9V-12V DA DA Dönüştürücü Deresi

TX515W

Üye
Saygılar,selamlar.Bir laboratuvar dersim için 9V'dan 12V'a DA dönüştürücü devresi yapmam gerekiyor.Baskı devre üzerinde olacak.Fakat Güç Elektroniği üzerine çok fazla bilgim olmadığı için tasarlama aşamasını bir türlü gerçekleştiremiyorum.Yardım ederseniz çok sevinirim.Tasarımın gereklilikleri şunlar:
Giriş Gerilimi=9V
Çıkış Gerilimi=12V
Anahtarlama Frekansı=20kHz
Çıkış Gerilim Dalgalılığı=%1
Bobin Akım Dalgalanması=0.1A
Yük=Paralel 3*47:ohm: 5W'lık direnç.

İstenilen=Öncelikle "Spice" tabanlı bir program ile (orcad,microcap) ile test edilerek simülasyon sonuçlarının alınması.Sonra baskı devre aşaması.Devre elemanlarının seçimi bizlere ait fakat üstte yazdığım gereklilikleri sağlaması gerekmekte.Forumda ilk mesajım olsa da,kontrol kalemi Forumları'nın bana inanılmaz yardımı oldu.Bu konuda da yardımcı olacağına eminim.Şimdiden teşekkürler.

İzolasyon gerekmiyorsa, boost topolojisini kullanabilirsiniz. Orcad i kullandım daha doğrusu kullanamadım ve kullanmasının çok zor olduğunu biliyorum. Kendi veritabanında olan entegreler bile çok sorun çıkartıyor fakat benim daha önce de çok kere söylediğim UC3825 entegresi ile PSIM programında simülasyonunu yapabilirsiniz ki bende o programda yapıyorum. Tabi simülasyon programlarında illa entegre kullanmak şart değil fakat bu seferde devrenin average model, switch model tarzı modellerini kurmak gerekiyor ki bu da yazılım içerebiliyor. Çıkış gerilim ripple değerini ayarlamak aslında zor çünkü bu nerdeyse tamamen kapasitörün ESR değerine bağlı. Her ne kadar formüllerde uygun kapasitans değeri çıksada, tam istenilen ripple değeri sağlanamayabiliyor bu durumda bize paralel bağlı kapasitörleri kullanmak gerekiyor, hatta gerekirse gözlemleyerek ekstra eklemek gerekebiliyor. Fakat düşük ESR li kapasitör alırsanız o zaman iş değişir. Bobin akım dalgalanması da yine hesaplanabilir burada toroid nüve kullanabilirsiniz. Ferrit yada demir tozu nüveler kullanılabilir. Frekans ise seçilebilecek en düşük frekans seçilmiş ona bişi diyemem. Çıkıştan max ne kadar akım çekilcek onu söylememişsiniz fakat frekans çok düşük olunca, düşük akım çekileceğini tahmin ediyorum. Sana programın full versiyonunu, devrede gereken formülleri veririm ama gerisi sana kalır :)

Kolay gelsin.

Hocam ilginize çok teşekkür ederim.Aslında her konuda yardıma ihtiyacım var ve dediğim gibi Güç Elektroniği alanında pek bilgim olduğunu söyleyemeyeceğim.Eğer dediğiniz programı ve gereken formülleri verirseniz çok sevinirim.Saygılarımla.

Hocam ilginize çok teşekkür ederim.Aslında her konuda yardıma ihtiyacım var ve dediğim gibi Güç Elektroniği alanında pek bilgim olduğunu söyleyemeyeceğim.Eğer dediğiniz programı ve gereken formülleri verirseniz çok sevinirim.Saygılarımla.

Bizimde öle çok aman aman bi bilgimiz yok fakat elimizden geldiğince kitap kurcalıyoruz. Bugün değilde yarın sana programı ve kullanacağın formülleri özelden atarım, ordan bakarsın. Program full versiyon olduğu için buraya koyamam. Rica ederim.

Çıkışa konulacak direnci görmemişim şimdi gördüm :)

Arkadaşlar programı özelden atıyorum, formüller ise aşağıdaki linktedir. Şemasını türkiye saati ile 12-1 gibi atarım gece. Programı kurarken ilk klasörün içindeki psim.lic i gösteriyorsunuz, daha sonra ise, Standalone License files klasörü içindeki psim.lic i program files daki yerine kopyalayıp değiştiriyorsunuz. En son Register PSIM.reg dosyasına tıklayıp evet diyin.

https://app.box.com/s/2rr733jrhyba6z70oab3
12W Boost.rar

Sayın tekin126 abimizin verdiği gibi entegrelerde olurdu fakat bana bu aralar bişi olduğu için hiçbirşey aklıma gelmiyor :) tekin abimizin verdiği çok daha basit ve kullanışlı fakat verimi düşük oluyor o tür entegrelerin. İlla verim yüksek olsun ve simülasyonda yapalım diyorsanız verdiğim program ile formülleri kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Bütün abilerime teşekkür ederim.Ellerinize sağlık.

Saygılar,selamlar.Bir laboratuvar dersim için 9V'dan 12V'a DA dönüştürücü devresi yapmam gerekiyor.Baskı devre üzerinde olacak.Fakat Güç Elektroniği üzerine çok fazla bilgim olmadığı için tasarlama aşamasını bir türlü gerçekleştiremiyorum.Yardım ederseniz çok sevinirim.Tasarımın gereklilikleri şunlar:
Giriş Gerilimi=9V
Çıkış Gerilimi=12V
Anahtarlama Frekansı=20kHz
Çıkış Gerilim Dalgalılığı=%1
Bobin Akım Dalgalanması=0.1A
Yük=Paralel 3*47:ohm: 5W'lık direnç.

İstenilen=Öncelikle "Spice" tabanlı bir program ile (orcad,microcap) ile test edilerek simülasyon sonuçlarının alınması.Sonra baskı devre aşaması.Devre elemanlarının seçimi bizlere ait fakat üstte yazdığım gereklilikleri sağlaması gerekmekte.Forumda ilk mesajım olsa da,Kontrol Kalemi Forumları'nın bana inanılmaz yardımı oldu.Bu konuda da yardımcı olacağına eminim.Şimdiden teşekkürler.

Yardım eden abilerime tekrar teşekkür ediyorum fakat ufak bir düzenleme yapmak istiyorum.Tasarım gerekliliklerine çıkış gerilimini 15V yerine 12V yazmışım.Gerekli çıkış gerilimimiz 15V olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri