170x300 cnc router projem

yldrm.ttl

Üye
S.aleykum arkadaşlar.
Kendi atölyemde amatör olarak sadece hobi amaçlı kullanmak için böyle bir makine yapmaya başladım.
Şase de 100x100 3mm kutu profil kullandım.
Şaseyi şu an için sadece puntalarla tutturarak her bir noktasını gönyeledim.
inşaatçıların kullandığı hortum terazisi ile:)
Şimdi bu işten anlayan kıymetli arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.
Mesela kaynak yaparken profillerin çekmesini en aza indirmek için neler yapılabilir, rayları gonyeli bir sekilde monte etmek için nelere dikkat etmeliyim veya saşede şurayı böyle yapsaydın diyebileceğiniz eksik veya fazlalarını yazarak bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Sizlerin fikirleri ile birlikte bu konudan ben dahil birçok kişi faydalanabilir.

Hareket aksamı olarakta şahin rulmandan bugün siparisini verdiğim parcaların listesini ekliyorum.

Güzel ve faydalı bir konu olabilir diye düşünerek paylaşmak istedim.
Ekli dosyayı görüntüle 61418Ekli dosyayı görüntüle 61419Ekli dosyayı görüntüle 61420Ekli dosyayı görüntüle 61421Ekli dosyayı görüntüle 61422

Hadi hayırlısı.:)

Benim de elimde 50x50 cnc projem var. Malzemeler hazır. Beni bekliyor.

Usta değilim, bu işlerle hobi amaçlı uğraşıyorum. Eli alet tutan tipik bir yurdum insanıyım. Usta veya uzman arkadaşlar lütfen hatalarımı/eksiklerimi yazsınlar.

"her bir noktasını gönyeledim...inşaatçıların kullandığı hortum terazisi ile"

Su terazim olmazsa olmaz.:p Nedense 3 tane var bende. L cetvele de ihtiyaç duymalısın bence. 90 derece açılar için. Bir de bu iş çok hassas olduğu için gavurun "yaw/pitch" dediği şeyleri de kontrol etmekte fayda var. Sonra demire yazık olmasın.

"kaynak yaparken profillerin çekmesini en aza indirmek "

Ustası değilim ama iyi-kötü işimi görecek kadar kaynak yapıyorum. Bolca mengene ile herşeyi sabitle, her köşeye bir punto kaynak - 3 defa kontrol ölçümü şeklinde yapınca gerilmiyorlar. Dikişleri en son atıyorsun. Burayı yapmış gibisin ama hatırlatmakta fayda gördüğüm bir iki husus var.
- profillerde dönme, bir ucu yukarıda diğeri aşağıda, paralellik (çok önemli)
- tam kare (veya dikdörtgen) olması. Kullandığımız 3/5 m metrelerin ucundaki zımbırtı dahi kaliteye göre 1 ile 3 mm arası oynayabiliyor. Bir de ölçüm hatası eklenince bir türlü sonuç çıkmıyor. (Çarpraz ölçümler için)

"rayları gonyeli bir sekilde monte etmek için nelere dikkat etmeliyim"

Nasıl bir tezgah planlıyorsun, göremedim. Ekli dosyalara ulaşılamıyor. Ancak ne kadar video izlediysem DIYer'lar genelde herşeyi geçici birleştirip ayarlıyor ve işaretliyorlar. Daha sonra bu DIYer'lar profesyonel dikey matkap, plazma cutter, argon kaynağı kullanıp "Yaa, bu iş böyle yapılır" diyorlar. Neyse. Amaç bilgi almak, tecrübe kazanmak. Sağolsunlar. Bunlardan yukarıda bahsettiğim prensibi aldım. Bende bu şekilde yapmayı düşünüyorum.

"saşede şurayı böyle yapsaydın diyebileceğiniz eksik veya fazlalarını yazarak..."

Dosyalara ulaşamadım.

Kolay gelsin. Gelişmeleri resimleyip buraya da atarsan sevinirim. Biraz da gavur yerine Türk takip edelim. ;)

EDIT:

"Kendi atölyemde amatör ..."

Atlamışım, kusura bakma. Atölye dediğiniz şey nedir? İmkanlarınız açısından sordum. Marangozhane, boyahane, vs? Demirhane olmadığını anladım.:cool:

S.aleykum arkadaşlar.
Kendi atölyemde amatör olarak sadece hobi amaçlı kullanmak için böyle bir makine yapmaya başladım.
Şase de 100x100 3mm kutu profil kullandım.
Şaseyi şu an için sadece puntalarla tutturarak her bir noktasını gönyeledim.
inşaatçıların kullandığı hortum terazisi ile:)
Şimdi bu işten anlayan kıymetli arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.
Mesela kaynak yaparken profillerin çekmesini en aza indirmek için neler yapılabilir, rayları gonyeli bir sekilde monte etmek için nelere dikkat etmeliyim veya saşede şurayı böyle yapsaydın diyebileceğiniz eksik veya fazlalarını yazarak bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Sizlerin fikirleri ile birlikte bu konudan ben dahil birçok kişi faydalanabilir.

Hareket aksamı olarakta şahin rulmandan bugün siparisini verdiğim parcaların listesini ekliyorum.

Güzel ve faydalı bir konu olabilir diye düşünerek paylaşmak istedim.
Ekli dosyayı görüntüle 61418Ekli dosyayı görüntüle 61419Ekli dosyayı görüntüle 61420Ekli dosyayı görüntüle 61421Ekli dosyayı görüntüle 61422

Mdf ve yumuşak metal işleyeceksen sigma profil kullanabilirsin. Bu konuda forumda bir başlığım var. Karıştırırsan bir şeyler öğrenirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri