Adaptör hakkında bilği , fikir önerisi . Teşekkürler .

@arkaplan , @fgencal ustalarım bende sayenizde kulaklarımın gerçekten az duyduğunu gördüm.
Yaşlandıkça çoğumuzun karşılacağı durum bu şekilde olacak maalesef :(

Kullandığımız telefon, tablet ya da bilgisayar ses sistemleri bu testin uygunluğuna göre sesi destekliyor mu, verebiliyor mu?

Kullandığımız telefon, tablet ya da bilgisayar ses sistemleri bu testin uygunluğuna göre sesi destekliyor mu, verebiliyor mu?
Mutlaka etki ediyordur ama ben farklı farlı cihazlarda test ettiğimde hep aynı sonucu gördüm.

Yaşlandıkça çoğumuzun karşılacağı durum bu şekilde olacak maalesef :(
aslında test beni şaşırtmadı. kulaklarım 18 yaşındaki kazadan beri böyle. kaç tane uzmana gittim, kulaklarımın sağlam olduğunu söylediler. sorun beynimde. aynı şekilde burnumda koku almıyor. kazanın bende kalan eserleri. lanet olsun 2teker, seni seviyorum.

Mutlaka etki ediyordur ama ben farklı farlı cihazlarda test ettiğimde hep aynı sonucu gördüm.
TEKNİK BİLGİLENDİRME:
İnsan kulağının belli bir hassasiyeti vardır. Bu hassasiyet en iyi duyulabilen frekans olan 4kHz de -40db/SPL civarındadır. Elbette bu hassasiyet en ideal 18 yaşına kadardır.
Diğer frekanslardaki duyma hassasiyeti ise LOUDNESS eğrisine bağlı olarak değişir.
LOUD.png

3-4 kHz ten daha yüksek frekanslar, özellikle 10kHz ve yukarısı sağlam bir kulakta 15-20db daha düşüktür. Yani 18kHz in duyulabilmesi için ses şiddetinin 20db daha yüksek olması gereklidir.
İnsan kulağı yaşa ve yaşanmışlıklara bağımlı olarak duyma kabiliyetini kaybeder. Tıp literatüründe bir sesin doğru algılanabilmesi için 4kHz lik frekansa kadar olan bölgedeki kayıplar ele alınmaktadır.
https://ec.europa.eu/health/opinion...usic-player-mp3/l-3/6-diagnosis-treatment.htm

Yani @paskomya 4kHz e kadar olan frekansları belli bir kayıpla dahi duyabiliyorsa, normal duyabiliyor demektir.
Videoda ise test 4 kHz te bitmektedir. Yani esas ölçüm olan 300Hz-4000Hz frekanslar zaten yoktur. Dolayısı ile böyle bir test kulak sağlığı ile ilgili olmayıp sadece bir çeşit frekans taramasıdır.
Bir diğer önemli husus ise bu testte kullanılan unsurlardır.
Öncelikle üst frekans olan 18kHz in ne derece doğru olarak örneklenip internette yayınlanmış olmasıdır.
Çoğu internet sitelerinde 18 kHz band genişliğindeki sesler kırpılmakta, genel olarak MPEG2-L3 veya MPEG- sıkıştırma tekniği ile en fazla 15kHz lik bir band genişliği ile yayınlanabilmektedir. Bu da testin 18kHz seviyesinden başlatılmasını anlamsız kılmaktadır.
Bir diğer husus ise dinleyicinin bu frekansı alabilecek bir ses sistemi olması hususudur.
Benim PC de kullandığım hoparlörler HECO MASTER 100 serisi hoparlör olup amplim ise BLAUPUNKT markadır.
HECO.jpg

Zamanında 300- 500$ gibi ücretlerle satıldığı bu ürün günümüzde çoğu kişiler için üst seviye ürünlerdendir. Hatta çoğumuzun böyle bir hoparlöre eşdeğer bir hoparlör bile kullandığını sanmıyorum.
Bununla birlikte bu hoparlörlerin frekans tepkisini ölçtüğümde 18kHz ler seviyesinde 6db den daha fazla kaybı olduğunu biliyorum. Dolayısı ile internetteki 1W ile normal duyulması gereken frekansı neredeyse 4W gibi bir güçle o frekansta duyurabilecek demektir.
Özetle belirtirsek.
Test için yayınlanmış videoyu basit 250TL lik bir sistemle dinlemek ile 250.000TL lik sistem ile dinlemek arasında uçurum vardır. Çünkü ucuz ve basit sistemlerin bu frekansı verip veremediği şüphelidir.

Şu videoda ses sisteminizden bağımsız olarak normal dinleme seviyesinde 10kHz e kadar olan frekansları duyabiliyorsanız kulağınız kuyruğunuz normaldir.
Ben benim sistemle normal dinleme seviyesinde 30Hz ten 15kHz e kadar duyabildim.
Ama logitek mocitek gibi ses sistemi kullanıyorsanız bu kadar geniş duyamayacağınızı unutmayınız.

aslında test beni şaşırtmadı. kulaklarım 18 yaşındaki kazadan beri böyle. kaç tane uzmana gittim, kulaklarımın sağlam olduğunu söylediler. sorun beynimde. aynı şekilde burnumda koku almıyor. kazanın bende kalan eserleri. lanet olsun 2teker, seni seviyorum.

25 - 25 sene önce kazada kafatasında çatlak , kırık , gözler mosmor ,
Kulağımdan kanlı sıvı gelmiş .
Tedavi sonrası tat ve koku duyum çalışmıyordu .
Aylar sonra geri geldi .
Kulak doktoruna gittim ilk son test ( üçgen zil ) duymada kayıp var demişti.

Kolay gelsin , Sağlıcakla...

25 - 25 sene önce kazada kafatasında çatlak , kırık , gözler mosmor ,
Kulağımdan kanlı sıvı gelmiş .
Tedavi sonrası tat ve koku duyum çalışmıyordu .
Aylar sonra geri geldi .
Kulak doktoruna gittim ilk son test ( üçgen zil ) duymada kayıp var demişti.

Kolay gelsin , Sağlıcakla...
Bende çok farklı değildim. Sol tarafım parça parça olmuştu, kafatası çatlak, dikişler önemli değildi ama duyma ve koku duyusu geri gelmedi.

Benim de normal olduğumu düşünmeyin haa :D
Askerde havan taburunda telsizci idim. Dolayısı ile ileri gözetleyici olarak görev yapardım.
Gerek tüfek atışlarında gerekse tatbikatlarda, yüksek patlama seslerine maruz kaldım. Hatta bir tatbikatta 50 metre uzağımda bomba, bir başka tatbikatta ise 100m uzağımda havan mermisi patlamıştı. İleri gözetleyici olduğum için de daima komutanların yakınlarında yere yatmış olarak bulunurdum. Tatbikatta hedefi bir türlü tutturamamış havavancılar seri atışa geçmişlerdi. (Hedef vuruluncaya kadar) Mermi 100m uzakta patlayınca komutan hiç istifini bozmadan...
''BUNLAR HEDEFİ VURAMADILAR, GALİBA BİZİ VURACAKLAR'' demişti :D
Askerden geldikten 2 yıl kadar sonra mütekamil bir hastanede kulaklarımı ölçtürmüştüm. O yılda 4kHz te 3 db kaybım bulunuyordu. Son olarak 4-5 sene kadar önce ölçtürdüğümde ise 4kHzte 9db diğer frekanslarda ise 6db kadar kaybım olmuştu.
6db lik kayıp tıp'da yaşıma göre normal olup, 4kHz teki 3db lik kayıp ise zaten başıma gelen askerlik anıları ile doğrulanmış idi.
Şu aralar genel duyma kaybımın 10-12db civarlarında olduğunu düşünüyorum.

Şu videoda ses sisteminizden bağımsız olarak normal dinleme seviyesinde 10kHz e kadar olan frekansları duyabiliyorsanız kulağınız kuyruğunuz normaldir.
Ben benim sistemle normal dinleme seviyesinde 30Hz ten 15kHz e kadar duyabildim.
Ama logitek mocitek gibi ses sistemi kullanıyorsanız bu kadar geniş duyamayacağınızı unutmayınız.
Dandik bir multimedia speaker çıkışından dandik denebilecek bir kulaklıkla 111 Hz- 16857 Hz arasını duyabiliyorum. Normal miyim doktor :) ?

Dandik bir multimedia speaker çıkışından dandik denebilecek bir kulaklıkla 111 Hz- 16857 Hz arasını duyabiliyorum. Normal miyim doktor :) ?
Süper :p
Ama dandik kulaklık bile olsa benim baba HECO'larımdan daha iyi olduğu kesindir.
EK NOT:
Dandik kulaklığın alçak frekansları veremiyor demekki. En azından 40Hz'i de duymalıydın.

İşitme kaybı evde nasıl doğruya yakın yapılabilir?
İşte size bir öneri.
Önce SPL metre denilen gıcık aletlerden temin edilmelidir.
https://www.amazon.com/TS-501A-Back...=se&keywords=spl+meter&qid=1715776977&sr=8-11
20-30$ seyiyesinde yani yaklaşık 1500TL gibi bir ücretle temin edebilirsiniz. Bu ücret kulağınızı ölçtürmek için yapacağınız dohtur masrafından daha azdır tahminimce.
Mevcut ses sisteminizde önce 1kHz lik bir ton frekansı çalarak, tam kulağınızın yakınında (dinleme mesafesinde) ses şiddeti ölçülür.
Volüme ile oynanarak SPL metrede görülen ses şiddetinin seviyesi önce minumum 40db/SPL olacak şekilde ayarlanır.
Bu seviyedeki 1kHz lik frekansı duyabiliyorsanız kesinlikle 18-20 yaş altındasınız demektir.
50db/SPL ses şiddetini duyabiliyorsanız kulaklarınız yaşınıza göre mükemmel demektir.
60db/ses şiddetini duyabiliyorsanız yaşınıza göre normal demektir.
Daha yüksek ses seviyelerini duyabiliyorsanız, işitme kaybınızın seviyesini kabaca öğrenmiş olacaksınız. Örneğin 50 yaş ve 70db/SPL de duyabiliyorsanız 10 db civarı işitme kaybınız bulunmaktadır.
Aynı testi 4kHz frekans ile de yaparak olması gereken birkaç db lik farkları ölçebiliyorsanız, olası hasar durumunu da kabaca görebilirsiniz.
Normal koşullarda 1kHz lik frekanslar 4kHz e göre 5-7db daha zayıf duyulur. Dolayısı ile 60db/SPL ile 1 kHz i duyabilenler, 4 kHz 5-7db daha iyi duyabileceklerdir. Ancak benim gibi kulaklarında hasar olan kişiler 4kHz te daha zayıf duyabilirler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,564
Kullanıcılar
450,564
Son üye
mehmetsaint

Yeni konular

Geri