Aşırı motor ısınması

13.25 ten beri çalişiyor suan govde sicakligi 49 derece olctum olcu aleti ile

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Herkese hayırlı günler dilerim motor ısısı yazınca direk benimde problem yaşadığım bi olay vardı klima fan motoru dış üniteden sökmüştüm düşük devirdi 20 dk çalışınca 10 kadar sayınca elimi çekmek zorunda kalıyordum iyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim 😅 motorun arka kısmını sprialle kestim 5/6 tane delik misali ön tarafı 4 lük matkapla bilya yuvalarının kenarlarından 10 tane delik açtım dedim belki fayda eder gene etmedi sonra arkasına aspiratör fanı bağladım gövdeye yakın yeğenimin ateş ölçeri ile ölçtüğüm zaman 28/30 arasında bi değer veriyordu motorun etiket değerinde 130 derecede termik açar diyordu. Sorum klima motor sıcakllığı kaç derece olmalıdır.

Herkese hayırlı günler dilerim motor ısısı yazınca direk benimde problem yaşadığım bi olay vardı klima fan motoru dış üniteden sökmüştüm düşük devirdi 20 dk çalışınca 10 kadar sayınca elimi çekmek zorunda kalıyordum iyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim 😅 motorun arka kısmını sprialle kestim 5/6 tane delik misali ön tarafı 4 lük matkapla bilya yuvalarının kenarlarından 10 tane delik açtım dedim belki fayda eder gene etmedi sonra arkasına aspiratör fanı bağladım gövdeye yakın yeğenimin ateş ölçeri ile ölçtüğüm zaman 28/30 arasında bi değer veriyordu motorun etiket değerinde 130 derecede termik açar diyordu. Sorum klima motor sıcakllığı kaç derece olmalıdır.

Öncelikle düşük devirden kastınız nedir? Siz bir motorun devrini nasıl dusuruyorsunuz
? Motor düşük devirde yuk altında mı çalışıyor neyi döndürüyor? Bunu bir anlatın motorun hangi şartlarda çalıştığını bilelim ona göre yorum yapalım.

Öncelikle düşük devirden kastınız nedir? Siz bir motorun devrini nasıl dusuruyorsunuz
? Motor düşük devirde yuk altında mı çalışıyor neyi döndürüyor? Bunu bir anlatın motorun hangi şartlarda çalıştığını bilelim ona göre yorum yapalım.
18btü klima fan motoru 6uf 475vac kondansatör destekli standart fan motoruydu boş yük altında yani motorun kendisi dönüyor ne fan takılı ne bir şey takılıydı 20 dk içinde motor ateş gibi oluyordu elimi koyamıyordum resmen motorda yük yoktu rölanti devrinde ısınıyordu yük altına hiç almaya cesaret edemedim yükten kastımda 1.5 kg ağırlığında 3 adet polyamid teker 2 cm geniş 15 cm çapında 2 adet yataklı bilyaya monte edilmiş şekilde bi adet 40 cm çapında 6 mm V kasnak iki adet bi tanesi motora bağlanacaktı. Sistem bu şekilde çalışacaktı. Motoru rölantide çalıştırınca el değmeyecek sıcaklık olunca sistemi faaliyete geçiremiyordum bende dedim bu motorun 130 derecede termik açtığına göre sistematik olarak 130 dereceye kadar ısınınca kendini devre dışı bırakacak diye düşünerekten motoru ben 130 dereceye getirmemem gerektiğini hesap ederekten arkasına aspiratör fanı bağladım motoru soğutmak için ideal bi klima motorunun çalışma sıcaklığı tahmini kaç derecedir bunu merak ediyordum.

Konuda o kadar faydalı bilgi var ki herkese teşekkür ederim hiç alakam yokken bunları öğrenmiş olmak çok iyi oldu. Konuyu başka arkadaşlarda görsün diye yorum atıp üste taşımak amacıyla atılmış bir yorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri