Abonelik-Elektrik projesi-Kafamda Deli sorular

Uğur.55

Üye
Arkadaşlar merhabalar, öncelikle yaklaşan bayramınızı şimdiden en içten dileklerimle kutlarım..

İki yıllık binadan Bir daire aldım, aldığım dairenin (sonradan öğrendim) elektrik projesi onaylanmadığından abonelikleri verilmemiş.

Sayaçlar aktif çalışmakta, lakin bu bina sakinleri abonelik almadığından iki yıldır elektrik ödememiş, hala da ödenmiyor..

Daha eve taşınmadım, Satıcı ile detaylı görüşmedim bu konuyu.

Gelelim kafamdaki sorulara.

1-Elektik projesini nasıl yol izleyerek onaylatırım, ne kadar sürer?
2- Proje onayıni aldıktan sonra Aboneligi nasıl alırım? eski ev sahibinin borcunu benim ödemem söz konusu mu?
3-Ola ki eski ev sahibi ödemeyi reddetti nasıl bir yol izlemem lazım..

Şimdiden çok teşekkür ederim..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bina ruhsatlı değil mi? Ruhsat alınırken muhakkak çizilmiştir.Başka türlü Belediyeden ruhsat alamazlar.Satıcıda proje vardır.Öncelikle satıcıya sor. Yoksa şantiye aboneliği dahi vermezler,inşaata başlarken.

Valla üstad, binanın iskanı mevcut. Müteahhit ile iletişime geçmem ise çok zor..

Elektrik idaresine gidip durumu anlatın, mağdur olduğunuzu ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği öğrenin.

Müşteri hizmetleri bölge müdürlüğüne yönlendirdi, bölge müdürlüğünde de çalışan yokmuş pandemiden dolayı.
Şaka gibi ama gerçek..

bu proje kesinlikle vardır ve bir muhendis tarafından dosyası açılmıştır sizin bu dosyayı bulmanız ve projenizde eksiklikler varsa bunları tamamlatarak tamamlandıktan sonra elektrik idaresine tamamlandıgını ve kontrol edilmesi isteği sonucu gelinip kontrol ediliyor onay verilirse sayacları alıp taktırabilirsiniz
ama proje yok diyorsanız binaya bu işleri takip eden bir muhendisle anlaşarak (Geneld elektrik idarelerinin oralarda cok olur ve ofisleri vardır.)projesini çizdirerek takip ve işleme alınmasını yaptırabilirsiniz ödenmeyen borçlar ne olur kim öder orasını bilemiyorum.

Valla üstad, binanın iskanı mevcut. Müteahhit ile iletişime geçmem ise çok zor..
Bence durumunuzda bir yanlışlık var.
Binanın iskanının mevcut olması tüm kontrollerden geçtiği, elektrik projesi dahil olmak üzere, sıhhi tesisat, yangın, sığınak, vs. vs. tüm projelerin ruhsata uygun olarak binanın bitirilmiş olması anlamına gelir.
Bunlardan birinin dahi onaylı projeye uygun olmaması halinde binaya iskan belgesi verilmez.

Bence durumunuzda bir yanlışlık var.
Binanın iskanının mevcut olması tüm kontrollerden geçtiği, elektrik projesi dahil olmak üzere, sıhhi tesisat, yangın, sığınak, vs. vs. tüm projelerin ruhsata uygun olarak binanın bitirilmiş olması anlamına gelir.
Bunlardan birinin dahi onaylı projeye uygun olmaması halinde binaya iskan belgesi verilmez.
Valla bende anlamadım, projesi onaylanmadigina dair söylemde bulundu bina sakinleri.
Evi daha almadan önce bizzat kendim teyit ettim iskan durumunu belediyeden..

Valla bende anlamadım, projesi onaylanmadigina dair söylemde bulundu bina sakinleri.
Evi daha almadan önce bizzat kendim teyit ettim iskan durumunu belediyeden..
Belediye iskanı var diyorsa basitçe bir harç yatırarak iskan belgenizi alabilirsiniz. O belge, tapu, DASK belgesi ile ilgili enerji birimine abonelik başvurusunda bulunun. Bir şekilde yönlendirme yapılacaktır.

Merhabalar koye ev yaptım fakat eski bina yerine birebir tapudada ev ve ahir geçmekte fakat iskan olmadığı için elektrik alamıyorum belediyeden onaylı belge isteniyor belediyede yanaşmıyor nasıl bi yol izlerim teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri