6v 100w h3 lamba yakma

Fakkas

Üye
S.a arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Şu sıralar elektrik elektroniğe bi merak başladı. Ufak tefek malzeme aldım netten araştırıp bişeyler yapmaya çalışacağım. (elektrikle alakalı eğitimim veya ciddi bi bilgim yok, volta amper wat o kadar :D )
Öncelikle elimde 2 adet başlıktada belirttiğim değerlere sahip projektör var. 6 volt 4 amper kuru akü ile besleniyor. İçini söküp dağıttım, aküyü çıkarıp ölçüm yaptım, birinde 2-2.5v diğerinde 0.5v gibi bi enerji vardı. Kapaklarını açıp sularını tamamladım. Elimde 1 milyoncudan aldığım 1.5-12v bi ayarlı adaptör vardı prize takıp verdiği değerleri ölçtümen düşük ayarda 3.5v en yüksekte ise 17v enerji vriyor. 14 volta ayarlayıp 2 aküyü seri bağlayıp 6 saat kadar şarj ettim ama aküler cortingen sizlere ömür.
Fazla laf kalabalığı yapmadan buaraya kadar yaptığım işlemlerde bi sıkıntı varmı ?

Resmi yok mu bu sistemin ilginç bir şey miş .
İki adet kuru akü ile 6 volt 4 amper hemde bu 24 watt eder.
yüz wattlık lambayı nasıl yapmayı başarmışlar merak ettim doğrusu :)

IMG-20200123-WA0006.jpegIMG_20200123_232051.jpgIMG_20200123_232051.jpg
Bizim burda bu sarı icada projektör deriz. İçindeki ampulde 6v 100w h3. 6v 4ah akü ile besleniyor. Bu projektörden elimde 2 adet var.
Bence 2 yi falan kenara bırakalım kafa karışıklığı yapıyor :)
Yukardaki icada akü güç lazım, direk 20-25 tl ye 6v 4a akü alıp halledebilirim. Ama benimki fantazi işte :) Elekrtonik sigara kullandığım için elimde 3.7v sony vtc6 18650 3000mah 4-5 tane pil var. Bu pillerin 2 tanesini seri bağlarsam 7.4v elde ediyorum galiba bu şekilde beslesem ne kadar verimli olur 4a kuru akü ile 3a pilin arasında kullanım süresinde ne kadar fark olur? şarj işimize direk devrenin aküye bağlanan +- kısmına bağlasam 12v adaptör ile yapabilirmiyim? Çok şaçma ve yanlış düşünüyorsam, bu işin doğrusunu nasıl yaparım arkadaşlar ?

Son düzenleme:
Nasıl daha ucuza hallederim diyorsanız.
İki akü alıp takın ve rahat edin derim.
Pil kullanacaksanız eğer.
O cihazın şarj devresini kullanamazsınız.
Farklı şarj devresi kullanmanız gerekecek.
Fantaziye hiç gerek yoktur arkadaşım.
Birincisi volt farkı var işin içinde.
Ne olur ne olmaz zaten kestiremeyiz.
En iyisi dediğim gibi al iki akü ve rahatına bak derim.

Mevzu para değil ki bu işi hobi edinmek istiyorum. Elimde de bir hayli uğraşacağım malzeme var. Mesele bi kaçının fotosunu atam.IMG_20200201_114436.jpgIMG_20200201_114453.jpg
2 tane büyük kolon var 2 de küçük bunlara bi amfi devresi yapılabilir
IMG_20200201_115034.jpgIMG_20200201_115021.jpg
2006 yılında kendin aldığım 5+1 ses siteminin kolonu var. Ses çıkışlarında sıkıntı yok ama bas çıkışı sıkıntılı fazla ses açtık mı çatır çutur ediyor bende wooferini söküp yukarıdaki kolonları bağladım öyle kullanıyorum. Mesela bunun sebebi ne olabilir gibi
IMG_20200201_115648.jpg
Elimde bir adet Jameson marka 700w oto amfisi var direk ona bağlantı yapılabilir mi vs vs gibi örnekleri daha çoğaltabilirim
IMG_20200201_120034.jpg
Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Cevapların için ayrıca teşekkür ediyorum.

Hocam şimdi ben bu ses sistemlerinden hiç anlamam :)
Bu yaşıma kadar da müzik dinlemişliğim yoktur :)
Lamba ile ilgili görüşümü zaten dile getirmiştim.

Hocam şimdi ben bu ses sistemlerinden hiç anlamam :)
Bu yaşıma kadar da müzik dinlemişliğim yoktur :)
Lamba ile ilgili görüşümü zaten dile getirmiştim.
Valla bende anlamıyorum :) ama anlamaya çalıyorum da senden başka da yazan yok hocam :) sağlık olsun

Valla bende yazıyorum ki konu üst sıralara gelsin.
Belki bir okur da cevap yazar diye.
Ama böyle çok genel bir şekilde konu açarsanız size cevap yazan zor bulursunuz.
Tek Tek bir konu açıp o şekilde sorularınızı sorun. Bu sorular çok genel oluyor ve ne istediğinizi kimse anlamıyor olabilir.
Onun için de cevap yazan olmaz.

Zaten bende bu konu altında bunların hespsine birden cvp aramıyorum. Elimde uğraşabileceğİm baya malzeme var. En basitinden başlayıp hem öğrenmek hemde hobi edinmek istiyorum.
Tekrar teşekkür ederim ilgin için.

S.a arkadaşlar. forumda yaptığım araştırmada bişey öğrendim. 17v güç veriyor dediğim adaptör boşta o değeri verirmiş şarja takınca 12v verirmiş. bende 12v ile 2 akü şarj etmeye çalıştığımdan dolayı şarj olmadı sanki, burdan o sonuç çıkıyor. Akşam tek akü ile şarj deneyecem bakalım ne olacak.

s.a arkadaşlar. elimdeki aküler yine çort çıktı. bende giitim sıfır akü aldım.
Eimde, içindeki lambası 12v 100w olan bir projektör daha var. Akü alırken 2 tane 6v 4a akü almıştım. Bu akü ile bu lambayı yakabilirmiyim? bi yolu varmıdır? yoksa 12v bi akü mü almam lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri