2 sensör girişli motor kontrolü

maydin93

Üye
iyi günler herkese,
2 sensörlü bir sistemde motor kontrolü yapmam gerekiyor. 1.sensörden giriş yapıldığında motor calisicak, 2. sensör durdurucak. Aynı şekilde 2. sensörden giriş yapıldığında motor çalışacak ve 1. sensör durdurucak.
Bu sistemin kumanda devresi nasıl olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
entegre kullanmıyorum sadece kontaktörler ile yapmayı düşünüyorum aslında bir devre tasarladim ama daha deneme fırsatım olmadı. sizde bi kontrol edebilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG-20210127-WA0002.jpg
    IMG-20210127-WA0002.jpg
    189.4 KB · Görüntüleme: 91
çizim önemli değil burda benim için devrenin calisabilirligi önemli olan, programa gelince eplan da basitçe çizildi.

motor tek yönlü dönüyor yön önemli değil, mesele 2 sensörün hem start hem stop olarak kullanilmasi. Ayak temizliği için bir geçiş sistemi düşünün iki ucunda birer sensör var, sensörlere de 1 ve 2 diye isimlendirirsek 1 görünce motor calisicak 2 durduracak, tam tersi yönlü girişte 2 çalıştıracak 1 durduracak.

motor tek yönlü dönüyor yön önemli değil, mesele 2 sensörün hem start hem stop olarak kullanilmasi. Ayak temizliği için bir geçiş sistemi düşünün iki ucunda birer sensör var, sensörlere de 1 ve 2 diye isimlendirirsek 1 görünce motor calisicak 2 durduracak, tam tersi yönlü girişte 2 çalıştıracak 1 durduracak.

s1: sensor
s2: sensor
dr1: darbe rolesi
dr2: darbe rolesi
m: kontaktor

Ekli dosyalar

• mkd.pdf
    298.3 KB · Görüntüleme: 53

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar