Acil, Pic programlamada devre elemanlarının ne olduğunu nasıl anlarız?

Picf4550'de 8 led yakıp söndürme devresi yapıyorum. Elimde kodları vb var. MicroC de programladıktan sonra hex dosyasını İsis'te eklediğim pic kartına yükledim. Fakat sorun bundan sonra başlıyor. Ben şuan kitaptan çalıştığım için, resimlerde kullanılacak diğer devre elemanları mevcut. Fakat normalde, pic kartının hangi ucuna hangi elemanı eklememiz gerektiğini nerden bileceğiz? Mesela benim devrede, 8 led, 2 kondansatör, 9 diren. bir buton vb kullanılmış. Bunların değerlerini veyahut dahada önemlisi örneğin direnci hangi çıkışa bağlayacağımızı ya da kondansatörleri birbirine paralel bağlayıp toprağa vereceğimizi felan nerden biliyoruz?
Şimdiden teşekkürler.

kondansatörler büyük ihtimalle pic'in osilatör girişi içindir ayrıca osilatorde vardır. Bunlar sayesinde pic clock palsi üretir. Dirençler ledler içindir akım sınırlama için pic çıkışlarından makx. 20mA çekebilirsin. Dirençleri ledleri hangi porta bağlıyorsan onların önüne koyman içn. İnternette pic ile led devre şemalarını incelersen anlarsın

Yani, bunlar sabit mi? Evet, dirençler ledler için fakat led olmayan bir devrede de kullanılabiliyor. Bunların bir sebebinin olması lazım...

şema paylaşırsan izahı daha kolay olur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri