16f877a ile 2li asansör kontrolü için yardım

kayimguney

Üye
merhaba arkadaşlar 2li bir asansör yapmayı düşünüyorum ve bunu picle kontrol etmek istiyorum ama bir türlü düzgün bi algoritma oluşturamadım..
2li asansör algoritması hakkında yardımlarınızı bekliyorum..

asansör 5 kat için olacak
ilgilenenler için bacakları bu şekilde vermeyi planlıyorum
B portu 8 bitlik asansörü çağırma inputu olarak kullanılacak
0-1-2-3 bacakları 0-1-2-3 katlarından yukarı çıkmak için basılan butonlar olacak
4-5-6-7 bacakları 1-2-3-4 katlarından aşağı inek için basılan butonlar olacak
C portunun ilk 5 biti(0-4) 1. asansörün butonları için kullanılacak
C portunun son 3 biti( 5-7) 1. asansörün durumu için kullanılacak
D portunun ilk 5 biti(0-4) 2. asansörün butonları için kullanılacak
D portunun son 3 biti(5-7) 2. asansörün durumu için kullanılacak

asansörün çalışması için şuan motorları sürme kısmı önemli değil öncelikli amacım programı çalıştırmak bilgisayarda simülasyon ile kontrol edicem çalışıp çalışmadığını..

İki asansör için "2 kumanda kartı" daha sağlıklı olur gibime geliyor.
Yani her asansörün kendi kartı olsun.

çift asansör için çift kart kullanman gerekir.tek kartla kontrol etmen olanaksız diye düşünüyorum ayrıca asansör bilgin yok ise bu programı yapman çok zor.sana tavsiyem iyi bir asansör ustası bul yanına ve gerekenleri o söylesin sen programını yaz.çünkü çok fazla ayrıntı var emniyet devreleri fiş kontak devreleri kapı kilit devreleri vb. çalışma sistemlerini bilmeden programı yazman çoooook zor.

neden çift kart gerekir biraz düşündüm tek kartla yine yapılabilecek gibi duruyor.. ve çok ayrıntı yok yani kapı otomatik açılmayacak geldiği katta açılacak sadece mekanik sistemi olacak yani sadece basılan butonlara göre asansörün nereye gideceğini söyleyen bi algorithma oluşturamadım tam olarak tek kart olduğundan sorun olacağını düşünmedim pek yani hatta 2 kartla daha zor olacak çünkü bi asansörün durumuna göre diğer asansörün nereye gideceğine karar verilmesi gerekiyor..

Asansörlerin kumanda kartı ayrı olursa bir arıza durumunda iki asansörde devre dışı kalmaz
diye düşündüm.Yoksa yapılabilir.

anladım
ama şuan gerçek asansörde kullanılmayacak prototip olarak yapacam ve algoritma oluşturduktan sora ilerde kartları ayırmakta sıkıntı yaşayacağımı pek sanmıyorum

kardeŞ eĞer tek kart kullanirsan bİr asansÖr ÇaliŞirken İkİncİ asansÖr ÇaliŞmaz.Öyle bİr sİstem dİyorsan problem yok ama İkİsİnİ ayni anda ÇaliŞtirabİleceĞİnİ hİÇ dÜŞÜnmÜyorum.nİye dersen sana saĞlam Örneklerle bunu aÇiklamaya ÇaliŞacaĞim bİr sonrakİ mesajimda.

neden çalışmasın ki?
sonuçta motor çalıştırcam asansörü çalıştırması için aynı anda 2 motoru neden çalıştıramayayım?

kayimguney ' Alıntı:
neden çalışmasın ki?
sonuçta motor çalıştırcam asansörü çalıştırması için aynı anda 2 motoru neden çalıştıramayayım?

sn kayimguney aritmetik lojik ünite sadece bi tane var piclerde
bu yüzden bu işi kesme ile yapmak zorunda kalacaksınız
kesme de zaten bir işi bırakıp diğerine geçmeyle yapılıyor
dolayısıyla kararsızlıklara yol açabilir bence
örneğin bir butona bastınız sizin o işiniz bitmeden diğer butonlara bassanız dahi iş yapmayacaktır ve siz butona bastıktan sonra aynı anda başka birşey yapılması gerektiğinde sanırım bu iş aksayacaktır.

arkadaşım ben bu işle 1 yıldır uğraşıyorum ve projem bitmek üzere . ticari bir iş olduğu için rnek falan veremem. Lakin şunu söyleyebilirim bence sen önce bir asansör sistemleri nasl çalışır onu bir incele. ondan sonra bu program akkında düşün yoksa boşa emek verirsin. beş kat için en az 24 giriş 24 çıkışa ihtiyacın olur bu br asansöre sen birde bunu ikinci için düşün

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri