500 W 24 V rüzgar türbini şarj kontrol cihazı

*Semih*

Üye
Arkadaşlar merhaba elimde istabreeze marka 500 w lık türbin var şimdi sıkıntı şu resminide atıcam işaretliycem içerisinde 1 kondansatör ve 3 direnç yanık yanık hali ile denedim çıkış alabiliyorum döndürdükçe 30 v dc ye kadar yükselttim çıkış normal frenleme yapıyor ve akım basıyor şimdi ben bu kondansatör ve yanık drençleri değiştirdim yine aynı şekilde çalışıyor bir sıkıntı göremedim büyük olan direncin fren için kullanıldığını düşünüyorum çünki ısınıyor frenlemeye geçince sizlerde bi inceleyin bakalım birşeyler çıkacakmı☺️

Ekli dosyalar

• 3D980B35-9AEB-43E0-AEA5-DA4C871E072E.jpeg
    3D980B35-9AEB-43E0-AEA5-DA4C871E072E.jpeg
    530.4 KB · Görüntüleme: 59
Merhaba. Rüzgar türbinlerinde ona bağlı olan akülerin tam şarj olup bu alternatörün çıkış uçları tam olarak boşa çıktığında ; sizin de belirttiğiniz gibi bu jeneratör miline bağlı rüzgar gülünün çok yüksek devirlerde dönerek ambale olmaması için bir direnç öğesi bu amaçla da kullanılır. Ancak işaretlediğiniz dirençlerden birinin bu amaçla kullanılıp kullanılmadığını, baskı devre kartndaki devre yollarını çok doğru rından dikkatele takip ederek anlayabilirsiniz.

Bu rüzgar jeneratörü (alternatör) aküyü şarj işlemini bitirip uçları aküyü hiç beslemeyecek bir duruma geldiğinde, bu direncin otomatik olarak bir tertibatla veya bir mekanizmayla mutlaka tam otomatk olarak (Röle tertibatlı da olabilir, elektronik röle (SSD) tertibatlı da olabilir) bu fazla gücü üzerinde harcayıp kıyacak olan yüksek watt değerli bir dirence aktarabilmesi gerekir. Konuyu bu yönüyle PCB üzerinden (Arkasındaki bakır devre yollarından takiple) araştırmanızı öneririm. Ancak kart üzerinde yer alan bu dirençlerin kendi kanımca bu amaçla kulanılmış olma olasılığı bence çok düşük veya ihtimaller dışındadır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Rüzgar türbinlerinde ona bağlı olan akülerin tam şarj olup bu alternatörün çıkış uçları tam olarak boşa çıktığında ; sizin de belirttiğiniz gibi bu jeneratör miline bağlı rüzgar gülünün çok yüksek devirlerde dönerek ambale olmaması için bir direnç öğesi bu amaçla da kullanılır. Ancak işaretlediğiniz dirençlerden birinin bu amaçla kullanılıp kullanılmadığını, baskı devre kartndaki devre yollarını çok doğru rından dikkatele takip ederek anlayabilirsiniz.

Bu rüzgar jeneratörü (alternatör) aküyü şarj işlemini bitirip uçları aküyü hiç beslemeyecek bir duruma geldiğinde, bu direncin otomatik olarak bir tertibatla veya bir mekanizmayla mutlaka tam otomatk olarak (Röle tertibatlı da olabilir, elektronik röle (SSD) tertibatlı da olabilir) bu fazla gücü üzerinde harcayıp kıyacak olan yüksek watt değerli bir dirence aktarabilmesi gerekir. Konuyu bu yönüyle PCB üzerinden (Arkasındaki bakır devre yollarından takiple) araştırmanızı öneririm. Kolay gelsin.
Evet şimdi büyük olan 3 adet yan yana olan direncin yanık olanı diğer 2 sine göre daha düşük değerde olduğunu anladım onuda şöyle yorumluyorum 24 v çıkışlı bu kart 28-29 v larda o yanık olan direnç devreye giriyor voltaj arttıkça misal 30-32 diğer 2 direnç giriyor devreye onu çözdüm gibi rölenin önündeki tek yanık olanı aynı değerde direnç ile değiştirdim oda zannımca röleye giden voltajı koruma mayetli şu anlık bir sıkıntı yok normal çalışıyor bakalım☺️ İlginiz için teşekkürler.

24 volt 500 watt bir alternator icin fren direncleri hayli buyuk olmali. Ve frenleme yapmasi icin bi 500 watt in buyuk bir kismi bu direnclerde harcanilmali.

Bu kart üzerindekiler fren direncleri degildir.

Ornek fren direnci dummy load asagidaki gorseldeki yesil parcadir. Turbinin gucune gore boyutu değişebilir.

Bir kondansatorun resimdeki gibi patlamasi ya adi bir kondansatordur yada bu kondansatore haddinden fazla voltaj verilmistir. Gorunuse gore vu karta limitinden yuksek voltaj girisi olmus gibi duruyor.

llan-lan-y-k-diren-leri-d-k-m-frenleme.jpg_640x640.jpg

24 volt 500 watt bir alternator icin fren direncleri hayli buyuk olmali. Ve frenleme yapmasi icin bi 500 watt in buyuk bir kismi bu direnclerde harcanilmali.

Bu kart üzerindekiler fren direncleri degildir.

Ornek fren direnci dummy load asagidaki gorseldeki yesil parcadir. Turbinin gucune gore boyutu değişebilir.

Bir kondansatorun resimdeki gibi patlamasi ya adi bir kondansatordur yada bu kondansatore haddinden fazla voltaj verilmistir. Gorunuse gore vu karta limitinden yuksek voltaj girisi olmus gibi duruyor.

llan-lan-y-k-diren-leri-d-k-m-frenleme.jpg_640x640.jpg
Şimdi şöyle ki ekstra bir drenç yok sadece yukarıdaki 3direnç sırası ile frenleme yapıyor yanlış hatırlamıyorsam yanan 1 mohm luk bir dirençti yanlışta hatırlıyo olabilirim zaman geçti daha büyük dediğiniz gibi olanlar 2 kw ve üzeri türbinler için kullanılıyor yani gücüne göre ben bunu bağlasam zaten voltaj onu devreye sokmaya yetmez ki soktu diyelim misal 300 d/d dönen türbini kazıklar bir anda maksat sadece yavaşlatmak. Şimdi bu ürünü birisinden bu şekilde aldım daha 1 aylık garantili kendi sistemi 48 v olduğu için yanlış sipariş edilmiş tahminimce 48 v luk kendi sisteminde denemedem desede denenmiş☺️ O da bu hale getirmiş şimdi sorun zaten ben bu yanan malzemeleri değiştirdim herşey bormal çalışıyor garantiye de yollasaydım kullanıcı hatası diyceklerdi büyük ihtimal firmayı arayıp bu yanan dirençlerin kodlarını istedim (tabiki vermiyceklerini biliyorum) vermediler bize gelmesi lazım dediler zaten kartta yanık bişey varsa kart değişimi yapıyorlarmış direk kart fiyatı 250 tl şimdi 5 tl lik malzeme ile zaten yaptım bunun değişimini tıkır tıkır çalışıyor tekrar yanana kadar devam☺️

Ben hala ayni fikirdeyim 500 wattlik bir turbini frenlemek icin sizin gosterdiginiz kart uzerindeki dirençler yetersiz gelecektir. O direnclerin gucu yarim watt yada 1 watt i gecmez. Ki buckadsr guc sizin alternatorde devede tuy kalir.

Kartin bir baglanti semasi varmi yaninda gelen bir kagit filan gorebilir miyiz yada alindigi web sitesi linki filan inceleyelim bakalim nedir ne degildir? Bir yerde hata yapiyoruz.

Ben hala ayni fikirdeyim 500 wattlik bir turbini frenlemek icin sizin gosterdiginiz kart uzerindeki dirençler yetersiz gelecektir. O direnclerin gucu yarim watt yada 1 watt i gecmez. Ki buckadsr guc sizin alternatorde devede tuy kalir.

Kartin bir baglanti semasi varmi yaninda gelen bir kagit filan gorebilir miyiz yada alindigi web sitesi linki filan inceleyelim bakalim nedir ne degildir? Bir yerde hata yapiyoruz.
İstabreeze markası fakat paylaşım yapmıyorlar devresi ile alakalı bende aslında ona ulaşmayı denedim ama bulamadım

İstabreeze markası fakat paylaşım yapmıyorlar devresi ile alakalı bende aslında ona ulaşmayı denedim ama bulamadım

Ben devre semasi degil baglanti semasini ariyorum o kart uzerindeki roleler buyuk ihtimal fren rezistanslarini bağlamak icin olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri