16F877A ile ultrasonik sensör kullanımı

PIC16F877A kullanarak ultrasonik sensör uygulaması yapmam gerekiyor. sensörde mesafe ölçümü yapamıyorum bakındım ama çok bir şey de bulamadım. HC SR-04 kullanıyorum sensör olarak, acaba mesafe ve süre hesapları için yardımcı olabilir misiniz?

PIC16F877A kullanarak ultrasonik sensör uygulaması yapmam gerekiyor. sensörde mesafe ölçümü yapamıyorum bakındım ama çok bir şey de bulamadım. HC SR-04 kullanıyorum sensör olarak, acaba mesafe ve süre hesapları için yardımcı olabilir misiniz?

projeniz ile ilgili proteus çizimi ve ccs c kodları mevcut mu? okul için proje yapıyorum da kütüphaneler konusunda sıkıntı yaşıyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Bir ilerleme kaydedebildiniz mi bende aynı proje üzerinde çalışıyorum yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

C:
#include <16F877A.h> // Denetleyici dosyasını içe aktardık

#device ADC = 16 // 16 bit çözünürlüklü ADC kullanacağız
void main()
{
   setup_adc(ADC_CLOCK_DIV_32); /*bu kısımda ise analog veri okumak için clock palse yani
   denetleyicinin frekansının kaçta kaçı kısmında bilgi alınacağı ayarıdır*/
       setup_adc_ports(AN0_AN1_AN2_AN3_AN4);// burada analog okuma pinlerinden 5 tanesi aktif edildi
 int16 digital_deger,analog_okuma;

while(TRUE)
   {   set_adc_channel(1); //analog okuma yapacağımız kanalı seçtik yani AN1 den okuma yapacağız.
       analog_okuma=read_adc();//analog 1 kanalından okunan değeri 'analog_okuma' değişkenine ata
        delay_ms(1000);    //1 saniye bekle
        /************** OKUMA TAMAMLANDI**********/
        digital_deger=analog_okuma*0,125; // bu kısımda okuduğumuz analog değeri dijital bir değere çevirdik
    // geri kalan istediklerine göre ayarlayabilirsin.if,if else,do while, for, case break gibi gibi...

}
}
Öncelikle kolay gelsin , başlangıç olarak kodlama kısmına girmek gerekirse ,senin sensörden gelen bilgileri analog olarak okuma yapman gerekli. Bu okumayı yapabilmen için kod kısımında analog girişleri aktifleştirmen gerekli. Sonra okuduğun değerleri bir optimizasyon noktası ile optimize edip bir kat sayı bulmalısın ve bulduğun kat sayıyı her veri değişikliğin işleme tabi tutup çıktı olarak almakla işe başlaman daha doğru olur sanırım. Süre hesaplama kısmından kastın ne olacak yani şu saniyede şu kadar mesafedeydi gibi bir saniye hesabından mı bahsetmek istedin ? Biraz açarmısın konuyu..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri