2 adet fikrime yardım :)

malik_07

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle yapmak isiteğimi anlatayım.
1.si Tedaşa elektrik satmak. 4000 watt güneş panelim mevcut.1 tane 5kw tamsinus 48v mppt li inverter (paralellenebilinir) alıp gerekli işlemleri yapıp eklektrik satmak isitıyorum.
Şimdi 4000 wat paneli direkt olarak invertere baglamak mı daha mantıklı yoksa aküye baglayıp sonra ınvertere baglamak mı daha mantıklı. bir diger alternatifim de inverter pahalı oldugu için ups ile bunu yapabılır mıyım
? yaparsam nasıl bir ups almam gerekli. paralellenebilinir olması gerekıyormus galıba.

2. bir konu da. bir tane su kazanı alıp motor baglayıp kalorifer peteklerine sıcak su pompalamasını isityorum buraya kadar basit. benm fikrim bu sıcak suyu 100 wattlık akvaryum ısıtıcıları ile yapmak. Sizce ısıtır mı . (100x5 adet) 500 watt a kadar çıkabılırım . basıt gunes panelı sıstemı ıle bedavadan sınırsız ısınmıs olur muyum.
bu olmadı diyelim 150 watlık 12v. araç ketılları ıle de böyle bi mantık olabilir midir.
hadi bu da olmadı diyelim yenı cıkan 12v 100 wattlık bugu giderici ile de sadece sıcak hava uflemesıyle de ısınmak mumkun mudur. teşekkurler.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
400 w ile tedasa elektrik satmakmi ;)) kardes hayellerini kirmak istemem ama cok buyuk hayyellerin var tebrik ederim hep hayellerin yuksek olsun. fakat bu dedigin cok zor be

pardon 4000w olacaktı. yanlıs yazmısım . iş mantıklı yürürse amorti edilerek panel de çogaltılır.

450 gunde amorti etmiş oluyoruz. yenilenebilinir enerjı kaynaklarından uretılen elektrııgın alım fyatı malesef dusuk ama benım harcamam sadece inverter ve dosya masrafları vs olacak bı de kablo falan

450 güne herkes 450 takla atar.6-7 yıldan aşağı olmaz.Benim hesabım yanlış değilse,sizinki yanlış.

1. kwh 16,56 kuruş. : 5 kwh = 16,56x5=82.80 kuruş. (1 saatte)
bunu 8- 10 saat yaparsak. günlük 10 tl ye yakıbn para eder. benm harcayacagım max. 3000 tl gbi rakam (inverter kablo vs )
Yanlış bildigim varsa düzeltin lütfen. çok fazla teknik bilgim de yok

1. kwh 16,56 kuruş. : 5 kwh = 16,56x5=82.80 kuruş. (1 saatte)
bunu 8- 10 saat yaparsak. günlük 10 tl ye yakıbn para eder. benm harcayacagım max. 3000 tl gbi rakam (inverter kablo vs )
Yanlış bildigim varsa düzeltin lütfen. çok fazla teknik bilgim de yok

Bakarsak hesap yanlış
sen evde hiç elektrik kullanmayacak ve direkt satsan bile bu hesap tutmaz günde % 100 verimde hesap yapıyorsun
Güneş sistemleri hesapları ortalama olarak yapılır.
Ayrıca yapılan yatırım ortalama 4 ila6 yıl arası dır geri dönüşü

orasını bi şekılde hallederiz artık. yalnız dedıgım gibi ups ıle de bunu çift yonlu sayaca baglayabılır mıyız . benım ıcın onemlı nokta o. saatlık net olarak 8 kw üretirim farklı yontemlerde var

Dostum solar enerji urettiginizde sebekeye guc aktaracaksaniz bu is icin yapilmis ozel tam sinus inverterlerden kullanmalisiniz.

Bu inverterler sebeke voltajini alip ornekler ve senkron sekilde sebekeye aktarir. Bu bildiginiz ups lerle olmaz malesef. Buyuk sistemlerde rezervli calismak mantikli degildir verimi dusurur.

Genelde paneller seri baglanarak yusek voltajli dc elde edilir 300 ila 600 volt gibi. Sonra bu volraj ac ye cevrilir.

Antalyaddamisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,280
Son üye
sıdıç45

Yeni konular

Geri