A-Sekron motorun 220v ile çalıştırılması sorunu

Guluc

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Biliyorum, bu konuda açılmış birçok başlık var. Yalan yok, bir çoğunu okudum. Ancak sorunuma çözüm alabilmiş değilim. İki konuda yardımınıza ihtiyacım var.

İlki motor bağlantısı.

Motorun üzerindeki etiket üçgen 220v, yıldız 380v yazıyor.
20180806_014311.jpg
Bu üçgen ve yıldız bağlantılarını motorun üzerindeki kodlamaya göre yaptım.
A-Senkron Motor Bağlantısı.jpg
Üçgen bağlantıda 8.7A çekmesi gerekirken 13A'lik sigorta attı. (Neden 13A derseniz, burada -KKTC- her fişte 13A'lik sigorta bulunduğu için.)

Yıldız bağlantı yaptığımda sorun olmuyor. Yinede devrini tam alıp almadığını ölçmedim fakat sesi titreşimsizdi.

Anlamadığım konu üçgen bağlamam gereken motor sigorta attırıyor? Yoksa ben yanlış mı anladım, yıldız mı bağlamam gerekiyor?

İkinci konu kaç micro farad?

Elimde 450v 25mF ve 450v 50mF'lık iki tane klima kondansatörü vardı. Yaptığım araştırmaya göre 200-220mF'lık bir kondansatör kullanmam gerekiyor. 25mF ile sadece titredi. 50 mF ile rahat döndü. Sizce kaç volt ve mF'lık bir kondansatör kullanmalıyım?

Teşekkürler.

Edit: Motoru kompresör çevirmek için kullanmayı düşünüyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Motor üzerindeki değerler 3 faz 220v üçgen bağlantı veya 3faz 380 volt yıldız bağlantı için geçerli,
faz -nötr 220 volt çalıştırdığınızda yaklaşik 3 katı akım çekebilir.
kondansatör için gamak motor sitesinde kaç mf kondansatör kulanacağını öğrenebilirsin.

Yıldız bağlantı yapmanız gerekli. 220 mf yeterli gibi görünüyor...
Screenshot_2018-08-06-19-39-00-486.jpeg

Gamak in sitesinde kondansatör seçimi bulamadım. Hatta bendeki AGM 90 L2 modeli bile listelenmiyor. :(
220uf başka sayfalarda da gözüme carpmisti. Ferhat ustama da ayrıca teşekkurler.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri