2 çıkışlı Flyback çıkış gerilimi sorunu

alimuhlis

Üye
Arkadaşlar merhaba, 58V aküm var. Aküden 24V ve 12V elde etmek istiyor. Bu nedenle 2 çıkışlı bir flyback devresi tasarladım. Devrenin 24V çıkışından 23.65V çıkış alabiliyorum. Fakat 12V çıkıştan 44V alıyorum. Sorun ne olabilir bu konuda çalışmış arkadaşların bilgi ve tecrübelerini rica ederim.
flyback.jpg

12 volt çıkışından devre yüzsüz iken mi yüklediğiniz mi bu voltaji olçuyorsunuz?

Genelde bu tür devrelerde çıkışları farklı yüklendiğinde çıkış voltajlarinda dengesizlik olması normal.

12 volt çıkışından devre yüzsüz iken mi yüklediğiniz mi bu voltaji olçuyorsunuz?

Genelde bu tür devrelerde çıkışları farklı yüklendiğinde çıkış voltajlarinda dengesizlik olması normal.
Yüksüzken hocam, 12v çıkıştan gelen gerilimi 3v3'a düşürüp mikrodenetleyici besliyorum fakat çok yüksek gerilim geldiğinden dolayı kullanmış olduğum ams1117 entegresini de yaktım.

12 volt devresinde bu kadar yüksek voltaj çıkıyorsa trafo sariminda hata olduğunu düşünüyorum. Başka açıklaması olamaz. 12 volt sarım sayısı fazla gibi. Trafo nasıl nereden temin edildi siz mi sardiniz? 24 volt ve 12 volt sarım sipirleri kac tur?

Çıkışa 24k direnc eklemişsiniz. 50 yada 100 mA akim çekecek kadar bir yük oluşturup denediniz mi? Hatta bir direnç takın.

12 volt devresinde bu kadar yüksek voltaj çıkıyorsa trafo sariminda hata olduğunu düşünüyorum. Başka açıklaması olamaz. 12 volt sarım sayısı fazla gibi. Trafo nasıl nereden temin edildi siz mi sardiniz? 24 volt ve 12 volt sarım sipirleri kac tur?

Çıkışa 24k direnc eklemişsiniz. 50 yada 100 mA akim çekecek kadar bir yük oluşturup denediniz mi? Hatta bir direnç takın.
Ulus trafoya yaptırdım. 12V 10 tur sarım, 24V 19tur sarım yapılmıştı. Bu şekilde sardıklarını söylediler. LCR metrem olsa ölçüm yapacaktım ama şuan elimde değil. Yarın dirençli haline de bakayım hocam.

Evet, probleminiz büyük ihtimalle tranformatörünüzden kayaklanıyor. Daha doğrusu transformatör sarımınızdan kaynaklanıyor. Çok çıkışlı Flyback transformatör sarımının sekonderinin bifilar veya multiflar olması tavsiye edilir. Bence az sayıda tur olduğu için, sekonderi söküp siz sarabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Flyback_trf.jpg
    Flyback_trf.jpg
    56.2 KB · Görüntüleme: 8
24v sargisina orta uc ekle ve 12vu burdan elde et.

Yani bagimsiz sargilar kullanma. 24v u regule ettiginde (geri beslemeyi 24v dan yaptiginda 12v daha az oynar.)

Dun uzun bir mesaj yazmıştım ama sanirim teknik bir sorun vardı silinmiş.

Konunun özü olarak şunu söyleyeyim.

Siz bir cikistan 24 voltu ayarladiginiza göre diğer sargidan 44 volt aldığınızda göre sargilariniz ters gorunuyor.

44 volt aldığınız sargiyi pwm duty ayarını düşürerek 24 volta ayarlayın. 24 volt aldığınız sargı doğal olarak dusecek. Muhtemelen 10.5 volt gibi bir değerlere yakın seviyede olacak.

Siz bir cikistan 24 voltu ayarladiginiza göre diğer sargidan 44 volt aldığınızda göre sargilariniz ters gorunuyor.

44 volt aldığınız sargiyi pwm duty ayarını düşürerek 24 volta ayarlayın. 24 volt aldığınız sargı doğal olarak dusecek. Muhtemelen 10.5 volt gibi bir değerlere yakın seviyede olacak.
Cevap ve ilginiz için çok teşekkür ederim hocam. Evet sargı sorunundan dolayı kaynaklanıyordu. Daha doğrusu sargı pin sırası ile ilgiliydi. 24V çıkış yerine 12V, 12V çıkış yerine 24V verilmiş. Düzeltince gayet iyi çalıştı. 24V çıkıştan 23.75V, 12V çıkıştan ise 10.05 V çıkış alabiliyorum. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Evet, probleminiz büyük ihtimalle tranformatörünüzden kayaklanıyor. Daha doğrusu transformatör sarımınızdan kaynaklanıyor. Çok çıkışlı Flyback transformatör sarımının sekonderinin bifilar veya multiflar olması tavsiye edilir. Bence az sayıda tur olduğu için, sekonderi söküp siz sarabilirsiniz.
evap ve ilginiz için çok teşekkür ederim hocam. Evet sargı sorunundan dolayı kaynaklanıyordu. Daha doğrusu sargı pin sırası ile ilgiliydi. 24V çıkış yerine 12V, 12V çıkış yerine 24V verilmiş. Düzeltince gayet iyi çalıştı. 24V çıkıştan 23.75V, 12V çıkıştan ise 10.05 V çıkış alabiliyorum. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Serkan hocam merhaba, tasarlamış olduğum bu devrede şöyle bir problem yaşıyorum; devrede enerji varken gayet güzel çıkış alabiliyorum. Fakat giriş gerilimi kesilince belli bir süre çıkış verdikten sonra çıkış gerilimi dalgalanma yaşayarak kapanıyor. Sorun ne olabilir ?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri