adaptör kesilince pic programa başlıyor!!!! yardım

cenko

Üye
selam beyler bir yaptığımız devrede pic 16f628a kullandık program 1 buton ile başlatılıyor ve 3 adet röleyi farklı zamanlarda çalıştırıyor sistem enerjisi bir adaptörden veriliyor ve adaptör enerjisi kesildiğinde sanki butona basılmış gibi program başlatılıyor ve tam o anda enerji verilincede program çalışmaya devam ediyor bunu nasıl önleyebilirim yardıma ihtiyacım var alakanıza şimdiden teşekkürler...

Buton ve programda ki buton tarama rutininiz ters çalışıyor gibi. Butonu 1 mi 0 mı olarak kontrol ediyorsunuz?

selam beyler bir yaptığımız devrede pic 16f628a kullandık program 1 buton ile başlatılıyor ve 3 adet röleyi farklı zamanlarda çalıştırıyor sistem enerjisi bir adaptörden veriliyor ve adaptör enerjisi kesildiğinde sanki butona basılmış gibi program başlatılıyor ve tam o anda enerji verilincede program çalışmaya devam ediyor bunu nasıl önleyebilirim yardıma ihtiyacım var alakanıza şimdiden teşekkürler...

Anladığım kadarıyla enerji anlık gidip geldiğinde besleme kondansatörü sayesinde pic reset yemiyor, buton girişi de beslemede oluşan parazit yüzünden butona basılmadığı halde basılmış gibi algılıyor.

Buna pek çok çözüm önerilebilir ama önce şuna karar vermelisin: Bu tür bir besleme hatasında sistemin tepkisinin ne olmasını istiyorsun?

Hemen resete mi gidecek?

Belli bir işlem (hata kaydı, uyarısı vs.) yaptıktan sonra mı resete mi gidecek?

Kaldığı noktayı kaydedip, besleme normale döndüğünde kaldığı yerden devam mı edecek?

Sonsuz döngüye girip manuel reset mi bekleyecek?

cevabınız için teşekkür ederim ; pic girişini hem 0'ı algıladığında hemde 1'i algıladığında denedim ikisindede sonuç aynı sistem çalışmaya başlıyor sanki butona basmışsın gibi...
sistemi hassalığını azaltmak için taprağa çektiğim direnci (10k) 1k'ya düşürdüm biraz azalma oldu butona paralel 330uf lık kondansatör koydum ve yine azaldı. HER defasında yapmıyor ama arasıra yine yapıyor osilaskopla pic'in girişindeki gerilim değişimine baktım çok küçük bir zaman periyodunda hareket var ama hareket 2 voltu geçince (kapatıp açınca) programa başlıyor. soruna cevap vereyim besleme gerilimi değişimindeki dalgalanmadan sonra sistem çalışmadan tekrar butonu sorgulamaya devam etmeli cevabınıza şimdiden teşekkürler

Şemanız var mı?
MCU için tanımlamaları yaptığınız kısmı ekleyebilir misiniz?

ben protonda çalışıyorum programı şu şekilde yaptım

Device = 16F628A
@ CONFIG_REQ
@ __config CP_off & DATA_CP_off & WDT_OFF & XT_OSC & MCLRE_OFF & LVP_OFF & BODEN_OFF & PWRTE_ON
CMCON=7
XTAL = 4
TRISB=0
TRISA=255
PORTB=0
DelayMS 500
ANA:
Repeat
PORTB=0
Until PORTA.2=1
PORTB.4=1
DelayMS 600
PORTB.0=1
DelayMS 200
PORTB.1=1
DelayMS 400
PORTB.2=1
PORTB.1=0
DelayMS 600
PORTB.0=0
devam:
If PORTA.2=1 Then devam
DelayMS 500
PORTB.2=0
PORTB.4=0
GoTo ANA

reset ucunu config eklentisi ile iptal ettim

elektronik devreside çok basit 3 adet 12v luk röleyi bc237 transistörü ile sürüyorum 4mhzlik krystal kullandım reseti iptal ettiğim için reset ucu boş kondansatörleri filtre devreleri var osilaskopta baktığım kadarıyla devreye temiz elektrik elektrik geliyor röleler enerjilendiğinde herhengi bir dalgalanma yok (DİYOTLARI VE KONDANSATÖRLRİ TAKILI)
işin içinde çıkamadım çözüm önerileriniz için şimdiden saolun...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Senaryonuzu da yazabilirmisiniz? Sistemin ne yapmasını istiyorsunuz. Nasıl çalışmalı?

butona basıldığı anda belli bir 600 msn bekleyecek daha sonra porb.0 daki transistöre (10k) ile enerji verecek 1.röle çalışacak 200msn sonra 2.röle çalışacak 400msn sonra 3.röle çalışıp 2.röle duracak(enerjisi kesilecek) 600 msn sonra1.rölede durucak daha sonra buton bu ana kadar basılı duracak ve bu andan sonra butondan elimizi çektiğimiz zaman ise 500msn sonrada 3.röle enerjisi kesilecek sistem başa dönecek ilginize teşekkürler

arkadaşlar yardım istiyorum hiç mi bu işi bilen yok.herkez SADECE program yazmasınımı biliyor elektronik tasarımı bilen yokmu....pic girişi dalgalanmalardan etkileniyor LC filtrelerini denedim ters diyot hızlı diyot elimde ne varsa bağladım azalma var yok olma yok yine pic çıkış veriyor programa başlıyor.GEVUR bu işi nasıl çözmüş elinizde örnek tasarımlar varsa paylaşıbilir misiniz...

evet beyler sorunu çözdüm... sistemi pille besledim ve adaptörünü enerjisini verip elimle açıp kapattım ve osilaskopta devre geriliminde 2-4 voltluk micro saniye mertebesinde değişme olduğunu gördüm tabikide bu değişme programın butona basmışsın gibi başlamasına sebep oluyor çözüm: devrenin etrafını manyetik hareketlenmelerden korumak için faradey kafesiyle kapatmak daha denemedim ama çözüm bu...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kardeş bu problem anahtar zıplamasından kaynaklanıyor. Buna benzer problemler yazılım yardımı ile de kontrol edilebilir. Benim en pratik çözümüm pic butona basılma algıladığında programı 50-70 msn aralığında beklemeye sokuyorum. Bu beklemeden sonra butonun konumunu tekrar kontrol ediyorum, hâlâ basılı ise komutu işleme alıyorum. Eğer bu algılama güç kaynağının kapatılmasından ortaya çıktı ise zaten bekleme sırasında kaynaktaki gerilim 0V'a düşmüş oluyor ve işlemci gerilimi kesiliyor. Bunun sayesinde adaptör devreden çıkarken oluşan birkaç mikrosaniyelik tepe gerilimlerden, gerçek olmayan komutlardan yazılım etkilenmiyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri