Akü arızalı mı acaba

aliorhan43

Üye
Yaklaşık 15-20 gündür aracımı hiç çalıştırmadım, bu akşam ihtiyaç oldu bastım tık yok, farlar falan yanıyor camlar sanki biraz yavaş kapattı gibi geldi, ölçüm yapmadan söktüm şarja bağlamak için sökmesi zor bir yerde, söktükten sonra dikkatimi çekit yeşil baya canlı vaziyetteydi, 5 amper şarja taktım takmadan önce 11,85 volt gösteriyordu, hem yeşil yanması hemde voltajın iyi olması kafamı karıştırdı, acaba araçta bir elektrik arızasımı var diye. Aküde 4 cü senesinde 60 amper inci akü kuru tip, sanırım bunlar bakımsız oluyor su ilavesi yapılmıyor. 1-12 saat şarjda kalsın bakalım sonuç ne olacak. bu bilgisi olanlar yorumlarsa sevinirim.

Akü zayıflamış. Normalde Aküyü ölçtüğünüzde değer 12 voltun üstünde olması lazım (12v-12.6 volt arası) araç çalışır halde iken ise aküyü şarj etmesi gerektiği için 14 volt civarı olmalıdır.

Siz akünün indikatörün rengine bakarak karar vermişsiniz ama o çok hassas ve kesin bir gösterge değildir. Ona aldanmayın. Ölçün.

Ayrıca akünüzün başına aynı şey bir iki defa daha gelirse yaşı itibarı ile o akü çok çabuk ölür.

Son olarak 1-2 saatte akü şarj olmaz. 5 amperle şarj etseniz dahi ki tavsiye edilmez saatte ancak 5 amper doldurur.Bu 60 amper bir akünün sıfırdan dolması için 12 saat demek.Böyle olunca aküyü bir iki saat olarak değil ölçüm değerleri normal hale gelinceye kadar şarj edin.

Akü zayıflamış. Normalde Aküyü ölçtüğünüzde değer 12 voltun üstünde olması lazım (12v-12.6 volt arası) araç çalışır halde iken ise aküyü şarj etmesi gerektiği için 14 volt civarı olmalıdır.

Siz akünün indikatörün rengine bakarak karar vermişsiniz ama o çok hassas ve kesin bir gösterge değildir. Ona aldanmayın. Ölçün.

Ayrıca akünüzün başına aynı şey bir iki defa daha gelirse yaşı itibarı ile o akü çok çabuk ölür.

Son olarak 1-2 saatte akü şarj olmaz. 5 amperle şarj etseniz dahi ki tavsiye edilmez saatte ancak 5 amper doldurur.Bu 60 amper bir akünün sıfırdan dolması için 12 saat demek.Böyle olunca aküyü bir iki saat olarak değil ölçüm değerleri normal hale gelinceye kadar şarj edin.
Daha önceki akümüde 3-5 kere şarj ettim, cihazın üzerinde her ne kadar 5 amp yazsada o değeri vermiyor, o tamamen boş olduğunda ilk taktığın zamanlarda veriyor kısa süre sonrası 1,5 - 2 amp. düşüyor. Önceki aküyü 24 saat şarj ediyordum. 15 dakikada 11,85 den 12.80 volta çıktı, evet bir iki kere tamamen boşalırsa aküyü öldürüyor ki 4 senelik akü artı son zamanlarına gelmiş. neyse 24 saat şarj etsin voltajlarına kaçağına bakarım, takıldığım yeşil renkti önceki aküde yoktu. Birde su ilavesi sanırım yapılmıyor bakmadım ama nette birkaç yerde ilave edeni görmüştüm. teşekkür ederim.

Bu bakımsız akü işi bazen karıştırılıyor.

Aslında bakımsız aküler iki çeşit. Bir tanesi "Tam Bakımsız akü" ki bunlara bir şey istesenizde ilave edemezsiniz çünkü kapak yoktur. Diğeri ise "Bakımsız akü" bunlara saf su ilave edilir. Kapakları açılıp bakılmalı. Seviye düştü ise ilave yapılmalı.

12.40 volt altına düşen akü, kaldığı sürece sülfatlaşmaya başlamıştır. Öncelikle sülfatlaşmayı giderici redresör şarjına bağlanılmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri