2 fotosel sensör ile 5.5kw sürücülü bant sistemi

baykus054

Üye
herkese merhabalar. ben yürüyen bant sistemi yapmak istiyorum. sistemde 2 adet fotosel sensör olacak.sisteme start verildikten sonra sistem hazır halde olacak.daha sonra 1. sensör yani hattın başındaki sensör görünce sürücü start alacak.bant dönecek. daha sonra malzeme bantın sonuna gelince 2. sensör görecek ve bant duracak.2 sensörün önünden malzeme çekilince 1.sensör tekrar görürse sistem böyle devam edecek.bana yardımcı olabilecek ve özellikle resimli devre şeması paylaşabilecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir motora Start-Stop butonu (mühürlemeli) ile yol verme, uygulamasında;
Start butonu yerine 1. Sensörün normalde açık kontağını (bu arada fotosel değil Fotoelektrik sensör),
Stop butonu yerine 2. Sensörün normalde kapalı kontağını kullanırsan istediğin çalışma olur.
NOT: Muhtemelen sensörlerin Transistör çıkışlı olacak (PNP yada NPN) bu durumda araya yardımsı röleler kullanmalısın.

1. Sensörden geçen cismi 2. sensör görmeden 1. sensörden tekrar başka bir cisim geçerse kurulan sistemde açık nokta kalmış olur. Bu bir ödevse sorun yok fakat bir üretim hattı yada makina iyileştirmesi gibi bir durum varsa detaylandırılmalı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri