3 Fazlı rezistan ve Triyak.

Merhaba mp yazan yerde kesinlikle nötr olmali. Toprak bu cihazin şasesine bagli olmali.

Her rezistans ayrı sürülecek ise nötr iletken kesitide faz kesiti kadar kalınlıkta olmali.

Triak için bta41-800 kullanabilirsiniz. Hat girişine hızlı atan fişek tipi sigorta kullanın. En ufak kış devre ve rezistans arizasinda triyaklar da patlar.

bta serisi izoleli diye bliyorum oradaki "a" izoleli olduğunu gösteriyor diye hatırlıyorum.
nötr kullanmalısınız.
BTA değilde BTB izoleli imiş. onuda piyasada bulamadım. İnternette belki vardır ama fazla da araştırmadım.
Merhaba mp yazan yerde kesinlikle nötr olmali. Toprak bu cihazin şasesine bagli olmali.

Her rezistans ayrı sürülecek ise nötr iletken kesitide faz kesiti kadar kalınlıkta olmali.

Triak için bta41-800 kullanabilirsiniz. Hat girişine hızlı atan fişek tipi sigorta kullanın. En ufak kış devre ve rezistans arizasinda triyaklar da patlar.
Serkan ustam Kış devre arızası derken neyi kast ettin anlamadım. ama Sanırım triyaklar da patlarsa sürekli geçirir ve bu sefer kötü sonuçlar doğura bilir. Röle de kullana bilirim sanırım bunlara. 30A lık gibi

Son düzenleme:
BTA değilde BTB izoleli imiş. onuda piyasada bulamadım. İnternette belki vardır ama fazla da araştırmadım.

Serkan ustam Kış devre arızası derken neyi kast ettin anlamadım. ama Sanırım triyaklar da patlarsa sürekli geçirir ve bu sefer kötü sonuçlar doğura bilir. Röle de kullana bilirim sanırım bunlara. 30A lık gibi

Telefondan yazdım sözlük düzeltmiş kısa devre durumu rezistansĺar eninde sonunda arızalanacak. Bundan bahsetmistim.

1642661262735.png

bta izoleli görünüyor.

Kardeş,kazan ısıtması yapıyorsanız,adeta bomba yapıyorsunuz demektir.Triyak kullanacaksanız ayrıca devreye seri baglı güvenlik amaçlı ilave olarak bir tanede kontaktör kullanın,hatta kontaktörün yapışık kalma ihtimaline karşı kapalı kontagından geri besleme bilgisi alın.Çifter çifter emniyet valfleri vs vardır herhalde.
Bta41-800 dışı izoleli,ben motor sürmede kullanıyorum.

~5 litrelik kazan içerisinde 5KW resistansı
triyak ile sürdüm. 3-4 dakikada buhar oluşuyor.
Bu süre içerisinde 10x10cm lik soğutucu
alev-alev oldu. Daha büyük soğutucu ve fan olmalı.
Karar sizin. Röle içinde kontak bozulması durumu
bulunmakta.

her bir triyak yaklaşık 20 watt ısınır toplam 60watt. ben olsam röle seçerdim.

Kardeş,kazan ısıtması yapıyorsanız,adeta bomba yapıyorsunuz demektir.Triyak kullanacaksanız ayrıca devreye seri baglı güvenlik amaçlı ilave olarak bir tanede kontaktör kullanın,hatta kontaktörün yapışık kalma ihtimaline karşı kapalı kontagından geri besleme bilgisi alın.Çifter çifter emniyet valfleri vs vardır herhalde.
Bta41-800 dışı izoleli,ben motor sürmede kullanıyorum.
Evet, hem elektronik hem mekanik termostadlarımız ve emniyet valfleri bulunmakta.
~5 litrelik kazan içerisinde 5KW resistansı
triyak ile sürdüm. 3-4 dakikada buhar oluşuyor.
Bu süre içerisinde 10x10cm lik soğutucu
alev-alev oldu. Daha büyük soğutucu ve fan olmalı.
Karar sizin. Röle içinde kontak bozulması durumu
bulunmakta.
Triyak soğutma işlemini soğuk su girişi ile soğutmayı düşünüyorum. Gelen soğuksuyu alüminyum blok içerisinden geçirip triyakları da o bloğa montajlamak.
her bir triyak yaklaşık 20 watt ısınır toplam 60watt. ben olsam röle seçerdim.
Triyak soğutma işlemini soğuk su girişi ile soğutmayı düşünüyorum. Gelen soğuksuyu alüminyum blok içerisinden geçirip triyakları da o bloğa montajlamak.

hala ihtiyaç varsa yardımcı olabilirim Aygün

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri