220V ac giriş için filtre tasarımı

bnmdmbrk

Üye
Herkese iyi günler.
SMPS güç kaynağı tasarımı yapmaya çalışıyorum ve girişinde kullanılan EMI filtre devresinin nasıl yapıldığını anlayamadım.
130796117766108286_FilterFAQ_how%20Image%201.jpg

Benim istediğim 220v girişten 30A'e kadar akım çekebilmek fakat kondansatör ve bobinler için herhangi bir hesaplama bulamadım. Gördüğüm kadarıyla devrelerde 100nf-470nf kondansatörler kullanılmış fakat bobin yine muallakta. Toroid ve 2.5mm'lik tek damar kablo aldım bu iş için fakat kaç henry(H)'lik saracam bir hesabı var mı yoksa ne kadar yüksek değer o kadar iyi mi?

Herkese iyi günler.
SMPS güç kaynağı tasarımı yapmaya çalışıyorum ve girişinde kullanılan EMI filtre devresinin nasıl yapıldığını anlayamadım.

Benim istediğim 220v girişten 30A'e kadar akım çekebilmek fakat kondansatör ve bobinler için herhangi bir hesaplama bulamadım. Gördüğüm kadarıyla devrelerde 100nf-470nf kondansatörler kullanılmış fakat bobin yine muallakta. Toroid ve 2.5mm'lik tek damar kablo aldım bu iş için fakat kaç henry(H)'lik saracam bir hesabı var mı yoksa ne kadar yüksek değer o kadar iyi mi?
Kardeş bahsettigin rakam yaklaşık 7 kw . EMI filtre tasarımı öyle kabala yapılmaz. Birkere anahtarlama frekansın ne kaç db bastırmak istiyorsun. Hangi nüveyi seçtin. Tel kesit hesabı yaptın mı. Daha önce hiç smps tasarladın mi?

Herkese iyi günler.

Hazır emi filtre kullanın. İstediğiniz amperde yüksek milihenrili filtre bulmanız zor. Boyutu büyük olur.

Kardeş bahsettigin rakam yaklaşık 7 kw . EMI filtre tasarımı öyle kabala yapılmaz. Birkere anahtarlama frekansın ne kaç db bastırmak istiyorsun. Hangi nüveyi seçtin. Tel kesit hesabı yaptın mı. Daha önce hiç smps tasarladın mi?
Daha önce SMPS tasarımı yapmadım. İşi bölümlere ayırdım ve öncelikle filtre, doğrultma ve SMPS için kullanılan malzemerin beslemesini karşılayacak olan 12V-1A'lik bölümü yapıyorum. Bu kısımda anahtarlama frekansı 140kHz. Nüve olarak toroid kullanacağı.
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51+kXk4OVTL._SY355_.jpg
Toroidin iç çapı:19mm, dış çapı:33mm, yüksekliği:11mm
Kullanılacak tel içinde
61139

Hazır emi filtre kullanın. İstediğiniz amperde yüksek milihenrili filtre bulmanız zor. Boyutu büyük olur.
Hazırları 50TL'den başlıyor. O yüzden kendim yapayım dedim. Tel 3-5tl, nüvede o civarda, kondansatör desen para etmiyor 1tl bile değil nf'lar. Kendin yaptığında en fazla 10TL'ye maloluyo gibi duruyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri