200 kw için kac kilovarlık konpanzasyon yapılır

yer otopark kapalı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tesis otopark baya buyuk 300 e yakın etanj var 45 kwlık bir adet motor var 24 ader jet fanı var su pompası var 4 adet konbınasyon var bırde ofısler var 3 adet ofıs
Selam arkadasim bu 200kw in içinde reaktif yüklerin listesi çıkacak motorlar aydınlatma daki balastlat elektroniktir büyük ihtimal burda senin 24adet jet fani bir tane 45kw motor motorların cos fi sini 0,80 olarak kabul edersek
Aydinlatmayi hesaba katamaiyirum bunlar kapasitif yazdıracak sisteme yaptığın kaba hesaba göre 124 kvar lik kapasiteye gerek var bu kabaca bir hesap ve size sont reaktör de gerekecek

role olarak yenu nesil svc Grup arge veya kael varkombi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim, siz uzman bir kişiden destek alın bu işler foruma yazmakla olmuyor malesef

Hele kompanzasyon konusuysa işler deyisir.

Şöyle de bir bakkal hesabı var :
1827Ekran_Goruntusu_-_2017-04-01_20-57-34.png

ustam bıraz daha acıklayıcı olursanız

@s.a.k kardeşim kompanzasyon konusunda en ufak bir bilgin olmadan bu isi nasıl yapicaksin merak ediyorum yorumcu arkadaşlar dil dökmüş bildiği şeyleri yazmışlar bende dahil buraya yazmakla olmuyor malesef

Siz uzman bir kişiden yardım alın yada panosu hazır yaptırın.

Bu tesis halen çalışıyor ise, mevcut kombı sayacın değerlerınden (en yüklü zamanda) alacagınız 15, 30 , 60 dakıka gibi aralıklarda ölçeceğiniz aktif, ınduktif ve kapasitif değerler size ne kadar kompanzasyon ıhyıyacınız oldugunu gösterir. Bu 200 kw. aynı anda çalışmıyor, bavca fanlarıi, hidrofor vs zaman zaman çalışacaktır.

(ustam ben panoyu yapıyorum zzaten şönt gerekli mi) hem panoyu yapıyorum dıyorsun, hemde kaç kvar kondansatör gerekli dıyorsun, neye göre başladınız bu panoya.

YOK o anlamda soylemedım ben yapacagım panoyu anlamında soylemıs ıdım yanlıs ıfade olmus sanırım kusura bakmayın

Eğer armatür leriniz edüktif karakterli ise cosinüsleri çok düşüktür.Benzeri bir kapalı ototparkta sadece armatürler 25 kvar reaktif üretiyordu.En sağlıklısı röle ekranından ada sayaçtan tüm yükü devreye alıp reaktif değerlerini tespit etmeniz daha uygun olacaktır.

Birde yükünüz 200 kw dan fazla 276 kw sadece sölediğiniz yükler 400 adet etanj da muhtemelen endüktif karakterli 300 kw üstü bir güçten bahsediyorsunuz

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri