3 fazli motorun 1 sargisini ters cevirirsek

Bunalmis

Usta Üye
Diyelimki 3 Fazli bir motorun baglanti klemensinde bobinlerden birisinin giris cikis uclarini yer degistirdik.

Ne olur?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hiç bir şey.

Çoğunluğa göre kutup değiştiği için 2 sargı bir yöne dönmeye çalışırken bir tanesi tersi yöne dönmeye çalıyormuş.

Son düzenleme:
fazla derinleşemem fakat basit mantıkla düşünürsem ilgili sargının akım yönü değiştiği için manyetik alanda bozulma oluşur. dolayısıyla kutuplar işlevselliğini kaybeder. motor aşırı akım çeker... koruma yoksa yanar.

Motor yanar diye lisede öğrenmiştim , ama denemedim. B. Hocam.

Sanat okulunda okurken pek cok 3 fazli motor sarimi ve cizimi yapmistik ve hayal meyal soyle bir sey hatirliyorum.

Uc fazin bobinini oluklara yatiriyoruz. Fakat ucuncu faza ait bobinin giris cikis ucunu ters bagliyoruz.

Yani bobinleri cikrikla sararken cikrigi hep ayni yonde ceviriyoruz ya. Bobini sarmaya asladigimiz uca * dersek.

(U*,U) (V*,V) (W*,W) seklinde bobinlerimiz var.

Bunlari oluklara yerlestirdik sira klemanse baglamaya geldi.

U* V* W
W* U V

Seklinde bagliyoruz. Ama bir turlu emin olamiyorum.

Motor sarim cizimlerinde sargilara ok yonu veriyoruz ya. Bunlara akim yonu diyoruz. Aslinda bunlar bobinlerin sarim yonu diye hatirliyorum.

Ama malesef bu hatirladigim sey dogrumu hic emin degilim.

O dediğiniz yapılıyor zaten.
Ama bu sargıyı ters bağlamak değil, sadece bağlantı uçlarını kaydırmaktır.
Klemenste bağlantı kolaylığı sağlar.

Yalniz klemense bagladigim harflere koydugum yildizlara dikkat edin. O yildizlar dogrumu?
* demekle bobininin ilk sarilan telin ucundan bahsediyorum. Haliyle yildizsiz olan da bobini bitirdigimizde elimizde kalan uc oluyor.

Şunu demek istediniz sanırım;

bobin uçlarının isimleri şöyledir;
1.bobin giriş: U çıkış: X
2.bobin giriş: V çıkış: Y
3.bobin giriş W çıkış: Z

Siz U ile X in yerini değiştirelim diyorsunuz.

Sargılarda oluşan senkron döner manyetik alan simetrisini kaybedip , gürültülü çalışacağını tahmin ediyorum.

Sarımlar hep aynı olur.Oluklara yerleştiril-
dikten sonra 3. sargının çıkışları ( w-z ) ters isimlendirilerek klemense bağlanır.
Bu isimlendirme yapılmadan bağlanırsa,
3. fazın kutuplandırması ters yönde olur
ve motor yanar.Motor,Y / ∆ çalışıyor ise,
Y olarak devreye girer,üçgene geçince,sar-
sılmaya başlar ve aşırı akım çekerek ya-
nar.Zamanında farkedilmezse,tesbit nok-
tasından ayaklar bile kırılabilir.Şemasını
forumumuzdan bir arkadaşımızın çizdiği
çözüm uygulamam ekte.

Ekli dosyalar

• SARGI UCU ŞEMALI.pdf
    116.3 KB · Görüntüleme: 13