltaj 13.4 volta dusurulerek sarja bu voltaj ile devam edilecek.
Ancak cekilen akim 600 milampere dustugunde devrenin otomatik olarak kesilmesini istiyorum. Yani akunun basinda ,balkonda saatlerce beklemek istemiyorum. Daha sonra tekrar sarja devam edebilirim.
Istenilen akima gore(asiri akim koruyucu degil) devreyi kesebilecek bir devre var midir? Tesekkurler.

ürün Bu tip bir şarj aleti kullanmayı deneye bilirsiniz.
Bu tur bir cavap forum ruhuna aykiri olmus :) Neredeyse sifir aku parasi vermektense birseyleri kendim yapmak bana ayri bir zevk veriyor.
Elimde zaten D3806 voltaj ve akim ayarlanabilen , dijital gostergeli DC-DC cevirici var. Tek tusla , voltaji ve cekilen akimi gozlemleyebiliyorum.
Bu modulle sorunsuz bir sekilde 3 Amper ile akumu sarj edebilirim. Benim amacim istedigim akima geldiginde tam zamaninda akimi kesebilmek. Tesekkurler.

Bu tür bir kontrol için mikroişlemci yada arduino ile akim ölçüp istenen akımı set edip o akimda devreyi kesme fonksiyonu eklemek lazım.

Biraz özel bir devre oluyor. Analog devrelerle de yapılır ama bir bilenden destek almak lazım.

kolay yol varken zor yola gerek yok vakit her şeyden
Bu tur bir cavap forum ruhuna aykiri olmus :) Neredeyse sifir aku parasi vermektense birseyleri kendim yapmak bana ayri bir zevk veriyor.
Elimde zaten D3806 voltaj ve akim ayarlanabilen , dijital gostergeli DC-DC cevirici var. Tek tusla , voltaji ve cekilen akimi gozlemleyebiliyorum.
Bu modulle sorunsuz bir sekilde 3 Amper ile akumu sarj edebilirim. Benim amacim istedigim akima geldiginde tam zamaninda akimi kesebilmek. Tesekkurler.
Sorunuza göre cevap cok bile sana .Elindeki malzemeleri ve yapa bileceklerini yazmazsan ben nerden bileyim elektronik bilgin var mı yada malzemeler erişimin var mı.Bir de soru yazdan benzer konular baksaydın forumda daha eski kısımlarında benzer konular var.

Bu tür bir kontrol için mikroişlemci yada arduino ile akim ölçüp istenen akımı set edip o akimda devreyi kesme fonksiyonu eklemek lazım.

Biraz özel bir devre oluyor. Analog devrelerle de yapılır ama bir bilenden destek almak lazım.
Serkan Bey cevabiniz icin tesekkur ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri