2 sensör girişli motor kontrolü

cok tesekkürler cizim icin bu vavien mantığı oluyor değil mi?

doğrudur.

sensor çıkışının role bobinine bağlanması, role kontağıyla da darbe rolesinin kontrolü devrenin daha kararlı çalışmasını sağlayabilir.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
doğrudur.

sensor çıkışının role bobinine bağlanması, role kontağıyla da darbe rolesinin kontrolü devrenin daha kararlı çalışmasını sağlayabilir.
Elinize sağlık.
Sensör 1 ile çalışan motor sensör 2 girişi olursa dursun şeklinde istenmişti diye okuyorum ilk mesajda. Bu devrede Sensör 1 ile çalışan devre yine sensör 1 girişi olursa durmuyor mu? Aynı durum sensör 2 içinde geçerli sanırım.
Bir de common kontaklı darbe anahtarı var mı?

Elinize sağlık.
Sensör 1 ile çalışan motor sensör 2 girişi olursa dursun şeklinde istenmişti diye okuyorum ilk mesajda. Bu devrede Sensör 1 ile çalışan devre yine sensör 1 girişi olursa durmuyor mu? Aynı durum sensör 2 içinde geçerli sanırım.
Bir de common kontaklı darbe anahtarı var mı?

eaton'un Z-S48/W modeli enversör kontaklı. abb'nin E292-16-001
yardımcı kontak bloğu ile siemens'in 5TT4900 yardımcı kontak bloğu enversor kontaklı. ayrıca bilindik markaların çoğunun 1NO+1NC kontaklı darbe akım anahtarları mevcut. bu kontakların girişlerine atılacak bi koprü ile ortak uç kolaylıkla oluşturalabilir. hatta bunun için harici bi role de kullanılabilir.

şema ile ilgili sorunuzu anlayamadım ama tahmin ettiğim duruma takıldıysanız ekte DR2 kontağını yeniden düzenledim bi daha gözden geçirmenizi rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• mkd2.pdf
    298.2 KB · Görüntüleme: 23
eaton'un Z-S48/W modeli enversör kontaklı. abb'nin E292-16-001
yardımcı kontak bloğu ile siemens'in 5TT4900 yardımcı kontak bloğu enversor kontaklı. ayrıca bilindik markaların çoğunun 1NO+1NC kontaklı darbe akım anahtarları mevcut. bu kontakların girişlerine atılacak bi koprü ile ortak uç kolaylıkla oluşturalabilir. hatta bunun için harici bi role de kullanılabilir.

şema ile ilgili sorunuzu anlayamadım ama tahmin ettiğim duruma takıldıysanız ekte DR2 kontağını yeniden düzenledim bi daha gözden geçirmenizi rica ediyorum.
Evet, ilave güç kontakları ile common kontak sağlanabilir. Çizimde darbe akım anahtarı kendi kontağı şeklinde görünce bu kontak düzenine sahip darbe anahtarı mı var diye merak ettim.
1NO 1NC olan ürünlerde common uç yok malum.
Çizime göre değerlendirdim.

Çalışma konusunda anlatmak istediğim;
Sensör 1 tetikleme yaptı, DR1 çıkış verdi, motor çalıştı ve devam ediyor.
Sensör 1 tarafında tekrar giriş olursa bir kez daha çıkış verip DR1'in kontak pozisyonunun değişmesine, motorun Sensör 2'den bağımsız olarak durmasına neden olmaz mı?

Çalışmanız için tekrar teşekkür ederim.

iyi günler herkese,
2 sensörlü bir sistemde motor kontrolü yapmam gerekiyor. 1.sensörden giriş yapıldığında motor calisicak, 2. sensör durdurucak. Aynı şekilde 2. sensörden giriş yapıldığında motor çalışacak ve 1. sensör durdurucak.
Bu sistemin kumanda devresi nasıl olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
1. sensörden sinyal geldi çalıştı 2. sensörden sinyal motor durdu motor şuan 2. sensörde kaldı zaten, nasıl 2.sensör bir daha sinyal versin olacak çalışma presibini tam olarak anlatırsanız

Tüm kumanda devrelerinde senaryo her türlü sekans göz önüne alınarak, her evredeki devre davranışı izah edilerek tasarım düzenlemesine geçilmelidir.

Bunun ötesinde teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri ihtiyaca göre ve yerindelik ilkesine bağlı olarak kullanmak her teknik adamın genel kuralı olmalıdır.
Bu bağlamda bu tür basit mantıklı ancak elektromekanik kumanda devrelerinin yetenek ve hareket sınırlarını zorlayarak maliyet ve verim açısından zafiyet yaratacak devreler yerine istenilen özellikleri birebir karşılayabilecek PLC devresi kullanmanın çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Evet, ilave güç kontakları ile common kontak sağlanabilir. Çizimde darbe akım anahtarı kendi kontağı şeklinde görünce bu kontak düzenine sahip darbe anahtarı mı var diye merak ettim.
1NO 1NC olan ürünlerde common uç yok malum.
Çizime göre değerlendirdim.

Çalışma konusunda anlatmak istediğim;
Sensör 1 tetikleme yaptı, DR1 çıkış verdi, motor çalıştı ve devam ediyor.
Sensör 1 tarafında tekrar giriş olursa bir kez daha çıkış verip DR1'in kontak pozisyonunun değişmesine, motorun Sensör 2'den bağımsız olarak durmasına neden olmaz mı?

Çalışmanız için tekrar teşekkür ederim.

haklısınız, sensör 1 veya sensör 2 girişinden arka arkaya sinyal gelmesi motorun durmasına neden olur. muhtemelen role-zaman roleleri kullanarak girişler zamana bağlanarak pasifleştirelebilir. tabii devamında elektrik kesildi geldi gibi farklı senaryoları da düşünmemiz gerecek. konu sahibi çok fazla detaya girmediği için verilenler üzerinden devre oluşturdum. pek tabii plc ile harikalar yaratılabilir. kim bilir belki de basit bi düzeneği büyük bi sistemin önemli parçası gibi düşünürek gereğinden fazla önem atfediyor da olabiliriz.

haklısınız, sensör 1 veya sensör 2 girişinden arka arkaya sinyal gelmesi motorun durmasına neden olur. muhtemelen role-zaman roleleri kullanarak girişler zamana bağlanarak pasifleştirelebilir. tabii devamında elektrik kesildi geldi gibi farklı senaryoları da düşünmemiz gerecek. konu sahibi çok fazla detaya girmediği için verilenler üzerinden devre oluşturdum. pek tabii plc ile harikalar yaratılabilir. kim bilir belki de basit bi düzeneği büyük bi sistemin önemli parçası gibi düşünürek gereğinden fazla önem atfediyor da olabiliriz.
Emeğinize sağlık.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri