AEL LV42 Çamaşır Makinası

ardatugrul

Üye
Selamlar, AEG LV42 çamaşır makinesinde, program sıkmada, durulamada, problemsiz mekanik olarak ilerliyor. Lakin yıkama esnasında su ısıtmama problemi var ve program ilerlemiyor(belli bir süre ilerliyor sonra kalıyor). Acaba su ısıtmadığını algılayıp ondan dolayımı ilerlemiyor. Bu arada makine üzerinde ön panelde bulunan termostat arka bağlantılarına enerji 1 numaralı uca geliyor, sonra 2 numara ve 12 numaralı uçta enerjileniyor. 14 ve 24 numaralı uçlar birbirine köprülü onlarda enerji yok. Şu durumda termostat çalışıyor gibi sanırım ısıtıcı bozuk. Peki acaba program komitatörü de bozukmu?

Rezinstansınızı ölçün 24 Ohm okuyabiliyorsanız ,şaseye karşı ölçün kaçak yoksa termostatınızın kulp (kazanla termostat arsındaki sarı izoleli KILCAL BORU) ucu hasarlı olabilir ısı birimini termostatın körügüne iletemiyor diye düşünüyorum.
pgs hatası olsa, sürekli su kaynatması gerekir ,ya da kablo soketlerinin dibinde karbonlaşma gözle görülebilir

Termostatta ohm okuyamıyorum(değer 0), ama 220V. çalışma esnasında geliyor. Şaseye de herhangi bir kaçak yok. Suyu ısıtmıyor. Sarı kabloda herhangi gözle görülür bir aşınma ve zedelenme yok. Rezistans yanmış muhtemelen, fakat programın ilerlemesinin sebebi sıcaklık olmamayışımı çünkü sıcaklığın içerisinde olmadığı fonksiyonların çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok. Ama sıcak yıkama kısmında belli bir yerde takılıyor sürekli orada yıkama yapıyor. teşekkürler.

Sorumun cevabını sanırım buldum, termostat üzerindeki değeri 60 dereceden 10 derecelere çektiğimde termostat enerjisi kesildi ve program devam etmeye başladı. Sizce başka bi sebepte varmıdır. İlginiz için teşekkürler.

Bu arada rezistansı toprak ucunun altındaki somundanmı söküyoruz? Başka bir yerde vida, civata herhangi bişey göremedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu arada rezistansı toprak ucunun altındaki somundanmı söküyoruz? Başka bir yerde vida, civata herhangi bişey göremedim.

Somunu sökün ,vidayı içeriye dogru itin, rezinstansı kendinize dogru sag sol yaparak çekin .

Selamlar, AEG LV42 çamaşır makinesinde, program sıkmada, durulamada, problemsiz mekanik olarak ilerliyor. Lakin yıkama esnasında su ısıtmama problemi var ve program ilerlemiyor(belli bir süre ilerliyor sonra kalıyor). Acaba su ısıtmadığını algılayıp ondan dolayımı ilerlemiyor. Bu arada makine üzerinde ön panelde bulunan termostat arka bağlantılarına enerji 1 numaralı uca geliyor, sonra 2 numara ve 12 numaralı uçta enerjileniyor. 14 ve 24 numaralı uçlar birbirine köprülü onlarda enerji yok. Şu durumda termostat çalışıyor gibi sanırım ısıtıcı bozuk. Peki acaba program komitatörü de bozukmu?
selam....
ısıtıcıya takılı 2 kabloyı çıkartın
bu iki kabloya 100 watlık ampul takın
makinayı çalıştırın ve termostat ayarını yükseltin.
bağladığınız lamba ,ısıtma sistemi sağlam ise yanıcaktır
eğer lamba hiç bir şekilde yanmıyorsa ısıtıcı kablolarını kontrol edin
5058 model numaralı beyin içinde 1 motor ve 1 role var.1 den 60 a kadar numara var.ön milin heme üzerindeki küçük açıklıktan bu numara görünüyor.
4,10 numaraları takılı kaldığı yer (yani sizin anlattığınız arızadaki takılma noktası)
bu numaralardan ilerleme yapması için roleye enerji gelmesi lazım
bu enerji ancak su istenilen dereceye geldiğinde termostat üzerinden gelir.
su ısınmaz ise bu role hiç bir zaman çekmez.ve beyin hep orda kalır.
5058 model beyin genelde üzerine giren tümleşik soketleri yakıyor
bu beyne zarar veriyor çoğunlukla
ayrıca beyin içerisinde ısıtıcı kontak yanıyor.
mekanik olarak tamiri mümkün.

bende de aeg lv 42 var. proğramlar normal çalışıyor herhangi bir takılma yok ve yıkamayı bitiriyor. ancak suyu bir türlü ısıtmıyor. rezitans sağlam. hatta yenisini taktım yinede su ısıtma işlemi yapmıyor.termostat ayar düğmesini çevirdiğimde termostatın açma kapama sesi geliyor. eskiden çalışırken su ısıtma aşamasında suyun ısınma net bir şekilde anlaşılıyordu, yani su ısınma sesi geliyordu. sanırım ısıtıcı devreye girmiyor.bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

Yukarıda açıklandığı gibi kablolara ampul bağlayıp bir de öyle test edin isterseniz. Rezistans kablolarında sorun olabilir eğer ampül yanmıyorsa.

Belki zor bir şey isteyeceğim ama lv42'nin servis manuelini bulabilir miyiz?

Acilmiyor.Yeniden ata bilirmisiniz
g5xwn.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,227
Son üye
kullanıcı2343

Yeni konular

Geri