45kw yüksek basıç pompası-şalter atıyor

Sık sık devree girip çıkma olmuyor. Pompalar çalışınca 2-3 saat çalışıyor. Şalter attığında da hemen şalteri kurmadım ama 1 dakika sonra falan kurmuştum. Pompa 65A normal çalışma akımına ulaştığında atmıyor bir daha. Atarsa sadece kalkış anında atıyor. Ne oluyorsa kalkış anında oluyor. Ben de 160A bi şalter takalım diyordum, siz 200A önerdiniz :) Bakalım ne yapacağız...

şalterin anma akımını çok düşük seçmişsiniz.kalkış anında 270 A çektiğinde göre şalter motor yol anma süresi oyunca 2,7 katı bir akıma maruz kalıyor.Şalterin akım-zaman eğrisinden anma akımının 2,7 katı akımda 10-50 saniye arasında termik açma yapacağı görülüyor. Eğer sık sık devreye girip çıkma olursa termik açma yapar.Bu durumda şalteri hemen kuramazsınız.Hemen kurabiliyorsanız şalter pik akımından ani açma yapıyordur. ( motor tam devreye girdiğinde açma durumu oluyor mu?) .bence direkt olarak 200 A şalter seçin. Zaten ABB nin soft strateri motoru termik olarak koruyor.Önemli olan kısa devre koruması. bunun için 200 A şalter takın!

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sık sık devree girip çıkma olmuyor. Pompalar çalışınca 2-3 saat çalışıyor. Şalter attığında da hemen şalteri kurmadım ama 1 dakika sonra falan kurmuştum. Pompa 65A normal çalışma akımına ulaştığında atmıyor bir daha. Atarsa sadece kalkış anında atıyor. Ne oluyorsa kalkış anında oluyor. Ben de 160A bi şalter takalım diyordum, siz 200A önerdiniz :) Bakalım ne yapacağız...

ben şalterin termik açma yapma ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.
şalterinizin tipinin ne olduğunu bilmemekle birlikte schneider in şalterlerine ait akım -zaman eğrilerini inceledim.Anma akımının 2,5 katında termik açma zamanı 20-200 sn. arasında değişiyor. Tabi bu soğuk hal için geçerli. Sizin yol alma süreniz 10 saniye olduğuna göre normalde şalterin açmaması gerekiyor ama demek ki termik kalibrasyonları minimum değerlere ayarlanmış.

aslında seçeceğiniz şalterin motor koruma amaçlı olması gerekiyordu. Siz sanırım standart bir şalter almışsınız. Dediğim gibi ABB soft starterler motor koruma için ekstra koruma fonksiyonlarını içeriyorlar. dolayısıyla herhangi bir aşırı yükte zaten soft starter koruma yapacaktır. Siz şalteri sadece kısa devre koruması için alacaksınız.bu yüzden 200 A takmanızda bir sakınca yok.

Şalterinizin,magnetik açma akımı küçük olabilir.Şalter tipinizi verebilirmisiniz ?

Valla şuanda hatırlayamıyorum şalter tipini. Yarın yani pazartesi iyice kontrol edeceğim. Şalterin karakteristiğini de bilmiyorum...

Muhtemelen biz şalteri 160A ya da 200A olarak değiştireceğiz...

Şalterinizin,magnetik açma akımı küçük olabilir.Şalter tipinizi verebilirmisiniz ?

Arkadaşlar şalterin modelini öğrendim: Telemecanique GV7-RE100.
Softstarter da: ABB PSR60-600-70. Softstarter'ın üçüncü bir ayarı varmış, verim ayarı galiba. %40'daymış önceden, şimdi %70'e aldık biz. Bakalım şalter yine atacak mı...

Aslında,mevcut ayarınızda da sorun olmaması gerekir idi.% 40 ayar ile motoru kaldırabi-
lirseniz,sorununuz çözülmesi gerekir.Zira,şalterinizin,magnetik açması 12-14 In.Aynı sorun
devam eder ise,şalteri değiştirmekte yarar var.

işin meknik boyutunda bir sorun olabilir mi? sanırım su basıyorsunuz.Bir eşkilde suyun önünde tıkanma olabilir mi?

Evet, su basıyoruz. Yüksek basınç pompalarımız membranlara su basıyorlar. 3 gündür şalter atmıyormuş (initial voltage ayarı %40'dan %70'e getirildiğinden beri) Şalter de 90A'e ayarlanmış. Bu şekilde sistemi çalıştırmaya devam edeceğiz. Eğer şalter yine atarsa başka bir çözüm düşüneceğiz.

Bir de mcc panosunu açınca yüzüme doğru baya bi ısı geldi, şalterler ve softstarterlar sıcaktı biraz. Panodaki fana ilave olarak bir fan daha koyacağız.

Teşekkürler arkadaşlar. Gelişmelerden sizi haberdar ederim :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri