6 nokta sıcaklık kontrolü

uygurhakan

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Benim 6 bölgeden sıcaklığı ölçmem gereken bir uygulamam var. Çalışma sıcaklıkları 190°- 270° arası değişiyor. Ölçtüğüm bu değerleri de kontrol odasından haberleşmeyle izlemek istiyorum. Bir kaç araştırma yaptım ancak burada tecrübeli arkadaşların da bilgisine başvurmak istedim.

Konu hakkında bana yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Modbus haberleşmesi olan termokupl veya pt100 termostatlardan alıp bilgisayardan veya dokunmatik panelden hem izleyip hem de tüm değerlerini kontrol edebilirsiniz.

modbus haberleşmeli sıcaklık kontrol üniteleri ile yapabilirsiniz sıcaklık ko0ntrol cihazlarından bilgileri plc ve hmi ye taşıyabilirsiniz.bazı plc ler termukulp dan sıcaklık kontrolü yapıyor ama bunlarda benim bildiğim 1 giriş oluyor ama autonics,elimko gibi ısı kontrol cihazlarıyla hem pid kontrol yaparsınız hem de istediğiniz kadar ısı kontrolü yaparsınız

Merhaba
Belirtmiş olduğunuz sıcaklıklar PT100 sensörü için uygun. PT100 okuma yapan cihazlar ile ölçüm ve kontrol yapabilirsiniz. Okumuş olduğunuz değerleri kontrol odasına aktarmak için modbus RS485 yada modbus TCP/IP haberleşmeyi destekleyen bir cihaz kullanabilirsiniz. 6 adet sıcaklığı tek tek farklı cihazlardan okuyabilir yada tüm girişlerin tek bir cihaza yapıldığı bir cihaz kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki linkte bulunan cihazda tüm bu özellikler bulunuyor.

https://www.emkoelektronik.com.tr/tr/urunler/olcum-kontrol-cihazlari/tarayicilar

ne ile yapacaksınız?
PLC , mikroişlemci?
devre hazırmı? kendiniz yapacaksanız PT100 ile o sıcaklıklarda ciddi linerizasyon sorunları çıkar. callender van dussen denklemi ile 3 nokta linerizasyon algoritması gerekir. direk gerilim bölücü gibi bağlayıp ölçülen gerilimi 4-20mA e çeviremezsiniz. yada direk digital koda çeviremezsiniz. çevirseniz bile o sıcaklık aralıklarında yaklaşık 10 derece hatalı olur. callender van dussen denklemi ile çözülür. elimko gibi cihazlarda bu tip linerizasyonlar hazır gömülüdür.

termokupl ile yapılacaksa bunda da soğuk nokta kompanzasyonu gibi durumlara dikkat etmeniz gerekir.

her iki yöntemde de ölçümler doğru olduğunda 6 noktayı bir biri ile toplayıp 6 ya bölünce oda sıcaklığının ortalamasını RS485 ile uzak noktaya aktarırsınız.

Merhaba,
Kontrol odası olduğuna göre bir otomasyon yazılımı var anlıyorum. Bu bilgiyi vermeniz gerekirdi......
6 noktadan PT100 ile sıcaklık değerlerini direnç olarak okunabilir.
Direnç değerlerini de şu linkteki transducer ile 4-20 mA'e çevirebilirsiniz.
https://www.phoenixcontact.com/online/portal/us?uri=pxc-oc-itemdetail:pid=2810298&library=usen&tab=1
Bu 4-20mA'i de Analog inputlar aracılığı ile otomasyon sisteminize ekleyebilirsiniz.

YKB
Uzaktan izlemek için sanırım dokunmatik ekran koymak zorunda kalacağım. O kısmı fazla düşünmemiştim açıkçası. Otomasyon yazılımından ziyade basit bir dokunmatik ekranda sıcaklıkları modbus tan okuyabilirim sanırım. Teşekkür ederim.

Uzaktan izlemek için sanırım dokunmatik ekran koymak zorunda kalacağım. O kısmı fazla düşünmemiştim açıkçası. Otomasyon yazılımından ziyade basit bir dokunmatik ekranda sıcaklıkları modbus tan okuyabilirim sanırım. Teşekkür ederim.

uzaktan okumak için illaki bir dokunmatik ekrana gerek yok. hmi ekranlar modbus içerdiği ve dokunmatik olduğu için arkadaşlar onu önermiş. veriyi uzak noktaya aktarmak ile dokunmatik ekranın hiçbir ilgisi yok. veriyi RF,canbus,modbus,profibus,spi,i2c,tcpip vs. ne ile aktarırsanız aktarın basit bir 2x8 lcd ile de görüntülersiniz. basit bir seven segment ile de görüntülersiniz.

uzaktan okumak için illaki bir dokunmatik ekrana gerek yok. hmi ekranlar modbus içerdiği ve dokunmatik olduğu için arkadaşlar onu önermiş. veriyi uzak noktaya aktarmak ile dokunmatik ekranın hiçbir ilgisi yok. veriyi RF,canbus,modbus,profibus,spi,i2c,tcpip vs. ne ile aktarırsanız aktarın basit bir 2x8 lcd ile de görüntülersiniz. basit bir seven segment ile de görüntülersiniz.

Çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri