5v gücü nasıl 4,5v 'a düşürebilirim?

is_system

Üye
Merhaba, elimde eski bir ışıldak var ve bataryası bitik. Bende bunu artık batarya dan bağımsız bowerbank ile çalıştırmak kampta kullanmak istiyorum. İçini söküp bataryasına baktığımda üzerinde her hangi bir volt değeri, hatta hiç bir şey yazmıyor. Bu ışıldağın aynısından bir tane daha var ve çalışır durumda. Bende çalışanı söküp bataryasının gücünü ölçtüm. 4,19v güç veriyordu. Full şarjda 4,5v olabilir diye düşündüm.

Powerbank besleme gücüde 5v olduğu için direk usb den beslediğimde ışıldağın ledleri sinyal verir gibi yanıp yanıp sönmeye başladı. Voltaj yüksek geldiği için sanırım.

Ben ışıldağın içine ne yapabilirim ki; usb ile beslenir yapabileyim? 5v gelen voltajı 4,5v 'a düşürebilir miyim? sorunum voltaj farkı mıdır gerçektende onuda bilmiyorum.

Not: ışıldakta düşük ve yüksek ışık olarak iki kademesi var.

Ekli dosyalar

• IMG_20200905_202822.jpg
    IMG_20200905_202822.jpg
    457.7 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20200905_202833.jpg
    IMG_20200905_202833.jpg
    664.6 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20200905_202847.jpg
    IMG_20200905_202847.jpg
    365.8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20200905_202851.jpg
    IMG_20200905_202851.jpg
    588.1 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20200905_202911.jpg
    IMG_20200905_202911.jpg
    540.7 KB · Görüntüleme: 33
Hangi diyotu kullanmam gerekli nasıl seçicem? Bir de direk baglarken usb kablosunun artı kablosuna bağlayıp, ordanda kart uzerindeki artı ya mı giricem?
1n4007 diyot kullanabilirsiniz usbden gelen artı kabloyu diyotun çizgisiz kısmına devreye girecek artıyaysa çizgili kısmını getirin

Bu aletin şarj kısmı izolesiz yani
cihazı şarja taktığın anda devrenin heryerinde çarpılacapın elektrik var
bu devre kapalı kutu çalışması için tasarlanmış.
Modifiye edeceksen ledler ve anahtar hariç herşeyi söküp atmalısın.

Ledler 12V ile çalışıyor olabilir.
Gerilimi yavaş yavaş arttırarak led çalışma gerilimini bulabilirsin veya
led kısmını devre kartını söküp arkalı önlü foto olarak buraya eklersen bakıp çözebiliriz belki.

Bu aletin şarj kısmı izolesiz yani
cihazı şarja taktığın anda devrenin heryerinde çarpılacapın elektrik var
bu devre kapalı kutu çalışması için tasarlanmış.
Modifiye edeceksen ledler ve anahtar hariç herşeyi söküp atmalısın.

Ledler 12V ile çalışıyor olabilir.
Gerilimi yavaş yavaş arttırarak led çalışma gerilimini bulabilirsin veya
led kısmını devre kartını söküp arkalı önlü foto olarak buraya eklersen bakıp çözebiliriz belki.
Ledler pararebağlı 3 veya 4 volt arası çalışır

Devreyi cihazı sadece şu anlık düşünmeyin, şu haliyle devre işe yaramaz çöp - yine kenarda dursun elektronikle uğraşıyorsanız. O akü 4v dolayısıyla akım direnci de buna göre değerde takılmış, bu haliyle pili değişmekle ledlerin ışığı sizi tatmin ederse dirençleri ellemezsiniz.

Diğer li-ion konularına bakın, tekrar eder olduk ama şarj ve güvenlik konularını göz ardı etmeyin bu piller patlayabilir hatta yangın çıkartabilir. Youtub de bu konudaki videolara da göz atın yine altlarındaki yorumları okuyun herkes tam ve doğru bilgi vermiyor.

Merhabalar.

O ledli lambanin icinde voltaj yuksek geldiği icin takip sonecek bir devre elemanı yok.

Bu durum sizin powerbanktan dolayi gelişen bir durum olduğunu dusunuyorum. Powerbank akimi kesip vermiş olmali.

Şunu test edin. Bu bağlantıyı tekrarlayın. Yanıp sönme aninda powerbanktan cikan usb kablosundan yaptığınız baglanti voltajini olcun. Voltaj gidip geliyorsa sorun buradadır.

Elinizdekine benzer bir lambayı bende modifiye ettim. 1 adet lityum pil taktim icine. Tam sarıda 4.2 volt veriyor. Gayet guzel oldu. Sarj icinde 1 adet lityum sarj modülü taktim. Evdeki telefon sarj aletlerinin biri ile sarj ediyorum.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri