4x3 kablolama ile 32A hat ve Sigorta

Elekmayan

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Elektrikli araç şarjı için 32 amperlik bir şarj ünitem var. Bunu kullanabilmek için sigorta kutusundan ayrılmış bir sigorta ile kablo kanalı içinden bağımsız 4x3lük hat çektirip şarj ünitesini duvara sabitlemeyi planlıyorum. Sigortadan duvar ünitesine mesafe 17 metre.

Bunun için sigorta paneline kaç amperlik sigorta ile bağlantı yapmamız gerekir? Dairenin tek ana sigortası 40A ama yükseltebilirim.

Sağlıklı bir sistem için başkaca tavsiyeleriniz olur mu?

Ekte örnek uygulama görseli mevcut.

Ekli dosyalar

• EV-charging-in-condos-strats-MURBs_.jpg
    EV-charging-in-condos-strats-MURBs_.jpg
    117.6 KB · Görüntüleme: 29
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Şarj üniteniz tek faz mı üç faz mı? Bahsedilen 32A DC akım mı AC akım mı? Enerji almayı düşündüğünüz sigorta kutusundan mevcut durumda çekilen güç miktarı, ana giriş sigorta değeri(1x40 3x40 mı?) ve sigorta kutusuna gelen kablo kesiti tek faz mı üç fazlı mı olduğu? sorularını cevaplamanız lazım. 4x3 mm2 standart üretim kablo yok 3x4 mm2 mi demek istediniz?

Evet haklısınız eksik bilgi vermişim. Soruyu buna göre düzeltiyorum. Teşekkürler.

Cihaz AC 220V 32A tek fazlı bir cihaz. Kablo 3 adet 4mm kare.

Emin olmadığım konu eğer 32A sigorta takarsak ve anlık olarak bu amper biraz yükselirse sigorta atar mı? yoksa 40A lik bir sigorta takmak mı gerekir. Bu durumda da eğer 40A takarsak emniyet açısından bir zafiyet oluşur mu

Arkadaşlar bir sorum olacak:
Bugün 220 volt ile çalışan bir devre üzerinde kısa devre yaptırdım fakat kısa devre sırasında o prizin bağlı olduğu sigorta ile kaçak akım rölesi atması gerekirken apartmanın sığınağında bulunan elektrik odasındaki bizim eve ait şalter attı neden prize bağlı otomatik sigorta ile kaçak akım rölesi atmadı resmen ikisini pas geçip apartman dairemize ait o ana sigorta attı ben kolay çözüm bulunması için aşağıya sigortalarımızın fotoğrafını atıyorum.
20211216_144124.jpg

Evet haklısınız eksik bilgi vermişim. Soruyu buna göre düzeltiyorum. Teşekkürler.

Cihaz AC 220V 32A tek fazlı bir cihaz. Kablo 3 adet 4mm kare.

Emin olmadığım konu eğer 32A sigorta takarsak ve anlık olarak bu amper biraz yükselirse sigorta atar mı? yoksa 40A lik bir sigorta takmak mı gerekir. Bu durumda da eğer 40A takarsak emniyet açısından bir zafiyet oluşur mu
Belirttiğiniz kablo 3x4 mm2 NYY ise akım taşıma kapasitesi 34A bu durumda 40A şalter bırakırsanız kablonuz yanabilir 34A'in üstünde bir akım çekilmesi halinde.
Bugün 220 volt ile çalışan bir devre üzerinde kısa devre yaptırdım fakat kısa devre sırasında o prizin bağlı olduğu sigorta ile kaçak akım rölesi atması gerekirken apartmanın sığınağında bulunan elektrik odasındaki bizim eve ait şalter attı neden prize bağlı otomatik sigorta ile kaçak akım rölesi atmadı resmen ikisini pas geçip apartman dairemize ait o ana sigorta attı ben kolay çözüm bulunması için aşağıya sigortalarımızın fotoğrafını atıyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 83338
Kaçak akım bir akıma karşı koruma şalteri değildir, kaçak akım oluşması durumunda atar kısa devre yahut yüksek akım durumunda atmaz. Sayaç sigortasının atması sigortanın kısa devre açma sürelerinde farklılık olabilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 83338

Kaçak akım rölesinin görevi ayrıdır.
Atan ana sigortanin fotosunu yayinlamamissiniz .
32 amper mi 25 amper mi ? ve B tipi olabilirmi ?
Sigorta kutusundaki 25 amper c tipi arızalı olabilir veya tam görevini yapıyor ana sigorta algılamış olmalı.

Merhaba arkadaşlar.

Elektrikli araç şarjı için 32 amperlik bir şarj ünitem var. Bunu kullanabilmek için sigorta kutusundan ayrılmış bir sigorta ile kablo kanalı içinden bağımsız 4x3lük hat çektirip şarj ünitesini duvara sabitlemeyi planlıyorum. Sigortadan duvar ünitesine mesafe 17 metre.

Bunun için sigorta paneline kaç amperlik sigorta ile bağlantı yapmamız gerekir? Dairenin tek ana sigortası 40A ama yükseltebilirim.

Sağlıklı bir sistem için başkaca tavsiyeleriniz olur mu?

Ekte örnek uygulama görseli mevcut.

Cihazin Kılavuzu ? ( Teknik bilgileri )
Sigorta öncesi tesisat durumu ve kullanilan ürünler ?
Kaçak akım röleleri
Extra koruma lar konulması yararınızadır.

Son düzenleme:
Belirttiğiniz kablo 3x4 mm2 NYY ise akım taşıma kapasitesi 34A bu durumda 40A şalter bırakırsanız kablonuz yanabilir 34A'in üstünde bir akım çekilmesi halinde.

Kaçak akım bir akıma karşı koruma şalteri değildir, kaçak akım oluşması durumunda atar kısa devre yahut yüksek akım durumunda atmaz. Sayaç sigortasının atması sigortanın kısa devre açma sürelerinde farklılık olabilir diye düşünüyorum.
Atmayan sigorta hem 25Ah hem de C tipi, bozulmuş da olabilir. Gecikmeyi önleyip sigortanın hemen atması için 16Ah ve B tipi olarak değiştireceğim. Verilen cevaplardan da hareket ederek bu sonuca vardım.
Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim…

Son düzenleme:
Binaya çekilen kablonun kesiti de önemli. 3x6 mm² kablo kullanmalısınız 4mm² kablo ucu ucuna yetiyor bu da zamanla ısınmaya neden olur ve 17 metre olduğu için iletim biraz düşecek. Fakat binaya gelen kablonun kesitini öğrenmelisiniz. İlk başlarda olmasa bile zamanla binada sorunlar çıkar başınız ağrır. Tecrübeli bir elektrikçi getirip göstermenizi tavsiye ediyorum. Güçlü bir cihaz kullanacaksınız uzman görüşüne ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri