4-20 mA PIC ile Okuma

mozcam123

Üye
Herkese iyi günler arkadaşlar;
Bir projem var. Milimetrenin yüzde1 hassasiyetinde bir tane lineer cetvel alacağım. bu lineer cetveldeki mesafeyi pic ile okuyup ekrana yazdırmak istiyorum. Bu lineer cetvelin 4-20 mA olanı ve 0-24Volt çıkış vereni var. PIC 16f877a olduğu için 5 Volt ile çalışıyor. Nasıl bir devre kurabilirim? Akım kaynaklı olanı PIC'de kullansam hassasiyeti etkiler mi?

0-24v çıkış mantıklı gelmedi. 0-10v olmasın? Ya da en iyisi teknik dökümanı varsa paylaşabilirmisiniz?

linner cetvelin 4-20mA ini sistemimde kullandım hassaiyete herhangi bir etkisi olmadı cetvel çalışıyor 4-20 yı kullanabilirsin. iboranın dediği gibi 0-10v diye hatırlıyorum bende

4-20 ma sensör 24 volt ile beslenir. Sensorun (-) çıkışı 250 ohm direnç üzerinde. gnd'ye bağlanır. 250 ohm direnç uzerinden 0-5 v gerilim okunur. Burada sensör 4ma çıkış verirken 1volt 20 ma çıkış verirken 5v okunur. Gerisi pic içerisinde matematiksel olarak halledilir. 250 ohm direnç olarak düşük toleranslı direnç seçilir.

Metal film direnç olursa daha uygun olur, ısıyla değeri daha az değer değişitirir. 20 ma, 5 voltta 100 mwatt ısı üretecektir.

Cetvel boyu ne kadar? 100' de 1 çok hassas, pic' in ADC'si kaç bit?

Saygılar....

opamplı devrede hata var . beslemeden girişe bir bağlantı yapılmış. hata.
Ayrıca bu opamplı devreyi kullanmaktaki amacını anlamadım. 4-20 ma için 220 -250 ohm direnç yeterli. Eğer 0 - 10 volt kullanacaksan gerilim bölücü 1k dirençler yeterli. fazladan kullanılan opampın sinyale faydası değil zararı olur.

Atlanmaması gereken bir konu: sensörü beslediğiniz 24v ile pic'i beslediğiniz 5v kaynakların gnd'ları birbirine çok iyi bağlanmış olmalı. Ya da daha iyisi bir devrede görmüştüm. Optik olarak izole edilmiş opamp vardı. İnternette Texas Instruments firmasının bir kaç ürününü gördüm. Onlardan kullanmanızı öneririm.

sağolasınız dostlar tüm bilgiler için.
pic olarak 16f877a düşünüyorum. o da 10 bit yani bildiğiniz üzere 1024 'e bölebilir. Harici adc kartı almam lazım olacak . 16 bit ve ya 20 bitlik.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri