7Seg buton çalışması yardım

Arkadaşlar ben 8.sınıfa gidiyorum.Teknoloji ve Tasarım dersimizde hocamız bir sorun ve bu soruna bir çözüm üretmemizi istedi. Benimde baba mesleği olarak maket yapmam saçma olur. Bende onun için çalışan birşey yapıcam aklımda bir çok yapabileceğim şeyler var ama ben daha iyisini istiyorum.. fazla uzatmadan konuya gireyim. Şimdi bir 7seg olacak pic16f628a ya da pic16f84a ile çalışcak. bu devre 7 seg için ayrı ayrı butonlar olcak. 1.buton 2.buton 3.buton diye diye tam 7 tane buton olcak. mesele 1. butona basınca 7segde 1 yazcak. 2.butona basınca 7seg de 2 yazcak. ben bunu nasıl yapıcam. yani bileniniz varsa hastahanelerdeki hemşire çağırma sistemi gibi olcak. Lütfen yardımlarınızı bu kardeşinizden esirgemeyin...

Arkadaşlar ben 8.sınıfa gidiyorum.Teknoloji ve Tasarım dersimizde hocamız bir sorun ve bu soruna bir çözüm üretmemizi istedi. Benimde baba mesleği olarak maket yapmam saçma olur. Bende onun için çalışan birşey yapıcam aklımda bir çok yapabileceğim şeyler var ama ben daha iyisini istiyorum.. fazla uzatmadan konuya gireyim. Şimdi bir 7seg olacak pic16f628a ya da pic16f84a ile çalışcak. bu devre 7 seg için ayrı ayrı butonlar olcak. 1.buton 2.buton 3.buton diye diye tam 7 tane buton olcak. mesele 1. butona basınca 7segde 1 yazcak. 2.butona basınca 7seg de 2 yazcak. ben bunu nasıl yapıcam. yani bileniniz varsa hastahanelerdeki hemşire çağırma sistemi gibi olcak. Lütfen yardımlarınızı bu kardeşinizden esirgemeyin...
.
Böyle bir devre yaptım daha önce senin bunu yapman için pıc programı bilmen lazım. nasıl yapmayı düşünüyorsun...

Pic' e gerek yok hesap makinesi gibi bi şey istiyorsan anahtar ve diyotlarla da olur bcd entegresi ile de yapabilirsin. bcd 7447 veya bcd 4511 yaz arat araştır merak etmeye devam.
aşağıdaki devreyi yap A B C D tuşlarına bas ve hangi tuş hangi rakamı veriyor gör sonra ikişer şekilde aynı anda bas hangi rakamları elde ediyorsun ;)
segment5.gif

Pic' e gerek yok hesap makinesi gibi bi şey istiyorsan anahtar ve diyotlarla da olur bcd entegresi ile de yapabilirsin. bcd 7447 veya bcd 4511 yaz arat araştır merak etmeye devam.
aşağıdaki devreyi yap A B C D tuşlarına bas ve hangi tuş hangi rakamı veriyor gör sonra ikişer şekilde aynı anda bas hangi rakamları elde ediyorsun ;)
merhaba~~
by lent
arkadaş demiş ki -->> " mesela 1. butona basınca 7segde 1 yazcak. 2.butona basınca 7seg de 2 yazcak. ben bunu nasıl yapıcam. yani bileniniz varsa hastahanelerdeki hemşire çağırma sistemi gibi olcak." bu işi yapan bir sistemi nasıl bcd ile yapacak demiş ki hemşire çağırma projesi için yapacam... hastalar hemşire çağıracak bi 3 tuşa aynı anda basacak onu da doğru basarsa hemşire doğru odayta gidecek:) adamlar zaten hasta hemşirede acil durumda çağırılır. hasta telaşla veya çok zor iki hareket ile o tuşa basıp hemşire çağıracak. adamın canı kalmalış orda 2 3 tuşa aynı anda mı basacak... yukardaki devre tam iş yapmaz. orkadki giriş bilgileri bir tuş ve transistör ile birlerşik bir devre yapılarak tek tuş ile sayı gösterme şeklinde dizeyn edilebilir.

teşekkürler.

bk~~

Hasta odasına tek tuş koyacaksın elbette bu matrix hemşire odasında olacak çaycının diafonu misali tersini düşünmen kafanın karıştığını gösterir.
KArdeşim 4 tuş/kanal işin mantığı anhtarlar çoğaltılır, işi bilen veya araştıran yapabilir! Arabama vites göstergesi yapmıştım bu yöntemle düşün nasıl olduuğnu 4kontak 5 vites?
Verdiğim linkler veya kelimeler boş değil marifet bunu görmekte bilmekte!

Forum istatistikleri

Konular
128,407
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri