220 volt voltaj düşürme yardım...

ilkercan

Üye
merhaba arkadaşlar ,
220v bir elektrik panosunun kapağında 5 adet sinyal lambası var(220v) bunlar arıza sinyal lambaları,su arıza,yag arıza gibi.ben bu lambalara paralel kablolar çıkarak başka bır alanda rolelerı(220v) cektırıp
arıza okuyacağım ama lambalar yanmazken sınyal lambalarının ayaklarına 45volt-95 v arası değerler geliyor.bu sebeplede paralel bağlı 220v röleler tırlama sesı çıkartıyor,bu sorunu çözmek için ne yapabılırız?yanı ben 95 volta kadar calısmayan/tetiklenmeyen bır role kullansam sorun çözülecek ama öyle bır role yok.bu gelen voltajı nasıl sıfıra yaklasıtrıım,teşekkürler.

Öyle yapmaya çalışacağınıza lambayı yaktıran kontak ile bir röle çektirin , rölenin iki kontağını da kullanarak hem lambayı yaktırın hemde başka bir nokta da diğer kontak ile ne yapmak istiyorsanız onu yapın. Yoksa lamba uçlarına paralel bobin bağlamak sağlıklı bir yöntem olmaz.

merhaba arkadaşlar ,
220v bir elektrik panosunun kapağında 5 adet sinyal lambası var(220v) bunlar arıza sinyal lambaları,su arıza,yag arıza gibi.ben bu lambalara paralel kablolar çıkarak başka bır alanda rolelerı(220v) cektırıp
arıza okuyacağım ama lambalar yanmazken sınyal lambalarının ayaklarına 45volt-95 v arası değerler geliyor.bu sebeplede paralel bağlı 220v röleler tırlama sesı çıkartıyor,bu sorunu çözmek için ne yapabılırız?yanı ben 95 volta kadar calısmayan/tetiklenmeyen bır role kullansam sorun çözülecek ama öyle bır role yok.bu gelen voltajı nasıl sıfıra yaklasıtrıım,teşekkürler.
Ben 110 voltla calisan bi roleye 220 voltla calistirdim ancak araya direnc koydum direnc koyarsan voltaj duser roleler tirmalamaz ancak lamba yandiginda direnc roleye gelen akimida dusureceginden bu seferde role cekmez sen bence gelen 95 voltun kaynagini arastir derim

merhaba arkadaşlar ,

Merhaba. Bence sıfıra yaklaştırmaya çok da uğraşmayın, elektronik ön bilginiz yeterince iyiyse, ön direnç-diyak>triyak çiftiyle uygun voltajda seçilen diyakla triyağın sadece o voltta tetiklenip 220 vac' lik rölenin bobininden sadece o zaman girebilir, diğer durumlarda 95 volt röle için zararsız olarak hep beklemede kalır, aradaki bu sistemle bir kalkan olabilir, teorik olarak. Ancak 95 volttan sonra tetiklenen standart bir diyak da piyasada tam olarak varsa tabi, bunu bir araştırın derim. Yani direkt paralel sinyal lambasının bu çıkışını değil, elektronik komponentli olan indirekt röle kullanımlı olarak bu sorunu yine çözebilirsiniz şeklinde düşünüyorum. Ama boştaki değer olan bu 95 voltun tam olarak yok edilip giderilmesi de elbette daha iyi bir çözüm olur, hiç kuşkusuz. Yani aslında nizami olan yolla yapmanız veya bu voltajı yok etmek için bir çözüm aramanız daha sağlıklı çözüm şekli olacaktır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri