Akü insanı ölümcül çarpar mı?

ArizHulk

Üye
Diyelim ki 12 V ,200A aku var. Sag ve sol elimde mesela isaret parmaklarimi kesip kanatsam ve kanli sekilde akunun + ve - uclarina dokundursam olumcul carpilma olur mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Olmaz. Çarpılman için üzerinden yüksek bir akım geçmesi gerekir ki 12v ile bu akımı geçiremezsiniz

Diyelim ki 12 V ,200A aku var. Sag ve sol elimde mesela isaret parmaklarimi kesip kanatsam ve kanli sekilde akunun + ve - uclarina dokundursam olumcul carpilma olur mu?

parmaklarını kanatmana gerek yok 12 voltu diline vur gör bakalım nasıl canını yakar

Hiç bir halt olmaz ; akü 200 A diye senin üzerinden 200 A geçmez ; geçecek akım I = 12 V / vücut direncindir .

Hiç bir halt olmaz ; akü 200 A diye senin üzerinden 200 A geçmez ; geçecek akım I = 12 V / vücut direncindir .

denemiş gibi konuşuyorsun ben 200 amper geçer diye bir şey söylemedim bunu sen uydurdun sadece canının yanacağını söyledim dilinin direnci ile elinin direnci aynı mı bir düşün istersen

Tehlikeli gerilim sınırının 50 V olduğu iş güvenliğinde tartışılan mevzuya bak ; tamamen komedi.

lafım andream1567 arkadaşa biz lisedeyken 12 v dc ile elektroliz yapıyorduk saat kordunu kaplama felan 12 volt dc tuzlu su içinde 1-2 saat kalınca ölümcül derecede tehlikeli gerilim oluşturuyor elimizi dokundurunca 380 vollta çarpılmış gibi tabiri caizse gözümüzden ateş çıkartırcasına çarpıyordu bir insanı rahatlıkla öldürebilirdi

hatta şunuda söyleyeyim kontrol kalemi ile çıplak ayakla faza değdir yada diğer kolun güçlü toprak alacak şekilde bir yere temas etsin bu bile canını yakar

Abi valla biz lisede iken kondansatör bile patlattirmadilar eskiden eğitim daha iyiymis bide abi tek başına tuzlu su işlemi yoksa içine saflığı arttırılmış başka şeylerde katiliyormuydu

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri