74HC14

nijara

Üye
arkadaşlar öncelikle merhaba

74HC14 isimli entegre ne işe yaradığını söyliyebilirmisinz. tersleyici gibi bişeymiş sanırım.

çizgi izleyen robot yapıyorum ve internetteki dökümanlarda bunu kullanmamı söylüyor ama nereye ve nasıl bağlayacağımı bilmiyorum.

CNY 70 sensörler beyaza da 0 siyahta 1 değeri veriyor. bununla ilgilimi?

pic programlayıcı olarak PIC16F628A kullanıyorum.

arkadaşlar öncelikle merhaba

74HC14 isimli entegre ne işe yaradığını söyliyebilirmisinz. tersleyici gibi bişeymiş sanırım.

çizgi izleyen robot yapıyorum ve internetteki dökümanlarda bunu kullanmamı söylüyor ama nereye ve nasıl bağlayacağımı bilmiyorum.

CNY 70 sensörler beyaza da 0 siyahta 1 değeri veriyor. bununla ilgilimi?

pic programlayıcı olarak PIC16F628A kullanıyorum.

Tersleyici ve aynı zamanda schmitt trigger. Üzerinden geçen sinyalleri kararsız noktalarını elimine etmekte kullanılır.
Çizgi izleyen hareket ederken cny70'in ürettiği sinyallerin 1 ve 0 olması istenirken, 1den 0a ve 0dan 1e geçişlerde kararsız bölgeler bulunabilir, bu durum kontrol elemanının(pic) gereken tepkileri daha geç vermesine sebep olur. 74hc14 bu lojik sinyalleri daha kesin hale getirmek için kullanılıyor olmalı.
Kullanımı basittir. entegreyi devredeki 5v-gnd ile besleyin(7=gnd, 14=vdd), datasheetten schmitt trigger kapılarından birinin giriş-çıkışlarını saptayın, (mesela 1.pin giriş, 2. pin çıkış) cny70'ten aldığınız sinyali giriş bacağına girip çıkıştan alacaksınız. hatta ardarda iki farklı tampondan da geçirebilirsiniz.

Alttaki grafiklerde s.t.'in ne amaçla kullanıldığı daha kolay anlaşılabilir:

schmitt-trigger-dalga-frekans.png

teşekkür ederim çok yardımı oldu .

Gördüğüm kadarıyla hem tersliyor hemde regüle ediyor.
Ben regüle edici özelliğini bilmiyordum ancak bu entegreyi tersleyici olarak çok kullandım.

74hc14 yerıne cmos 40106 da kullanabılırsın hatta pikin içinde schmitt trigger var oradanda faydalanabılırsın

Bu entegreyi şuana kadar yaptığım robotların hiçbirinde kullanmadım.Açıkçası çokda gerekli görmüyorum.tyildizak nickli arkadaşında dediği gibi regülasyon ve tersleme için kullanılıyor.Fakat PIC'e sensör çıkışını direk bağladığında eşik değerinin üstüne çıktığı anda 1 altına düştüğünde ise çıkış lojik 0 oluyor.

Peki bu entegrenin terslemeden çalışanı varmı varsa hangisi yardımcı olursanız sevinrim teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri