28SV2 PLC pals yakalama

shox

Katılımcı Üye
Delta 28SV2 plc ile 4 adet step motor sürüyorum. Sistemim sıkıntısız çalışıyor ama motorların hızını arttırdığımda doğal olarak pals hızlı sayıyor ve tarama zamanından dolayı plc uyguladığım palsi yakalamakta zorlanıyor hızı dahada yükselttiğimde kaçırıyor.

milimetre bazında çalışma yaptığım için karşılaştırma aralığı ( örneğin 1500 ile 1550 arası dediğimde ) kullandığımda ise bu milimetrede sapmalar oluyor.

karşılaştırma komutlarıyla palsi yakalıyorum ama hızlı oldumu kaçırıyorum başka hangi yöntemle yakalayabilirim ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür edrim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Karşılaştırma komutları kullanmak hızlı sistemlerde verimli sonuç üretmez.

Komut ile gönderdiğiniz palsi nasıl sayıyorsunuz?

Encoder ile sayıyorsanız hızlı sayıcının hassasiyetinin bu kaçırmayı yapmaması lazım.

Maalesef step motorda encoder yok bende verdiğim palsi pals gosterme registerini kullanalarak okuyorum

Kısa zaman değerli time interrupt kullanıp interrupt alt programında pulse değerinin, istediğiniz değerin küçük bir + - değer aralığında olup olmadığını test ederek müdahale etmeyi deneyebilirsiniz.

Yada madem kesme kullanıyoruz, pulse output kesmesi kullansak ya. :)

Pulse çıkış interuptları I110, I120 (pulse çıkış tamamlandığı zaman tetiklenir) ve I130, I140 (ilk pulse çıkışı geldiğinde tetiklenir) aktif olduğu zaman, program taraması kesilir ve tanımlanan interrupt subroutine atlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dediğiniz gayet mantıklı ama ben daha önce kesme interrupt kullanmadım denemek lazım

İnterrup dökümanına biraz göz attım da sadece 2 kanal için pulse interruptu mevcut diğerleri için yok ben 4 kanalıda kullanıyorum

Maalesef...
Bu durumda -ne kadar sağlıklı sonuç verir bilemem ama- diğer ikisi için time interrupt denenebilir.

Bir tane hsc modülü alıp uyguladığım palsi bu modülede uygulasam ve palsi bu şekilde okusam acaba bir faydası olur mu

merhaba;
4 kanal puls cikisini plc nin 4 farkli hizli sayici girislerine girip hizli sayicilar okumak nasil olurdu acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
128,288
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri