500W 12DC-220AC Invertör tamiri için yardım

bu işaretlediğim yerlerde problem var. yukarda kondanstorun bacağının altında yol kopmuş. alt sağ köşede sürücüler yanmış. sol atl dada yollarda problem var gibi. bordu güzelce tinerle yıkayıp tekrar resmini paylasırmısın.

Bir başka forumda bu kare içine aldığım dirençlerin ve zeherlerin ölçülmesini istemişlerdi:
dirençler.jpg

Dirençlerde sorun yoktu (turuncu kutu içindeki) ama zeherlerden biri buzzer modunda 1 i gösterirken probları değiştrince 500-600 arası birşey gösteriyordu. Öbür zeher ise iki durumda da 500-600 arası birşey gösteriyordu. Ötmedi multimetre.

Bir başka forumda bu kare içine aldığım dirençlerin ve zeherlerin ölçülmesini istemişlerdi:
Ekli dosyayı görüntüle 63729

Dirençlerde sorun yoktu (turuncu kutu içindeki) ama zeherlerden biri buzzer modunda 1 i gösterirken probları değiştrince 500-600 arası birşey gösteriyordu. Öbür zeher ise iki durumda da 500-600 arası birşey gösteriyordu. Ötmedi multimetre.
yanan kısımda yol kalkmaları olabilir diye cizdim. o kısım kolay kolay bozulmaz zaten. ama sağ taraftaki sürücüler kesinlikle yanmış. zaten çıkışının olmayısının sebebide orasıdır. komu vermiyor yani o taktığın transistorler açılmıyor. diğeride yandı dedin ya işte bu sürücü yüzünden olabilir.

Elimdeki sınırlı imkanlarla kolonya ile diş fırçası ile temizlemeye çalıştım. Sabah güneş ışığı geliyor şimdi biraz daha iyi bir fotoğraf çekmeye çalıştım. @pascal37 Mosfetleri değiştirirken belki kalkmış olabilir bazı yerlerde yollar. 8 mosfeti değiştirdim o kötü lehimlerin olduğu yerler bana ait. Ama mosfetlerde sorun yok arızaya geçiyordu artık geçmiyor. Zaten USB portu çalışıyor invertörün sorun 220V da.
Öncelikle kartın lehim tarafını çözücü bir sıvı ile temizleyiniz. Kararan yerleri ve lehim artıklarını temizleyiniz.

Sonra cihaza enerji verdiğinizde o büyük kondansatörlerin bacaklarında kaç volt var ölçermisiniz. İki seri kondansatör ise toplamda 310 volt gibi bir voltaj olmalı.

Sonra sorulara devam ederiz.

@serkan_48 Kolonya ile temizledim ama tiner olsa daha iyi olacaktı sanki. Şimdi kolonya iyice uçsun o iki büyük kondansatörün bacaklarını ölçeceğim enerji verip. Ama yanlış birşey yapmamak adına soruyorum. Orda oluşacak enerji AC mi DC mi? Multimetreyi hangi konuma alıp ölçeyim. O değiştirdiğim kondansatörün bacaklarını bilerek kesmedim rahat ölçeyim diye. Bunlar seri ise problardan birini bir uca öbürünü diğer kondansatörün ucuna tutmam lazım değil mi?

Arkadaşlar, kolonya iyice uçtuktan sonra enerji vereceğim. Kondansatörün hangi bacaklarından voltajı ölçmem lazım? Bu voltaj DC mi AC mi? Teşekkürler.
IMG_6101.JPG
IMG_6102.JPG

Son düzenleme:
Dc voltaj olceceksiniz.

Merhaba bugün deneme fırsatı buldum. O iki seri kondansatörde hiç gerilim ölçemedim. O iki seri kondansatöre gerilim gelmiyor. Forumda bu invertörü tamir edip bana gönderebilecek birisi var mı acaba ücreti karşılığı. Bu beni aşıyor sanki. Arızanın neden kaynaklandığını bulabilsek kendimde sipariş eder değiştiririm ama arızayı bulamıyoruz kart arızasıysa zaten uğraşmaya değmez.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri