16F628 kendi osılatoru

cobra111

Üye
arkadaslar benım elımde bır devre war bılındıgıı gıbı 16f628 ın kendı ıcınde krıstal war ve bu osılator frekansı cok yuksek ben bunu programlarken hangı komutu eklersem 628 ın osılatorunun mhz dusurebılıım sımdıden saolsun...Hızlı olunca ledler cok goz alıyor bıraz dusmesı lazım

cobra111,
16f628 de PCON REGISTER 3.bit 0 olur ise RC osilator 37Khz, 1 yapılır ise 4MHz olarak çalıştırılabiliyor.....

eyw kardesım cok saolasın sımdı dedıgın seylerı arastırcam:) fazla bılgım yok orayyı bulacam ama daha ayrıntılı yardım edersen de sevınırım suan evde degılım ama eve gıdıne ıstersen kodu eklerım belkı hex kodunun ıcınde bır yerdemek ıstedın;)

Microchip PIC 16F628 M. Deloizy 11
♦ PCON
→ registre de configuration
bit 7-4,2:Unimplemented: Read as '0'
bit 3: OSCF: INTRC/ER oscillator speed
1 = 4 MHz typical(1)
0 = 37 KHz typical

forumda:
bcf PCON,3 ;32 khz Fosc/4:32:256 prascaler 1 sn de bir T0IF flag set olur zaten

bu koumutu buldum ben bununu ne dıye degıstırmem lazım yanı ?? bu komut uzerınde neler yapmam lazım ve ben prton kullanıyorum da az cok oda onda BCF komutunu daha hıc gormedım denk gelmedı onda karsılıgı ne acaba_?

Son düzenleme:
hangi dilde yazıyosunuz.<programın parcasını buraya koysanız daha ıyı yardımcı oluruz.4 mhz led ıstedıgın hızda led yakıp sondurebılırsın.

konuyla pek bi alakası yok ancak bana 300khz osilator dewresi lazım acaba yardımcı olabilirmisiniz. tesekkurler

döngü ile olabilirmi yapacagın iş yada harici kullansan düsük osilatör yada drenç kondansatörlü olmazmı

arkadaslar benım elımde bır devre war bılındıgıı gıbı 16f628 ın kendı ıcınde krıstal war ve bu osılator frekansı cok yuksek ben bunu programlarken hangı komutu eklersem 628 ın osılatorunun mhz dusurebılıım sımdıden saolsun...Hızlı olunca ledler cok goz alıyor bıraz dusmesı lazım

hızlı yapılıyorsa osilatöre dokunmadan, ledlerin yanmaları için gerekli kodların arasına gecikme koyman gerekir. genelde böyle şeyler osilatörle değil gecikmeyle halledilir zaten ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri