65 v dc, 5 v dc düşürme.

merhabalar.
forklift için pic li bir devre hazırladım. forklifti çalıştıran akü 65 volt.
lm 7824, lm 7812, lm7805 arka arkaya bağladım. 65 voltluk aküyü 7824 de bağlayınca 5-10 sn 7805 çıkışından 5 volt alıyorum. sonra fanlı soğutucu dahi bağladığım 7824 yanıyor. gerilim bölücü dirençler felan çok uğraştım olmadı..
ne yapmam gerekiyor. bu işi başka şekilde nasıl çözeriz..

7824ün maksimum dayanma gerilimi 38 volttur onun için yanıyor

Gerilim bölücü dirençleri düşük değerli seçerseniz sadece 7805 kullanarak olabilir fakat devrenin sükunet akımı yüksek olur.
7805'in önüne uygun değerlerde transistör-zener ve dirençle seri regülatör ekleyebilirsiniz:

Emitter-Follower-Voltage-Regulator-300x169.jpg

Ayrıca, şağıdaki regülatör entegreleri temin edebilirseniz denemenizi öneririm:

tl783-appli.jpg

yardımlarınız için teşekkürler.

7824ün maksimum dayanma gerilimi 38 volttur onun için yanıyor

bunu biliyorum. çaresizlikten denedim.

ayrıca gerilim bölücü dirençleri küçük seçersem aküler çabuk biter.1K, 10 k direnç bağladım. beslemeler boşta iken normal, devreyi bağlayınca voltaj 7805 çıkışı 1.5 volta düşüyor. 10 k direnç sabit tutarak, ön direnci değiştirerek denedim olmadı.

bahsettiğiniz enteğrelerden inşallah bulurum.

kaç watt lık bi çıkışa ihtiyacınız var?

fazla bir şey deyil. pic ile yapılmış rf verici modül kartı. soğuk depo kapılarını forklift den inmeden kaç nolu deponun kapısını açacaksa, numaraya basılıyor, sağdece o deponun kapısı açılıyor. şu anda harici bir batarya kullanıyorum. ancak cihazın 65 volt 500 amperlik kendi akü gurubu var . becere bilirsem burdan beşleyecem.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri