2 yada 3kw 220v girişli smps deveresi

mehmet3385

Üye
Merhaba arkadaşlar smps devresi yapmak istiyorum ortalama 3kw güç verebilecek ardından da yaklaşık 1.5kw güç verecek ikinci bir smps devresi yapmayı düşünüyorum
FAKAT..!! smps devresi konusunda hiç bir bilgiye sahip değilim onu baştan belirtmek istiyorum ki yanlış anlaşılmalara sebeb olmasın

internetten bulduğum bazı şemalar var ve bu devreler ile ilgili kafama takılan bazı sorulara yanıt arıyorum
1 - bu devreler üzerinde değişiklik yaparak gücünü arrttırmamız mümkün mü ?
2 - şemalar üzerindeki bileşenleri elimde olan bileşenle değiştirsem sonuç ne olur ( Örnek: şemada 47N60 N-Channel 600v 47A IGBT var ) benim elimde ise
2 ADET GPS40B120U IGBT, 1.2KV, 80A, TO-247
6 ADET IRG4PF50WD IGBT, 900V, 51A, TO-247
6 ADET G30N60 Trans Mosfet 600V 60 TO-247
IGBT mosfetleri bulunmaktadır
devre üzerinde 3 .adet 47N60 var bu üç IGBT yi bendekilerle değiştirsem Gücünün artması mümkün mü ??

3 - Şemada hızlı diyot olarak DSEP60-06A 600V 60A kullanılmış iki bacak bunların yerine RHRG75120 1200V 75A Hiper hızlı Diyot kullansam uygun olurmu ??

4 - elimde kaynak makinasından çıkarılmış 3kw güç verebilecek ferit nüfe var kare 65x65mm fakat devre üzerinde ETD49 kullanılmış
diğer yuvarlak nüvenin ne olduğunu bilmiyorum

şimdi sıfırdan elimdeki malzemelere göre çizecek biri varmı diye rica etsem muhtemelen dayak yerim :D :D :D
o yüzden haddimi aşmadan sadece değişiklik yapmayı deneyecem devre üzerindeki en önemli bileşenler bu saydıklarım ki zaten bunlar bile 300 500 TL civarında tutuyorki bunları değerlendirmek istiyorum

Devre şeması çok büyük ekran resmini çekip bura yüklesem hiç birşey görünmüyor ekran boyutunda bu nedenle pdf dosyasını yükleyecem

Son Olarak şemada anlayamadığım bazı noktalar var muhtemelen pcb yi yeniden çizeceğim için şemada anlamadığım kısımlar hakkında yardım ederseniz sevinirim çünkü şemada kullanılan terimler beni birazcık aşıyor :) :)

devrenin test videosu aşağıdadır

Ekli dosyalar

• HB PFC v1.rar
    83.8 KB · Görüntüleme: 8
Bu is sema ve modifiyelerle degilde bir smps nasil calisir nasil dizayn edilir bilgilerini edinerek olur.

Isin icinde cok fazla teferruat var. Hesaplamalar var.

Bende sizin gibi yaparim diye düşünmüştüm ama işin içine girdikce konunun derinleştiğini gordum.

çıkış voltajı ne olacak ne beslenecek. smps ler bu güçlerde pahallıya mal olur. yapması zordur. izolasyon şartmı.

çıkış voltajı 50-0-50 60-0-60 gibi düşünüyorum genel olarak yaptığım yüğksek güçlü amfilerin testlerinde kullanacam dahası akım ve voltaj ayarlı bir güç kaynağı devresini beslemek için kullanacağım yani çok amaçlı diyebilirim zaten devre hazır ve test edilmiş merak ettiğim elimdeki malzemelerle değiştirebilirmiyim ve gücünü arttırabilirmiyim zaten bunu yapabilirsem 1500w lık bir devre daha hazırlayacam aynı şemayı kullanarak

inşallah sorun çıkmadan yaparsınız. amfi testi için seri bağlı aküleri tavsiye ederim. smps ler pek önerilmiyor.

@kesmez ustam şuan önemli olan ilk mesajımda yazdığım gibi devre zaten bu haliyle test edilmiş ve 50-0-50 çıkış veriyor devre üzerinde 3 adet güç mosfeti bulunuyor bunları bendeki mosfetlerle değiştirsem daha güçlü olanlarla gücü artarmı onu bilmek istiyorum ve devrede kullanılan mosfetler yerine bendekilerle değiştirsem olurmu yani ilk amacım bendeki malzemeleri değerlendirmek
zaten devredeki en temel unsur olan güç üretecek ferit nüve mosfetler ve hızlı diyotlar ki bunlar zaten en pahalı olan malzemeler geri kalan kondanstorler hariç çok bir maliyeti yok toplasam 50 60 Tl tutar belkide hadi tutsun 100 Tl o yüzden en pahalı olan malzemeleri satın almak yerine elimde olan kaliteli güçlü ve pahalı olanlarla değiştirmek istiyorum

kullanacağın transistörün (Qg) gate charge (nc) düşük olması önemli. en küçük hangisiyse onu tavsiye ederim.
mosfet değiştirmekle güç artmaz. güç transistörünün source ucuna bağlı direnci küçültmen gerekir. çok küçültürsen çıkış voltaj gürültüsü artar.
yüksek akımda çalışan kondansatörlerin low esr olması gerekir. Türkiyede bulmak zor.
Devreyi çalıştırırken 220 girişe seri 100 watt armut ampul bağla.

@kesmez ustam bilmediğim için ve mantığını çözmeye çalıştığım için soruyorum
tr yi değiştirmekle güç artmaz demişsin üzerinde üç adet 47A mosfet var bendeki mosfetler 50 60 ve 80A güç verebilen mosfetler o yüzden mantık olarak gücünün artacağını düşündüm

diğer bir olay ise devre üzerinde belli bir oranda değişiklik yapılması gerektiğinin farkındayım fakat devrenin çalışmasına ve kalitesine etkisi olmayacak şekilde değişiklik yapılması gerekiyor ki bunun içinde değiştirilen parçaların hesaplamaları iyi yapılmalı işte bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım olacak şimdi ben şemayı yeniden proteus ares de yeniden çizecem sonrada pcb ye dökecem ve tr sayısını ferit nüve büyüklüğünü ve hızlı diyotları bendekilere göre yeniden ayarlayacam sonrada değişikliğe gedecem tabi hesaplamalar konusunda yardım edecek birini bulabilirsem

transistörün görevi anahtarlamadır. anahtarlamay ister 10 amperlik transistörle ister 100 amper transistörle yap. eğer trafo 10 amper ile anahtarlanıyorsa 100 amper transiistördende 10 amper geçecektir. dolayısıyla güç değişmeyecektir.
şöyle düşün evdeki lamba anahtarı yerine pako şalter taksan ne değişir.
Transistörün anahtarlama kayıplarını azaltmak için düşük Qg ve düşük Rds li mosfet yada igbt seçmelisin. Böylece devrenin verimi artar ve ısınma azalır.

@kesmez ustam teşekkür ederim verdiğin bilgiler için devredeki üç adet 47N60 N-Channel IGBT mosfetlerin mantığını anladım

ustam peki gücü arttırmak için ne yapmam gerekiyor devre şu haliyle 100v 20a yani 2000w bunu 3000w yapmak için ferit nüveyi ve diyotları değiştirmek dışında kaliteyi düşürmeden ne yapmam gerekir ??

verdiğiniz bilgilerden anladığım kadarıyla mosfet sayısını arttırmak yada daha güçlü mosfetlerle değiştirmek gücün artmasını sağlamayacak

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri