6000 küsür km/h hızla gidecek tren.

ceyhanII

Üye
Evet yanlış okumadınız, biz Ankara-Eskişehir arası 250 km/h hızla giden hızlı terle uğraşırken ABD ve Çin vakumlu tüp içinde hareket edecek 6000 km/h' ten daha hızlı hareket edecek tren sistemleri üzerinde çalışıyor. Henüz tasarım ve deney aşamasındalar ama sonuca doğru ilerliyorlar. Sonuç ne mi olacak. New York - Los Angeles 45 dk, Washington - Pekin 2 saat. Uçakla ne kadar sürdüğünü siz bulun.

CLEAN CHEAP 4HR WORLD TRAVEL SUSTAINABLE FOR ALL BY 2032
YouTube - Evacuated Tube Transport ?

Şuan rekor, fransa ve japonyada 520-600 Km civarı, o hızlara ulaşılması, uygulanabilirliği anlamına gelmez, herkes pilot giysileri ile yolculuk yapmayacağına sadece bir teknoloji çalışması....

arkadaşım sen 250 km hızı beğenmiyorsun belliki.. peki neden biz daha hızlı gidemiyoruz.
çünkü 250 km hızı senin gibi beğenmeyenler bu millette 250 km den daha hızlı gidecek tren yapma isteği bırakmadı...
kendi toplumunu aşağılayarak başka toplumları yüceltmek nasıl bir zihniyettir böyle yarabbi..
Bu yaznın başlığını atarken şöyle demeliydin.
"250 km hızı yakalayabildiğimiz şu günlerde 6000km hızla giden trenleri gördükçe daha çok çabalamamız ve destek olarak ilerlememiz gerektiği kanaati doğuyor milletçe..."

Kusura bakmayın dokunuyor bana böyle şeyler...

haaa bunun haricinde.. ilk trenler 50-60 la gidiyorlardı... 100 yılda 10 katına çıktık .. bir yüzyıl sonra neden 10 katına çıkılmasın ..
Bu hayatta herşey mümkün.. Yeterki atalarımızdan bize genlerimizde miras kalan yetenekleri ortaya çıkaralım...
Zamanında biz bu adamlardan çoook daha ileri teknolojiye sahiptik...

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım sen 250 km hızı beğenmiyorsun belliki.. peki neden biz daha hızlı gidemiyoruz.
çünkü 250 km hızı senin gibi beğenmeyenler bu millette 250 km den daha hızlı gidecek tren yapma isteği bırakmadı...
kendi toplumunu aşağılayarak başka toplumları yüceltmek nasıl bir zihniyettir böyle yarabbi..
Bu yaznın başlığını atarken şöyle demeliydin.
"250 km hızı yakalayabildiğimiz şu günlerde 6000km hızla giden trenleri gördükçe daha çok çabalamamız ve destek olarak ilerlememiz gerektiği kanaati doğuyor milletçe..."

Kusura bakmayın dokunuyor bana böyle şeyler...

haaa bunun haricinde.. ilk trenler 50-60 la gidiyorlardı... 100 yılda 10 katına çıktık .. bir yüzyıl sonra neden 10 katına çıkılmasın ..
Bu hayatta herşey mümkün.. Yeterki atalarımızdan bize genlerimizde miras kalan yetenekleri ortaya çıkaralım...
Zamanında biz bu adamlardan çoook daha ileri teknolojiye sahiptik...

uffuk arkadaşım,
Bu haberden nasıl bu sonuçlara ulaştın inan şaşkınlık içindeyim. Hızları veriş amacım, ülkemizde yapılmakta olan sistemle şu an deneysel hatta teorik araştırma aşamasında olan sistem arasındaki hız farkını insan zihninin daha iyi kavrayabilmesi maksadı ile idi. Telaşlanmaya da gerek yok bu kadar, zira en iyi ihtimalle 30-40 sene sonra kurulmaya başlanabilir bu sistemlere. Belkide rafa kaldırılır, kim bilir.
İki ülkeyi yücelttiğim ve kendimizi küçük düşürdüğüm fikrine de katılmıyorum. Şili' de buna benzer bir araştırma yapıldığını duymadım örneğin. Haberde Şili lafı da geçse senin mantığına göre Şile de yüceltilmiş olacak. Benim izlediklerimden ve okuduklarımdan anladığım kadarı ile araştırmalar ABD ve Çin' de yapılıyor, ABD ve Çin' de yapılıyorken de Şili ve Brezilya' da yapılıyor diyemezdim. Sana bir şey olmasın, gerisini sen tamamla.
Konu başlığım da gayet güzel bence. Konuyu özetliyor ve içerik hakkında kısa bilgi veriyor. Bu haberi buraya ekleyiş amacım formdaki arkadaşları bilgilendirmek ve vizyonlarına biraz olsun katkıda bulunabilmekti. Bakarsın imkanı olan biri böyle bir işe girişebilir.
uffuk arkadaşım, yukarıdaki sana ait satırların kötü bir gün sonucu, karamsar bir ruh hali ile ortaya çıktığını düşünüyorum. Her şey çok güzel olacak. Kal sağlıcakla.

Aslında süperde bizde ayakta götürme durumuda olur:)
bunun sakıncalarını arastırmak lazım
trafikde yok
kim durduracak bu soförü
keske fikir bizden cıksaydı ama biz buna hayatta para harcamazdık

6000 / 60 = 100 km/dak.
6000 / 3600 = 1.66 km/saniye
G-3 piyade tüfeğinin mermi hızı saniyede 800 m. Bu da demektir ki mermi hızının 2 katı hızda yolculuk yapacağız. Tabii indiğimiz zaman organlarımız hala sağlamsa ve yer değiştirmemişse.

6000 / 60 = 100 km/dak.
6000 / 3600 = 1.66 km/saniye
G-3 piyade tüfeğinin mermi hızı saniyede 800 m. Bu da demektir ki mermi hızının 2 katı hızda yolculuk yapacağız. Tabii indiğimiz zaman organlarımız hala sağlamsa ve yer değiştirmemişse.

Sayın ŞEF, aşağıdaki yazıyı ilgili sitenin sıkça sorulan sorular bölümünden aldım.

Can people handle the forces of going that fast?

Just going fast does not affect the human body. Astronauts in orbit travel faster than 20,000 MPH. The human body can tolerate 8g of acceleration or more for short periods of time. Top fuel dragsters are capable of about 4g acceleration. Many roller coasters produce 3g of acceleration. Most cars produce almost 1g under maximum braking. If acceleration is limited to 1g, most people will not experience any discomfort. The time to travel estimates assume a maximum of 1g of force, and a top speed of 4,000 MPH .

Hızın insan vücudu üzerinde bir tesiri olamadığından, hızlanma ve yavaşlamanın insan üzerinde etki oluşturduğundan bahsetmiş. Uzaya çıkan insanların yörüngede 30000 km/h hızla gittiğinden bahsetmiş.
Yazıda da geçtiği üzere ve benim de bildiğim kadarı ile insan vücudu +8g ve -4g kuvvetlere dayanabiliyor. Ama bunlar sınır değerler. Yani size hiç dokunmaz ve beni öldürmez ancak muhtemelen kusturur.
Yazıda geçtiği üzere bir çok arabanın 1g ivmeyle hızlandığından bahsetmiş. Biz biraz daha konfor için 0,5g ile hızlandığımızı varsayalım bu aracın içinde ve biraz hesap yapalım.
İlk hızı sıfır olan bir aracın hızı için g ivmesiyle hızlanması durumunda hız formülü şöyleydi: V=1/2gt^2
Hedefimiz 6000 km/h hız ve ivmemiz de 0,5g olduğuna göre sürekli olarak bu ivmeyi sabit tutarak hedef hıza ne kadar sürede ulaşacağımızı bulalım.
g, m/sn^2 biriminden olduğundan hızı da sizin çevirdiğiniz ve bulduğunuz üzere bu birimden kullanacağız: 1666 m/sn
g=10 m/sn^2 yuvarlak hesap için alacağım.

1666=1/2*(10/2)*t^2
t^2= 666,4
t=25,8 sn

Evet hesabımızda bir yanlışlık yoksa yarım g ivme ile sıfırdan 6000 km/h hıza çıkmak yaklaşık 26 saniye tutuyor. Yarım g fazla geliyor ise ivme daha da düşürülebilir. 60 sn' yede bu hıza çıkılabilir örneğin. Bu durumda hızlandığınızı bile hissetmeyebilirsiniz.
6000 km/h hıza çıkıldıktan sonra ise sabit hızlı hareket yapılacağından hiç bir kuvvet etki etmeyecektir vücudunuza. Kahve veya çayınızı rahatlıkla içmeye başlayabilirsiniz. Tabii gideceğiniz yere varıp inmeniz gerekmiyorsa.

Şu an rekor bildiğim Kadarıyla Fransada...

Oda 600 km/h civarındaydı..

Daha 1000 Km/h e çıkmadan bu hızı yapmaya çalısmaları garip...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri