9V pil ile led devresi

dolevo

Üye
Merhaba,

RC arabam var ve ön tarafa 2 tane beyaz LED arka tarafa iki tane kırmızı LED takmak istiyorum. Zaten basit ama daha da basit olsun diye direnç felan uğraşmak istemiyorum. Şöyle yapsam sizce bir sakıncası olur mu?

Bütün ledleri seri şekilde bağlasam, bu durumda:
(2,2V : 2,2V) + 3,6V+ 3,6V = 9.4V

Yani iki tane kırmızı LED yi paralel bağlıyorum ve diğer iki beyaz LED yi buna seri bağlıyorum. Toplamda 9.4V oluyor ve ben 9V pile bunları bağlıyorum.

Ne dersiniz? Siz olsaydınız nasıl yapardınız?

#Ledleri paralel bağlamam pilin ömrü kısalır.
# Lede / seri bağlı Led grubuna daima ön direnç( seri bağlı direnç ) bağlamadan gerilim uygulanmamalıdır.

Peki hepsini seri bağlasam 9V tan fazla oluyor. O durumda ne yapmalıyım?
İki kırmızıyı seri yapıp yanına bir direnç ve diğer iki beyazı da seri yapıp onlara da seri olarak başka bir direnç bağlayıp bu iki seri grubunu birbirine seri mi bağlamalıyım?

Peki hepsini seri bağlasam 9V tan fazla oluyor. O durumda ne yapmalıyım?
İki kırmızıyı seri yapıp yanına bir direnç ve diğer iki beyazı da seri yapıp onlara da seri olarak başka bir direnç bağlayıp bu iki seri grubunu birbirine seri mi bağlamalıyım?
İki kırmızı seriye bir direnç direk pile, iki beyaz seri bir direnç direk pile . yani kırmızı ve beyaz gruplar pile paralel olacak.

Isin tekniginde gerilimler ve akımlar farklı olabilir.

Size şahsi tavsiyem zaten pil akımı da çok yüksek değil. Ledler de çok yüksek akim cekmez. Denemek ve öğrenmek için hepsini seri bağlayın ve pil ile deneyin. Sonucu görün. Sizin içinde deneyim olur.

En kötü ledleriniz bozulur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri