18650 BMS ve Şarj entegreleri hakkında

bguvenee

Üye
Merhaba BMS ile şarj entegreleri hakkına bir kaç kafamı karıştıran sorular var.Öncelikle 18650 pilleri şarj etmek için bu bazı entegrelere ihtiyacımız olduğunu anladım.18650 piller azalan bir akımla şarj olması gerekiyor.Ama internette gördüğüm bir kaç videoda direk adaptör kullandıklarını gördüm.Bu yanlış değil mi? Bazı kişilerinde BMS kullanmayıp direk korumalı TP4056 kullandığını gördüm.Bu TP4056 modüllerin içinde DWA01 denen bir koruma entegresi ve iki adet mosfet içeren bir entegre var.
DWA01 BMS ile aynı işlemi mi yapıyor anlamadım.Bu işin doğrusu nedir çözemedim bana yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Paralel bağlı pilleri yada 1 adet 18650 pili TP 4056 ile şarj edebiliriz.
Paralel bağlı olacaksa piller,
Pil sayısı kadar TP 4056 kullanmak şarj süresini azaltır ve sağlıklı olan bu sanırım.
Seri bağlı pilleri şarj etmek için bms devresi kullanmalıyız.
Bms devresi kullanmadan pilleri direkt olarak voltaj verip şarj etmek tehlikelidir.
18650 piller masum görünse de gerçekten çok tehlikeli olabiliyor.

Pilleri seri yaparsan buna batarya denir. Tek pile ise hücre veya pil denir.

Batarya yaptıysan BMS ( Battery Management System) gerekir.

Tek pil ise tp4056 ile korumali veya korumasız şekilde şarj edilir.

Videolarda şarjlı matkap tamiri yapıyorlar. Kimileri şarj etmek için ayrı bir yuva açıyor. Kimileri orijinal yerinden şarj ediyorlar. Bunlar nasıl bir bms karttır. Artıları eksileri nelerdir. Birde bms kartı bir ürün var. Pil şarj edilmez diyor ama şarj voltajı 12-12.6 volt diye bilgi yazıyor. Bu ne demek anlamadım.

Merhaba.
Linkteki ürün 3 s bms kartı.
Şarj koruma özelliği vs var.
Bu ürünle 3 tane 18650 lion pili seri şekilde bağlayıp şarj edebilir ve 12.6 volt çıkış olarak kullanabilirsiniz.
n11.com'dan 3S BMS 10A 12V 3 Pil 18650 Lityum Pil Şarj Koruma Devresi seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/arduino-urunle...650-lityum-pil-sarj-koruma-devresi-P375222695

Merhaba.
Linkteki ürün 3 s bms kartı.
Şarj koruma özelliği vs var.
Bu ürünle 3 tane 18650 lion pili seri şekilde bağlayıp şarj edebilir ve 12.6 volt çıkış olarak kullanabilirsiniz.
n11.com'dan 3S BMS 10A 12V 3 Pil 18650 Lityum Pil Şarj Koruma Devresi seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/arduino-urunle...650-lityum-pil-sarj-koruma-devresi-P375222695
Teşekkür ediyorum. Eğer bu bms den alırsam. Her hangi ek bir şeylere ihtiyacım yok değil mi. Özelikle şarj korumalı bms diye arayacağım anladığım kadarı ile

Merhabalar, bende farklı bir sorundan muzdaribim. Sevgili @Mustafa KABADAYI beyefendiye yazdım ama konu içerisinde de yazmak istiyorum benzer bir konu olduğu için. Bende fakir 10.8w şarjlı el süpürgesi var. 3s bms 40a 18650 30a ile seri bağlantımı oluşturdum. İnternet üzerinden lityum iyon şarj adaptörü aldım 12.6w 1a olarak. Şimdi gerek youtube gerek sosyal mecralarda kimse bu konuya değinmediği için şu soruyu sormak istiyorum sizlere. Bu süpürgenin içerisindeki piller ni mh pil olduğu için dolayısı ile süpürge içerisindeki şarj entegresi de ni mh olmalı. Şimdi ben bu sistemi bu şekilde toplarsam, ni mh şarj devresi aktif olduğundan lityum iyon pil için şarj sorun teşkil edecek mi? Aldığım adaptörün bir etkisi olacak mı bu şarj devresini iptal etmeden çok kafamı kurcaladı. İlginize çok teşekkür ederim.

Merhabalar, bende farklı bir sorundan muzdaribim. Sevgili @Mustafa KABADAYI beyefendiye yazdım ama konu içerisinde de yazmak istiyorum benzer bir konu olduğu için. Bende fakir 10.8w şarjlı el süpürgesi var. 3s bms 40a 18650 30a ile seri bağlantımı oluşturdum. İnternet üzerinden lityum iyon şarj adaptörü aldım 12.6w 1a olarak. Şimdi gerek youtube gerek sosyal mecralarda kimse bu konuya değinmediği için şu soruyu sormak istiyorum sizlere. Bu süpürgenin içerisindeki piller ni mh pil olduğu için dolayısı ile süpürge içerisindeki şarj entegresi de ni mh olmalı. Şimdi ben bu sistemi bu şekilde toplarsam, ni mh şarj devresi aktif olduğundan lityum iyon pil için şarj sorun teşkil edecek mi? Aldığım adaptörün bir etkisi olacak mı bu şarj devresini iptal etmeden çok kafamı kurcaladı. İlginize çok teşekkür ederim.

Bu sistemde 12.6 volt adaptörü doğrudan bms ile irtibatlandiracaksiniz. Bms çıkışı supurgeye gidecek.

Arada süpürgenin sarj devresi olmayacak.

Bu sistemde 12.6 volt adaptörü doğrudan bms ile irtibatlandiracaksiniz. Bms çıkışı supurgeye gidecek.

Arada süpürgenin sarj devresi olmayacak.
Hocam demek istediğinizi anladım ama bu süpürgenin içerisinde pilleri söktüğümüz bir + birde - kutup var aynı kutuplar üzerinden hem şarj oluyor hemde sistemi besliyor. Ben bu kutupları doğrudan bms ye bağladığımda sistemde yine ni mh şarj devresi kalıyor. İşte tam burada takılıyorum..

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri